Forum

dhcp den ip almayan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dhcp den ip almayan pc ler

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
885 Görüntüleme
(@atabesbin)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Sevgili arkadaşlar ve ustadlar hepinize kolay gele

ağımda olan bilgisayarların bir kısmı dhcp den otomatik ip alıyor bir kısmı ise manuel olarak girilmiş ağdaki bilgisayarların hangileri manuel ip almış hangileri otomatik almış nasıl öğrenebiliriz ağda çok makine olduğundan dolayı tek tek kontrol etmem imkansız buişlemi yapabileceğim tarama programı veya bir yol varmı

? cümleten kolay gelsin

Gönderildi : 11/06/2008 14:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Sevgili arkadaşlar ve ustadlar hepinize kolay gele

ağımda olan bilgisayarların bir kısmı dhcp den otomatik ip alıyor bir kısmı ise manuel olarak girilmiş ağdaki bilgisayarların hangileri manuel ip almış hangileri otomatik almış nasıl öğrenebiliriz ağda çok makine olduğundan dolayı tek tek kontrol etmem imkansız buişlemi yapabileceğim tarama programı veya bir yol varmı

? cümleten kolay gelsin

Selam  üstadım

advanced ip scanner adında  toollar var

örnek olarak look@lan 

bunlarla networkü taratarak up olan pc leri görebilirsin

ek olarak DHCP üzerinde ip alan pc lerin ip lerini görebilirsiniz

dhcp den otomatik olanları bu yazılımlada kalan ip leri görebilirisniz

ok mi ?

Gönderildi : 11/06/2008 14:13

(@atabesbin)
Active Member
Konu başlatıcı

aleykum selam ustadım

looklan programıyla taratmıştım önceden fakat hanhisi elle verilmiş hangisi otomatik alınmış görememiştim bidaha taratıyorum bi daha kontrol edecem yok gibi hatırlıyorum inş. vardır

kolay gele

Gönderildi : 11/06/2008 17:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam önceki postum da  belirttiğim gibi  DHCP de  DHCP den ip alan clientların aldığı ip leri görebiliyorsunuz 

buraya kadar her şey ok

ip scanner toollarıyla da dhcp de göremediğiniz ip leri görebilirsiniz

daha doğrusu o toollar hepsini gösterecek fakat siz DHCP üzerinden alanları bildiğiniz için kalanlar manuel verilmiş olanlar

DHCP de reserve edilmişler dışında

Gönderildi : 11/06/2008 17:18

(@atabesbin)
Active Member
Konu başlatıcı

yaklaşık 100 ün üzerinde scop var bide onun içindeki ipleri düşün bayağı var yani bunları karşılaştırmak imkansız.

Gönderildi : 11/06/2008 19:14

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

DHCP Server'inde Address Leases kısmında otomatik IP alan Client bilgisayarlarını görebilirsin..

DHCP için kullandığın IP aralıkları ve Class çok önemlidir. Eğer network'ünde 254 Client'tan fazla PC varsa 192.168.*.* C Class IP tavsiye edilmez tabiki... Çünkü bilindiği üzere C Class IP aralıkları sadece 256 IP adresi dağıtabilir fakat bunuda aşmanın bi yolu var. Bunun için DHCP Subnet ayalrını 255.255.252.0 yaparak Client bilgisayarların için 1016 IP adresi dağıtabilirsin. Tabi istersen 255.255.248.0 yaparak bu sayıyı dahada yükseltebilirsin. Eğer Class A türü bir IP aralığı kullanıyorsan zaten yukarda yazdığımın hiç birini uygulamana gerek kalmıyor.

Bir diğer husus clientlarda Elle verilmiş IP adreslerini otomatik IP Adres yapılandırmasına alabilmek için mutlaka tüm Clientları dolaşmak zorundasın. Otomatik IP adresi yapılandırması için batch dosyada kullanabilirsin ama yinede Client bilgisaayarlarını tek tek dolaşmak zorundasın.

Ayrıca eğer IP adresleri için farklı yetkiler (örnek ISA Server, veya herhangi bir IP yetkilendirmeli otomasyon orıgramların için) gerektiren bilgisayarların varsa bunuda DHCP Server'inde bu IP'leri MAC Adresleriyle rezeverve edebilirsin.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/06/2008 00:19

(@atabesbin)
Active Member
Konu başlatıcı

yaklaşık client sayısı 2000 yani bu clientları tek tek dolaşmam imkansız bu clientların bazıları otomatik bazıları manuel

aslında benim yapmak istediğim ip leri manuel olan clientlerin networke girmesini engellemek ve sadece otomatik alanları networke  sokmak 

Gönderildi : 13/06/2008 14:41

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

Eğer Elle verdiğin bilgisayarların varsayılan Ağ Geçidi farklı ise bunu problem etmene gerek yok, fakat otomatik IP kullanan Client bilgisayarlar ve Elle IP verdiğin Client bilgisayarların aynı Varsayılan Ağ Geçidini kullanıyorsa otomatik IP alan Cliient bilgisayarların için Varsayılan Ağ Geçidinin IP adresini değiştirmeyi deneyebilirsin. Böylece otomatik IP alan bilgisayarların ve Elle IP verdiğin bilgisayarlar ayrışmış olur. Bununda tüm bilgisayarları dolaşmadan başka çözümün olabilceğini sanmıyorum.

Gönderildi : 13/06/2008 17:37

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhabalar,

Everest programıyla networkte bulunan bilgisayarların donanım ve yazılım yapılandırmalarıyla ilgili bilgiyi makineleri dolaşmadan alabilirsiniz.(AD)

Alınan raporun Ağ bölümünde dhcp kira başlangıcı yazanlar DHCP den, yazmayanlar ise sabit atanan ip lerden network e çıkmaktadırlar.

Gönderildi : 13/06/2008 21:17

Paylaş: