Forum

active directory so...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory sorular ve sorunlar

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
569 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşlar..

linux fedora 5 üzerinden internet, centos üzerinden mail hizmetlerimi verdiğim ve dns,dhcp,wsus ile webserver olarak kullandığım 3 ayrı windows server olmak üzere toplamda 5 server bulunan bir sistemde 150 kullanıcıya hem internet , ftp ,mail hemde hosting hizmeti (sadece kendi sayfamızı yayınlıyoruz) veriyorum..bu sistem içerisine active directory kurmak istiyorum..çünkü bu yapıda sürekli sıkıntı yaşıyorum ve kontrol etme noktasında yetersiz kalıyorum....bir kaç sorum olacak eğer cevaplandırısanız sevinirim..

1- bu yapıyı bozmadan herhangi bir server a (örneğin dns ve dhcp oalan server a) active directory kurup tüm server ları kurulum yapmadan domaine taşıyabilirmiyim.

2- server a domain kurduktan sonra başka bir servera domain kontroller kurmam gerekirmi..gererirke nasıl?

3- linux serverları ön tarafta (domain harici) bırakmamın bir sakıncası varmı?

4- domaine eklendikten sonra (web,wsus gibi) serverlar üzerinde ayrıca birtakım ayarlamalar yapmam gerekirmi..gerekirse nelerdir yada incelememi önerdiğiniz websayfaları nelerdir.

5- epeydir araştırıyorum aslında kurulum konusunda bi sıkıntım yok ama domain yapısına geçtikten sonra diğer hizmetlerimde bir aksama veya sıkıntı yaşarmıyım bunun araştırmasını yapıyorum yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum...

iyi çalışmalar diliyorum..

Gönderildi : 09/06/2008 16:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

selam

Bütün yapıyı değiştirmek gerçek anlamda çok zaman ve emek gerektirebilir ama yapılamayacak iş değil

her şeyden önce kendine bir test grubu oluşturup testlerden başarılıl sonuçlar alırsan geri kalan yapıyı yavaş yavaş live etmen lazım yoksa çok çok zorlanırsın. sorularına cevap vermeden önce şunu sormak istiyorum ortamda firewall varmı varsa ne ve nerede hatta sana zahmet mevcut yapını çizip gönderirsen çok daha rahat olur

yapıyı bozmadan diye birşey yok ne yazıkki eğer ortama AD koymak istiyorsan bu yapı zaten bozulacak, ad/dc olur sorun olmaz, linuxleri öne çıkartıp çıkartmaman tamamen kullandığın firewall a ve yapına bağlı, web de sorun olmaz ama wsus da domaine katman ve domaini tanıtman yeterli olacaktır diye hatırlıyorum ama yanlış olmasın araştırmam lazım en fazla wsus yeniden kurulur ama ufak tefek ayarlar yapılmalıdır mutlaka , sıkıntın olursa yaz mutlaka cevap veren birileri olur.

kolay gelsin

Gönderildi : 09/06/2008 21:04

(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

saolasın ilgin için..

donanımsal bir firewall yok...linux fedora üzerinde iptables ile firewall ihtiyacımı karşılıyorum...aynı zamanda tüm zone ve squid de bu linux üzerinde...dolayısıyla linux server ı ad üzerine çekmeden diğerlerini ad üzerine çekmek istiyorum...yardımlarınızı bekliyorum..şimdiden teşekkürler..iyi çalışmalar...

Gönderildi : 10/06/2008 11:53

Paylaş: