Forum

Win2008 R2 Kurulum ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win2008 R2 Kurulum ve Konf. Siralamasi Hakkinda.

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@hexgen)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Forumunuzun yeni bir üyesi olarak öncelikle merhaba demek isterim ;

Konuyu cok fazla dallanip budaklandirmadan merak ettigim ve son zamanlarda cok önemsedigim meseleyi görüslerinize sunarak yardimlarinizi rica ediyorum.

Elimde  DELL PowerEdge T710 modelli , Xeon 5620 islemci ve 6144 MB DDR3-1333 RAM li bir server mevcut. Ben bu sistemde Win. Server 2008 R2 platformu olusturmak istiyorum. Bununla birlikte platform üzerinde Exchange Server 2007 ve GFI Faxmaker 14 kurmayi planliyorum. 10 Client li bu sistemde VPN baglantilari, Lokal Mail alis verisi ve Lan Fax sistemlerinin kullanilmasi planlaniyor.

Ögrenmek istedigim , bu platformun kurulumunda izleyecegim yollarin asamalari nelerdir.

Söyle ki ;  Takop ettigim forum ve makalelerde kurulum ve konfigurasyon konusunda verilen bilgiler, bagzi temel ögelerin bilindigi varsayilarak anlatildigi icin kademe siralarini oturtmakta bir takim zorluklar yasadim.

Sonuc olarak ; Bu sisteme Server 2008 R2 nin kurulumdan sonra , sirasiyla hangi rollerin kurulacagi ve ne sekilde ayarlanacagi.. Bana sadece basliklar yeter.

Örnegin ; Kurulumdan sonra ;

1-) Active Directory Rol Kurulumu ve konfigurasyonu
2-) DC Rol Kurulumu ve konfigurasyonu   ( 1 ile 2 nin yeri degisik olabilir. Zaten sorum da bu yüzden )
3-)  .......... v.s  gibi.

Kisaca bu asamalari tam olarak bilebilirsem , forumlarda olsun veya makalelerde olsun sistemimi en stabil sekilde kurabilecegimi saniyorum.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim.

Gönderildi : 04/02/2011 19:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

active directory ve dc aynı şeylerdir.

siz 2008 serverı kurun. devamında active directory (DC olur) kurun. AD kurulumu aşamasında DNS de kurulacak ve bütün ayarları yapılacak sizin domaininz için.

devamında eğer ip dağıtımını otomatik olarak yapacaksanız ki 10 pclik bir sistemmiş şart değil ama otomatik olması açısından DHCP servisi kurulabilir.

devamında Exchange server kurulumunu yapabilirsiniz ve ayarlarını yaparsınız.

fax yazılımınızı kurarsınız ve ayarlarsınız.

bu şekilde gider ve sistem tamamlanmış olur...

Gönderildi : 04/02/2011 19:52

(@cozumpark)

ufak bir not daha ; ram ve disk kapasitesini biraz daha arttırıp ESXi kurarak daha güzel bir sistem elde edebilirsiniz.

Gönderildi : 04/02/2011 19:53

(@hexgen)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Inanilmaz derecede hizli verdigin yanit icin cok tesekkur ederim. Lakin ESX  nedir ve ne ise yarar diye sorsam ? Cok ayip etmis olmam sanirim 🙂

Gönderildi : 04/02/2011 20:08

(@cozumpark)

merhabalar

makaleler bölümünde ESX ile ilgili bilgiler var. kısaca ESX bir sanallaştırma platformudur. o almış olduğunuz sunucu üzerinde kaynaklar yeterli olduğu sürece 3-4-5 tane sanal sunucu çalıştırabilirsiniz.

yani bir fiziksel server üzerinde 5 tane windows server 2003/2008 kurabilirsiniz. kaynaklar önemli yalnız... disk ram cpu değerleri sağlam olmalı.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/02/2011 20:10

Paylaş: