Forum

Server İşletim Sist...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server İşletim Sisteminde ssd disk kullanabilirmiyiz?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
662 Görüntüleme
(@ademcihan)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Şirketimize server alınacaktır. İnternet üzerinde araştırdığımda genelde windows 7 üzerinden ssd disk bahsediliyor. Windows 2008 ve windows 2003 SSD disklerden pek söz konusu olmuyor. SSD diskler server için uygun değilmi? Eğer uygun ise alaçağımız ssd, serverda ve işletim sisteminde nelere dikkat etmeliyiz? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim? (Raid 5 yapısına uygun)

Gönderildi : 02/02/2011 15:53

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba , öncelikle portalımıza hoşgeldiniz,

ssd diskler hakkında kısa bir bilgi vermek isterim

State Solid Disk'lerde erişim süreleri 0.1-0.2ms civarlarındadır ki, bu Random Access Memory(RAM) kadar hızlı olmasa da sabit disklere oranla muazzam bir performans anlamına gelir.

Günümüzde kullanılan en hızlı sabit disk, 15000RPM dönüş hızına sahip SCSI disklerdir ki onlar bile 4ms seviyesinde rastgele erişim sürelerine sahiptir.

Fakat SSD diskler 0.1ms rastgele erişim süreleri ile veriye 40 kat daha hızlı ulaşabilmekteler. Tamamen serverlar için düşünülmüş SCSI 15000RPM disk ile durum böyleyse, yaygın olarak masaüstü pc’lerde kullanılan 7200RPM’lik 12-14ms erişim sürelerine sahip bir SATA-2 diskte durum nedir tahmin edebilirsiniz.

Solid State Disk’ler sadece erişim süresi avantajına değil, veri güvenliği anlamında da mekanik sabit disklerden çok ilerideler. 0 ila 70 derece sıcaklıkta optimum olarak çalışabilen bu diskler 1500 G’lik darbe dayanımına sahiptir.

(G değeri yerçekimi ivmesi olarak bilinmektedir)

Gönderildi : 02/02/2011 16:09

(@ademcihan)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Biraz ssd hakkında araştırma yaptım. Teknik olarak az çok bilgim var. ssd diskleri trim özelliğinin olması ve bu özelliğe sahip windows 7 işletimin olduğu yazıyor. Windows 2008 trim desteği varmı ?

Ssd disklerde hücre ömrü diye bir şey varmış. Bir hücreye 10.000 kayıt yazabiliyormuş. Şu an için bu durum nedir? 

ssd kontrolcüleri Sandforce, samsung. micron vs. bulunuyor. Bunların Raid yapısına ne kadar uyumludur.

Ocz Vertex 2 ssd diskin raid desteğinin olduğu söyleniyor.

Win2008 de raid5 ile gönül rahatlığı ile ssd diskleri kullanabilirmiyim. Bu şekilde kullanan arkadaşlar varmıdır?

Gönderildi : 02/02/2011 20:04

(@ZaferKeskin)
Gönderiler: 3
Active Member

Kullanabilirsin Herhangi Bir Sıkıntı Yaşamazsın... Yanlız Diskler, Server Disk Kutusu İle Birlikte Gelmeyeceği İçin Nasıl Montaj Ediceksin ona Bir Çözüm Yolu Bulmalısın. 

Gönderildi : 25/11/2012 14:14

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

sorunsuz kullanabilirsiniz. fakat fiyatları konusunda bilginiz varmı bilmiyorum ama fiyatları veri boyutuna göre sas disklerin 5/10 katı olabiliyor.

ssd desteği için sunucu alacağınız üreticinin desteğini sorgulayın yeterlidir. destekleri varsa size sağlarlar zaten.

Gönderildi : 25/11/2012 15:18

Paylaş: