Forum

2003 ten 2008 e ge&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 ten 2008 e geçme !!

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
339 Görüntüleme
(@comexes)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

herkese selamlar.

Arkadaşlar yönetimi ikna edip sonunda bi server aldırdım. IBM x3650 m3 3*146 10k + 3*500 7.2k + 8 gb ram bir sunucu aldım. Ts olarak kullanacağım. elimde bi tane x346 ve hp nin bi serverı daha var. hp de domain x346 da sql koşuyor. localde 35 kullanıcım var. şubelerde ise 10 a yakın pc var. şubedekiler uzak masaüstünde sadece bir uygulamayı kullanmak için bağlanıyor. Şimdi yapmak istedğim olaya geleyim. HP de kurulu olan domaini devre dışı bırakacağım. yeni bir domain kuracağım sıfırdan. fakat localdeki pcleri tamamen ts'a aktarmam biraz zaman alacak. bu süre içerisinde o bilgisayarların normal birşekilde çalışmasına devam etmesi lazım. Yeni kurduğum domaine eski kullanıcıları getirsem (nasıl getirebilirim araştırıyorum) geçici olarak ts'a aktarıncaya kadar çalıştıraiblir miyim ? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/12/2010 11:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba işletim sisteminiz 2003 ün hangi versiyonu.Şu anki sisteminiz düzenli işliyor ise eğer neden migrate etmeyi denemiyorsunuz?Sıfırdan kurulumda iş yükü alacaksınız omuzlarınıza siz yapmak istediğinizi belirtin bende gerekli linkleri paylaşıyım sizinle.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/12/2010 12:05

(@comexes)
Trusted Member
Konu başlatıcı

domainin kurulu oldğu serverı boşa çıkarmam gerekiyor. farklı bir yerde kullanacağım onu. elimde x346 ve yeni aldığım server kalıyor sadece. bu durumda 6 7 yıllık domaini sıfırlamam yerinde olacak diye düşünüyorum. böyle bir fırsat bir daha elime geçmez. şuanda domainde 2003std kurulu. x346 da 2003std r2 var. yeni aldığım serverda 2008std r2 olacak. yeni alacağım serverda ts ve domain koşturacağım. x346 sql çalıştırmaya devam edecek. tüm kullanıcı pclerini iptal edip yerine thin cliennt alacağım. benim sıkıntım tüm kullanıcıları bir gece de ts a taşıyamam. eğer bir yol bulamassam mecbur böyle yapmak zorunda kalacağım. 

benim istediğim yeni servera domaini kurduğumda clientların kesintiye uğramadan bir hafta 10 gün çalışabilmesi.  

Gönderildi : 07/12/2010 13:15

(@www-rizasahan-com)
_

Bu tabiki sizin seçiminiz kullanıcıalrın profilleri tekrardan domaine alma gibi iş yükleri binecek sırtınıza ama temiz bir kurulum olacak o noktada haklısınız.Dilerseniz yeni serveri additional olarak kurup rolleri alıp işleminizi bitirebilirisiniz.Sıfır kurulum yüküne girersenizde temiz bir iş olur tabiki.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/12/2010 13:57

(@comexes)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bi hafta sonuna denk getiip işi bitirmek gerek o zaman. biraz uzun ve yorucu bir iş olcak ama temiz olacak. yardım için teşekkür ederim. bu fırsat elime geçmez bir daha. güzel ve temiz olsun maksat.

Gönderildi : 07/12/2010 14:11

(@bteleman)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Abi şu şekilde sağlıklı ve uzun vadeli geçiş yapabilirsin.

İlk önce yeni servera wmware ESX4i ücretsiz versiyonu kur. ardından şu anda çalışan sql, domain controller  fiziki makineyi wmware standalone programı ile sistem çalışırken birebir kopyasını alarak ESX server üzerine al. alım işlemi bittikten sonra eski fiziki serverı kapat tabi bundan önce yeni server üzerinde network bağlantı ayarları vs. yapılması gerekiyor. aktardığın domain controller ESX üzerinde çalışırken yeni windows server 2008 sanal makine kur, onu additional domain controller yap, bir birileri ile replication sağla, bu ayarlardan sonra default domain controller görevini server 2008 olarak değiştir. bu şekilde hiç bir problem olmadan sistemleri kurabilirsin. Genel geçiş bu şekilde malum sanallaştırma şu anda en iyi çözüm. biz yaptık gayet rahatız.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 07/12/2010 14:43

(@www-rizasahan-com)
_

Kolay gelsin diyelim o halde.

Gönderildi : 07/12/2010 15:18

Paylaş: