Forum

Windows NT 4.0 doma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows NT 4.0 domain ini Windows 2003 Active...

23 Yazılar
8 Üyeler
0 Reactions
1,224 Görüntüleme
Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bir Windows NT 4.0 domain ini Windows 2003 Active directory ‘ye geçirmek istiyorsunuz. NT 4.0 domaindeki kullanıcıları, grupları ve şifreleri Windows 2003 Active directory ‘e taşımak için hangi tool u kullanırsınız.

Gönderildi : 26/05/2008 16:11

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Hatıladığım kadarı NT den direkt yükseltme yapamıyorsunuz, yanılıyor olabilirim..

Gönderildi : 26/05/2008 16:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba   , nt domaininden  2003 domainine direk geçiş mevcut ve yapılabilen bir şey

gerekli adımları akşam evdeki pcmden atacağım  step by step daha önce yapmıştık proje kalıntıları  🙂

Gönderildi : 26/05/2008 16:33

(@cozumpark)

merhabalar

öncelikle nasıl bir upgrade olacak onu bilmek gerek... aynı makina üzerinde mi yapacaksınız yoksa farklı bir makinaya mı taşıyacaksınız?

aynı makina üzerinde yapacaksanız yani donanımsal olarak bir değişim olmayacaksa server 2003 ccd sini takın upgrade edin buna izin verir. yok ben yeni sunucu aldım ve üzerine 2003 server kurucam ve eski nt 4.0 yapımdaki bütün yapıyı oraya aktarmak istiyorum derseniz öncelikle yeni sunucunuzu kurun ve ardından da Windows NT 4.0 ile Windows Server 2003 etki alanı arasında güven (trust) ilişkilerini düzenleyin.

güven ilişkileri de tamam ise Active Directory Migration Tool (ADMT) kullanabilirisiniz.

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim... 

Gönderildi : 26/05/2008 17:06

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yani burdan şu cevabımı çıkarıyoruz.Migration işlemi yapılacak ADMT ile öylemi.Daha öncesinde 2000 e sonra 2003 almıyoruz öylemi direk NT 2003 e migre edilebiliyor yanii.

Gönderildi : 26/05/2008 17:21

(@hasanelisert)
Gönderiler: 79
Trusted Member

Active Directory Migration Tool v2. ile yapabilirsin,sanırım v3 de var ama açıkcası onu denemedim hiç.

How to use Active Directory Migration Tool version 2 to migrate from Windows 2000 to Windows Server 2003

http://www.petri.co.il/active_directory_migration_tool_usage_nt_windows_2003.htm

Gönderildi : 26/05/2008 17:23

(@cozumpark)

doğrudur... 2000 e geçmeden 2003 e ADMT ile geçersin...

Gönderildi : 26/05/2008 17:27

(@cozumpark)

doğrudur... 2000 e geçmeden 2003 e ADMT ile geçersin...

ortama yeni bir server katarsın 512 yada 1 gb Ram li    ona  NT 4.0 kurar SP lerini geçersin 

ardından NT 4.0  PDC  ye  bu serverı  BDC olarak katarsın

ardından üzerine  2003 cd si ini takar  upgrade edersiniz

fakat bazı  işlemler var yapılması gereken onları akşam yazacağım

Gönderildi : 26/05/2008 17:29

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Nt 4.0 hatta üzerinde Exchange Dahi olsa 2003'e geçiş yapabiliyorsunuz.

Gönderildi : 26/05/2008 17:37

(@alikemalturker)
Noble Member

Ben sanki önce 2000 diye hatırlıyorum ama NT Service Pack lere göre değişebilir...Bence Microsoft sitesinden bilgi alırsan iyi olur

Gönderildi : 26/05/2008 17:45

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

NT 4.0 migration desteklemektedir.Ayrıca In-PLACE Upgrade destegide vardır.

Gönderildi : 26/05/2008 18:37

(@cozumpark)

merhabalar

yanılmıyorsam SP6 NT 4.0 üzerinde yüklü olma şartı vardı...

kolay gelsin

Gönderildi : 26/05/2008 20:47

(@alikemalturker)
Noble Member

Valla bende öyle hatılıyorum...

Gönderildi : 26/05/2008 20:49

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

İlk olarak Windows NT  sistemin üzerine Sp6 yükleyiniz.Sonrasında ağa yeni Wİndows Server 2003 makinayıda ekleyiniz.Sonrasında bu makina üzerinde Active Directory ,DNS Server kurulumunbu yapın.Burada Forest olarak Native modda çalıştırınız.Sonrasında ilk olarak Windows Server 2003 makina üzerinde NT makina ile "two ways" olarak trust  ilişkisi kurunuz.Aynı işlemi  NT tarafındada yapınız.Sonrasında NT makinada Administrator grubuna Windows Server 2003 makinanın  "ADministrator" kullanıcısını ekleyiniz.Aynısını Windows Server 2003 makina üzerinde NT Administrator kullanıcısnı  "Administrator" grubuna ekleyiniz.

Sonrasında ;

Windows NT SP6 PDC makina üzerinde;

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Lsa.

TcpipClientSupport      değerini   1  olarak değiştiriniz.

Sonrada  ADMT aracını kullanarak  "User Groups"   "  User"  " Password" gibi nesne bilgileri yeni sisteme taşıyabilirsiniz.

kolay gelsin. 

Gönderildi : 26/05/2008 21:22

(@alikemalturker)
Noble Member

Bilmediğim için soruyorum... Peki bu işlem sırasında ADMT ile poliçelerde geliyor mu?.. NT ile hiç tecrübem olmadığından soruyorum...

E

Gönderildi : 26/05/2008 21:28

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

GPO ait bilgileri GPMC   ile taşıyabilirsiniz.Fakat bunu  Windows Server 2003 üzerindeyken geçerlidir.

http://thelazyadmin.com/blogs/thelazyadmin/archive/2006/05/26/Backup-and-Restore-GPOs-with-GPMC.aspx

kolay gelsin. 

Gönderildi : 26/05/2008 21:37

(@cozumpark)

Merhaba  , Aylar önce eylül ayında biz bu işlemi yaptık  ve daha önce yapmadığım için yazılı destek alarak yaptım  gerekli adımları mailimden kopyalıyorum

Domain Upgrade Yontemi

Bu yontemde su an hali hazirda Windows NT 4.0 domainizde calisan 1 PDC mevcut. BDC olup olmadigini konusunu bilemiyorum. Fakat eger yoksa upgrade surecine baslamadan sisteme ilave olarak bir BDC kurmaniz domain controller yedeklemesi acisindan onemli. Bir ara PC (Pentium 4 – 512 ya da 1 GB RAM’li) makinesi uzerine Windows NT 4.0 Server sistemini BDC olarak kurup once mevcut domaine alin. Daha sonra Administrative ToolsàServer Manager konsolundan yeni kurulan BDC bilgisayarini secip, Computer menusunden Promote To PDC ile PDC’ye yukseltin. Boylece, eski PDC’de otomatik olarak BDC’ye indirgenecektir. Yeni kurulan BDC artik PDC oldu. Bu PDC uzerine minimum NT SP 5 kurulu olsun. (SP6 da olabilir.). Oncelikle sistemdeki domain, exchange server vb. yedeklerini herhangi bir ihtimale karsi alin.

Windows NT 4.0 PDC’de Windows Server 2003 CD’sini takin ve Windows NT 4.0 PDC’yi Windows Server 2003’e upgrade yapin. Windows NT 4.0 PDC bilgisayariniz Windows Server 2003 isletim sistemi upgrade asamasini tamamlayip ilk acilisi yaptiginda otomatik olarak active directory kurulumu baslayacaktir. Gerekli active directory domain bilgilerini girerek domain kurulumunuzu yapin. Active Directory kurulumu sonrasi system yeniden baslayacaktir. Artik domain yapinizi Windows 2003 active directory’ye gecis yapmis oldunuz. Eski NT 4.0 domainindeki BDC bilgisayarlari Windows 2003 DC’yi PDC olarak gormeye devam edeceklerdir. Boylece tum kullanici, grup vb. domain bilgileri Windows 2003’e upgrade edilmis olacak. Sİmdi Windows Server 2003 DC olarak kullanmayi planladiginiz bilgisayarin uzerine Windows Server 2003 kurun, gerekli guncellemelerini yapin. Daha sonra bunu yukseltme yaptigimiz Windows Server 2003 domainine ADC olarak dahil edin. Boylece Windows Server 2003 DC’nizin yanina ADC de kurulmus olacaktir.

Ve NT 4.0’dan yukseltilen ve su anda aktif olarak DC olan Windows 2003 uzerindeki DNS, Global Catalog ve domain ile forest rollerini yeni kurulan Windows 2003 ADC bilgisayarina aktarin. Bunun icin asagidaki adimlari uygulamaniz yeterli olacaktir.

1. Oncelikle ADC uzerine Control Panel àAdd-Remove ProgramsàAdd-Remove ComponentsàNetworking ServicesàDNS Servisini kurun. Administrative ToolsàDNS konsolunda Forward Lookup Zone ve varsa Reverse Lookup Zone yapilarinizi olusturun ve mevcut DC’deki tum DNS kayitlarinin dogru bir sekilde yeni ADC uzerinde de olustugunu kontrol edin.
  2. Yine yeni ADC uzerinde Administrative ToolsàActive Directory Site and Services àSitesàDefault-First-Site-Name altinda yeni ADC altinda NTDS Settings Properties’ine girin ve Global Catalog kutusunu doldurup, yeni ADC bilgisayarini ayni zamanda Global Catalog Server olarak yapilandirin.
  3. Sira geldi mevcut DC uzerindeki Forest Operation Master Roller (Domain Naming Master ve Schema Master) ile, Domain Operation Master Rollerin (PDC Emulator, RID Master, Infrastructure Master) yeni ADC uzerine aktarilmasina. Forest bazinda rollerden Domain Naming Master rolunun aktarilmasi icin Administrative ToolsàActive Directory Domains and Trusts girin. Active Directory Domains and Trusts uzerinde sag tus àConnect Domain Controller ile yeni ADC’ye baglanin. Hemen akabinda en ustteki Active Directory Domains and Trusts yazisi uzerinde sag tus Operations Master tiklayin. Karsiniza gelecek Change Operation Master penceresinde ustte su an bu rolun sahibi olan  mevcut DC adini, altta da baglandiginiz ADC adini goreceksiniz. Domain Naming Master rolunu yeni ADC ye aktarmak icin Change butonuna basmaniz yeterlidir. Size herhangi bir hata meydana gelmezse, islemin basariyla tamamlandigini soyleyen mesaji verecektir. Sira geldi Schema Master rolunu aktarmaya. Bunun icin de StartàRun gelin ve asagidaki komutu calistirin.

Regsvr32.exe %systemroot%\system32\schmmgmt.dll   

Bu komut ile Active Directory Schema Snap-in nesnesini register ettik. Yine StartàRun gelin ve MMC ile MMC konsolu acin. FileàAdd-Remove Snap-inàAddàActive Directory Schema Snap-in eklentisini konsola ekleyin ve konsol ana penceresine gelin. Active Directory Schema uzerinde sag tus à Change Domain Controller ile yeni ADC adini girerek ona baglanin. Hemen akabinde yine Active Directory Schema uzerinde sag tus Operations Master tiklayin. Ve Change ile Schema Master rolunu de yeni ADC’ye aktarin.

Sira geldi domain bazinda rolleri aktarmaya. Bunun icin de Active Directory Users and Computers acin. Domain uzerinde sag tus Connect to Domain Controller ile yeni ADC’ye baglanin. Daha sonra yine domain uzerinde sag tus Operation Master tiklayarak PDC, RID ve Infrastructure tabindan butun bu rolleri yeni ADC’ye aktarin.

1. Artik eski DC uzerinde butun rolleri ve gerekli servisleri yenisine aktarmis olduk. Bu islemin mevcut sistemde oturmasi icin belli bir sure bekleyin.

Burada bir sonraki asamada yapmaniz gereken sirayla Windows NT 4.0 yapisindaki BDC’leri sistemden cikarmak. Tabi bu cikarma islemine baslamadan Windows NT 4.0 uzerinde bir dataniz varsa bunlari Windows 2003 uzerine aktarmanizi oneririm. Ayrica Windows NT 4.0’dan yukseltme yapilan PDC bilgisayari su anda Windows 2003 ADC pozisyonunda calisiyor. Bunu bu sekilde birakabilirsiniz. Eger makinanin donanimsal konfigurasyonu yeterli degilse, bu ADC’yi sistemden cikarmadan mutlaka ikinci bir ADC eklemenizi ozellikle oneririm.

Yukaridaki gereksinimleri sagladiktan sonra eski BDC’leri sistemden cikartabilirsiniz.,

ALINTIDIR    !

ALINTIDIR  !

Gönderildi : 27/05/2008 00:33

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yardımda bulunan herkez için teşekkür ederim ilk olarak sanal makineler de yaptım dediğiniz gibi sorunsuz oldu.Yarın sunucular üzerinde denicem teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/05/2008 00:58

(@cozumpark)

Yardımda bulunan herkez için teşekkür ederim ilk olarak sanal makineler de yaptım dediğiniz gibi sorunsuz oldu.Yarın sunucular üzerinde denicem teşekkür ederim.

Biz Teşekkür Ederiz . Geri Bildirimlerinizi bekliyor olacağız

Başarılar ..

Gönderildi : 27/05/2008 01:54

Sayfa 1 / 2
Paylaş: