Forum

DHCP mac'e gör...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP mac'e göre ip dağıtmıyor

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@VolkanAGAOGLU)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Yaklaşık 2 gündür cebelleştiğim ama nedenini bi türlü anlamadığım bir sorundan dolayı sizlerin fikirlerine ihtiyacım var. Öncelikle ben kendi bilgilerimi aktarayım yanlışım varsa lütfen beni düzeltiniz.

DHCP de ip reserve etmenin 2 farklı yöntemi vardır .

1-) Client makina dhcp üzerinden ip almak istediği zaman dhcp boşta olan bir ipyi bu makinaya atar ve biz bu ip numarasını reserve ederek başka bir makinanın almasını engelleriz 

2-) Belirli bir ip almasını istediğimiz makinanın mac adresini öğreniriz yine dhcp den rezerazyon yaparak bu mac adresine istediğimiz ip yi atarız

İşte bu seçeneklerden 2. sini hiç bi şekilde gerçekleştiremedim ne zaman ip rezervasyonu yapıp ip aldırmaya çalışsam DHCP de BAD_ADDRESS yazıp description kısmında "this ip address already in use" benzeri bir hata yazmakta yine cleint de sınırlı erişim diyor haliyle

Sebep hakkında fikir yürütemez oldum bana yardımcı olup fikirlerinizi benimle paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim.

Gönderildi : 25/11/2010 15:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx  bu adreste Erdem arkadaşımızın güzel bir videosu var.Atlamış olduğunuz bir nokta olabilir.İzlemenizde yarar var.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2010 16:11

(@VolkanAGAOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam merhabalar

İlginiz için çok teşekkürler

Verdiğiniz videoyu izledikten sonra ayarlarımda herhangi bir sorun yaşamadığımı teyit etmiş oldum bende 2008 R2 üzerinde aynı işlemleri yaparak scope larımdan ip dağıtıyorum ama dediğim gibi mac e göre ip dağıtında BAD_ADDRESS sorunu yaşamaktayım

Herhangi bir fikri yada görüşü olanlar fikirlerini paylaşabilirlerse sevinirim

Gönderildi : 25/11/2010 16:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba hata görüntüsünü paylaşırmısınız?Already in use seçeneğinde atanmış bir ip adresini rezerv ediyor olaiblirmisiniz?Rezerv yaptığınız makinaya sırası ile cmd komut satırından ipconfig /flushdns,ipconfig /release,ipconfig /renew komutlarını çalıştırarak yeni bir ip aldırın.Sonra bu aldığı ip adresini bu clientin mac adresine göre revize edin.Clientin ipsini yukarıdaki komutlar ile tekrar bıraktırın ve geri aldırın aynı ip yi alacakmı?Düzelmezse verdiği hatanın ekran görüntüsünü paylaşın.Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2010 16:49

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

DHCP'de rezervasyon aslında sadece 1 yöntemle olmakta. O da DHCP Management panelindeki reservations sekmesi altındadır. Reservations yapmanız için de ilgili bilgisayarın MAC adresine sahip olmalısınız. Buraya kadar sıkıntı yok. Sizin 2 yol da alınır demenizi çözemedim?? Bu nasıl olabiliyor? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Siz vermek istediğiniz IP'yi bir kere verip, tekrar reservations kısmına mı yazmaya çalışıyorsunuz? Rica etsem, DHCP'nizdeki reservations penceresini açıp, ekran görüntüsü yollayabilir misiniz?

Saygılarımla..

Gönderildi : 26/11/2010 02:13

(@VolkanAGAOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle geç geri dönüşüm için özür dilerim, anca masamın başına oturabildim hemen ekran görüntüleriyle ne yapmak istediğimi anlatayım

Yukardaki ekran görüntüsünde AML olarak gördüğünüz bilgisayarların iplerini belirli bir düzene göre vermek istiyorum. Mesele 10.10.2.40 dan başlayıp 50 ye kadar bu bilgisayarların bu ip yi almalarını istiyorum. Bunun için yaptığım işlemleri aşağıda tek tek özetleyeyim

Öncelikle AML 2 ekranını address leases ten siliyorum sonra reservations kısmına tıklayarak new reservation diyorum

Yukardaki gibi düzenleyerek Add butonuna basıyorum ve aşağıdaki gibi reservations kısmında verdiğim ip adresini görebiliyorum

Sonrasında da client makinaya gidip öncelikle cmd ekranını açıyorum sonrasında ipconfig /release ve ipconfig /renew yapıyorum ve bana aşağıdaki hatayı veriyor

Bu hatayı gördükten sonrada gelip dhcp ye baktığımda bu makinanın hem eski hemde yeni tanımladığım adresinde BAD_ADDRESS yazıyor

tam olarak yaptığım işlemler bunlar acaba nerde bir yanlışlık yapıyorum ?

Gönderildi : 26/11/2010 12:54

(@VolkanAGAOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yeni keşfettiğim bişeyi daha söylemek istiyorum

XP makinada mac'e göre ip rezerve edemezken win7 edebildim böyle bi sorunla karşılaşan arkadaşlarımda benim işimi görebilir 

Yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 26/11/2010 16:48

Paylaş: