Forum

windows server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2003 te kullanıcı yetkileri

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
430 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Windows server 2003 hakkında bazı sorularım var cevaplayan olabilirse çok memnun olurum.

Şirketimizde yaklaşık 20-25 kullanıcı mevcut.  Hali hazırda bütün kullanıcılar tek bir user üzerinden server a bağlanıyor. (server %90 oranında file sharing için kullanılıyor).

• Ben server da herkese bir user açsam herhangi bir olumsuzluk olur mu?
  • Herhangi bir kullanıcının server dan örneğin 1 gb üzeri bir dosyayı kendi bilgisayarına kopyalamasına engel olabilirmiyim. ?
  • Herşey ihtiyaçtan doğar biliyorum ancak bazı şeyleri de oluşmadan engellemek istiyorum. O yuzden server 2003 de 1. maddedeki her kullanıcıya 1 user açarsam ne gibi faydaları olur. Güvenlik açısından artısı olur mu.?
  • Şu anda herhangi bir kullanıcı bütün server i silse yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Çok saçma bir durum ama buna nasıl bir çözüm getirebilirim.
  • Şu anda service pack 1 kurulu. SP2 yi kursam ne gibi aksiliklerle karşılaşabilirim.

Sorularımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 08/11/2010 12:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhabalar;

Windows server 2003 hakkında bazı sorularım var cevaplayan olabilirse çok memnun olurum.

Şirketimizde yaklaşık 20-25 kullanıcı mevcut.  Hali hazırda bütün kullanıcılar tek bir user üzerinden server a bağlanıyor. (server %90 oranında file sharing için kullanılıyor).

• Ben server da herkese bir user açsam herhangi bir olumsuzluk olur mu?
  • Herhangi bir kullanıcının server dan örneğin 1 gb üzeri bir dosyayı kendi bilgisayarına kopyalamasına engel olabilirmiyim. ?
  • Herşey ihtiyaçtan doğar biliyorum ancak bazı şeyleri de oluşmadan engellemek istiyorum. O yuzden server 2003 de 1. maddedeki her kullanıcıya 1 user açarsam ne gibi faydaları olur. Güvenlik açısından artısı olur mu.?
  • Şu anda herhangi bir kullanıcı bütün server i silse yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Çok saçma bir durum ama buna nasıl bir çözüm getirebilirim.
  • Şu anda service pack 1 kurulu. SP2 yi kursam ne gibi aksiliklerle karşılaşabilirim.

Sorularımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kolay gelsin

Merhaba,
Server rol'ü olarak sadece file server kullandığınıza göre,
* Kesinlike tüm kullanıcılar için server üzerinde kendi kullanıcılarını oluşturun.
( Domain ortamı anladığım kadarı ile yok )

* Tek tek kullanıcıları açmanız ileride başınıza gelecek durumlarda, ( örneğin dosyaların silinmesi gibi ) log analizi ile sorumluyu bulabilirsiniz.

* Kullanıcıların tek tek açılması, file server üzerinde herkesin istediği klasöre erişmesini değilde, sadece yetki verdiğiniz klasörler üzerinde işlem yapmasını sağlar ki, bu ciddi bir güvenlikte sağlar. Yapınızı bilmiyorum ama mesela muhasebe, pazarlama biriminin dosyaları ayrı ayrı klasörlerde olur ve birbirlerinin dosyalarını ya hiç eriştirmezsiniz yada sadece okuma yetkisi verirsiniz.

* File server'lar için kesinlike bir backup ( yedekleme ) sistemi kurmalısınız. Harici bir disk olabilir, ayrı bir network disk olabilir ama kesinlikle yedekleme işlemlerinizi düzenli olarak gerçekleştiriniz.

* Sadece file server için service pack yükseltmenizin, size yarar sağlayacağını düşünmüyorum.

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2010 12:46

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Turan bey cevabınız için teşekkürler.

Hali hazırda harici bir diske yedekleme kurulmuş durumda. Haftalık backup alıyorum.

Dediğiniz gibi her kullanıcıya 1 user açacağım.

Service pack i yukseltme ihtiyacım sanırım http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/03/file-server-resource-manager-ile-windows-server-2003-r2-zerinde-klas-r-bazl-kotalar-ve-erik-engelleme.aspx bu özellik SP1 de yok dolayısıyla byte sınırlamalı kota özelliğini kullanmam gerekicek. Başka yolu varmıdır acaba?

Gönderildi : 08/11/2010 13:05

Paylaş: