Forum

2003 file server ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 file server yapılandırması hakkında

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
559 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

bir televizyonda çalışıyorum. yayın için kullanılan bilgisayarlar gerekli olan görüntüyü 2003 üzerinde kurulu olan file server üzerinden okuyarak çalıştırıyorlar. file servera gönderilen haber görüntüleri yayın bilgisayarı tarafından direk file server üzerinden okunduğu için netwok arızalarında yada file servere bağlı storage nın probleminde sistemin tamamen durmasına sebebiyet veriyor. görüntülerin direk olarak yayın bilgisayarına atılmasını sağladığında 2 yada 3 kullanıcının aynı anda görüntü göndermesi durumunda yayında kullanılan program donuyor ve görüntülerin gönderilmesi işlemi sonucunda tekrar aktif hale geliyor. tüm sistemler birbirlerine gbit bağlı. mevcut sistemdeki sıkıntıyı gidermek için sizin görüş ve önerilerinizi almak istedim.

Yani uygulamak istediğim sistem fileserver yada storagede  da bir problem meydana geldiğinde görüntülerin bulunduğu diskere yinede ulaşabilmek. network destekli storage olup olmadığını araştırdım fakat bir sonuç alamadım.

Not: sistem 24 saat full çalışacağı detayını belirteyim.

Gönderildi : 29/02/2008 22:31

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Anladığım kadarı ile İhtiyacınız bir Failover yapılandırılması...
Ama izlemiş olduğunuz yol, NAS düşünceniz yanlıştır ki 10/100/1000 lik bir ürünün (network ürününün) ihtiyaçlarınıza cevap veremeyecek olmasıdır... Çünkü datalarınız söylemlerinizden anladığım kadarı ile multimedia içerikli olup, Hıza ihtyiacınız vardır.

Fiber kablo ile çalışan bir sistem ihtyiacınzı oalcaktır.

Örnek bir yapılandırma verirsem Actif-Pasif bir cluster yapısı kurup File serverinizi yapılandıracaksınız. Ve server tarafında hata şansınız engelleyeceksiniz.

Yapılandırmanız:

Dual Controller: Two Servers, SAN Switch with

Redundant HBAs (continued) olacaktır.

[img] [/img]

Not : HBA adaptorlerini tek kart üzerinde iki kablolu değil, iki ayrı HBA kullanmanızı önereceğim. Hata şansınız düşürmek için.

[img] [/img]

Bu nun tek girişlisinden. Veya bu kartan iki tane kullanırsanız kartın hata şansını da minimize etmiş olursunuz... yoksa bu kartlarda dual olarak bağlanıyor ama amacınıza ne kadar cevap verir. Hatayı ne kadar sağlarsınız. KArtında down duruma düşmesini düşünerek tek portlu iki tane önerdim.

Serverin, kartın, fail duruma düşmesini bu şekilde önerdik. Ya storage down duruma düşerse diye bir sorunuz var ise eğer Çözüm bir den fazla Storage.. IBM Storagelerde olan Flash copy özelliği ile datanın diğer storagelere olan replication işlemini gerçekleştirebiliriz.

Networkünüzde olabilecek SW ve benzeri ürünler içinde SW lerin bağlantılarını Trunk hatlar çekilerek hatayı network kesintisini minimize edebiliriz.

PS : Bu çözüm doğal felaketler için geçerli değildir. J

Merhaba;

Anladığım kadarı ile İhtiyacınız bir Failover yapılandırılması...
Ama izlemiş olduğunuz yol, NAS düşünceniz yanlıştır ki 10/100/1000 lik bir ürünün (network ürününün) ihtiyaçlarınıza cevap veremeyecek olmasıdır... Çünkü datalarınız söylemlerinizden anladığım kadarı ile multimedia içerikli olup, Hıza ihtyiacınız vardır.

Fiber kablo ile çalışan bir sistem ihtyiacınzı oalcaktır.

Örnek bir yapılandırma verirsem Actif-Pasif bir cluster yapısı kurup File serverinizi yapılandıracaksınız. Ve server tarafında hata şansınız engelleyeceksiniz.

Yapılandırmanız:

Dual Controller: Two Servers, SAN Switch with

Redundant HBAs (continued) olacaktır.

[img] [/img]

Not : HBA adaptorlerini tek kart üzerinde iki kablolu değil, iki ayrı HBA kullanmanızı önereceğim. Hata şansınız düşürmek için.

[img] [/img]

Bu nun tek girişlisinden. Veya bu kartan iki tane kullanırsanız kartın hata şansını da minimize etmiş olursunuz... yoksa bu kartlarda dual olarak bağlanıyor ama amacınıza ne kadar cevap verir. Hatayı ne kadar sağlarsınız. KArtında down duruma düşmesini düşünerek tek portlu iki tane önerdim.

Serverin, kartın, fail duruma düşmesini bu şekilde önerdik. Ya storage down duruma düşerse diye bir sorunuz var ise eğer Çözüm bir den fazla Storage.. IBM Storagelerde olan Flash copy özelliği ile datanın diğer storagelere olan replication işlemini gerçekleştirebiliriz.

Networkünüzde olabilecek SW ve benzeri ürünler içinde SW lerin bağlantılarını Trunk hatlar çekilerek hatayı network kesintisini minimize edebiliriz.

PS : Bu çözüm doğal felaketler için geçerli değildir. J

Gönderildi : 01/03/2008 01:43

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

tekrar merhaba... 

[img] [/img]

kullanacak olduğunuz SW de hatasını düşünerek de iki tane yapabilirsiniz.

Bu arada daha önceki postumda flash copy diyerek eksik bilgi verdim. Alacak olduğunuz softwarelerde volumue copy ve flash+volume copy yazılımları da mevcutdur..

Gönderildi : 01/03/2008 01:58

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Sen volume copy i de ögrendiysen baya olayı geliştirmişsin aynen devam ::)))

Gönderildi : 01/03/2008 02:38

(@CanERTURK)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Cevabınız için çok teşekkür ederim. fiber kablolama maliyet açısından şu an için üst mercilere kabul ettirebileceğim bir durumda değil maalesef ki. storage bozulduğunda yenisini hemen aldırabiliyorken mevcut yapıyı güçlendirmek istediğimde aldığım cevap bizim sistem şu anda çalışmıyor mu? oluyor. fiberi şimdilik göz ardı edersem çift gigabit swish ve çift storage da yapılandırma şeklim nasıl olmalı? yani storage yada file server down olduğunda diğer storage kendiliğinden devreye girme gibi bir şey yapılabilirmi?

Okunan görüntüler sabit bir ip adresinden yayın makinasına ulaşmakta. bu düşmüş iken diğer alternatif makinaya ulaşıp yeniden görüntü düzenlemsi yapılması için geçen zamanda yayın makinası kilitlendiği için yeniden açılması gerekmekte. Ve bu geçen süre büyük sıkıntı teşkil etmekte. 2 file server ve 2 yayın makinası ile file servere yazılan tüm verilerin diğer file servere yazılmasını sağlamak için shadow copy yapılabilirmi? ki bu nitelikte bi storage var ise model ve özellikleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? yani windows üzerinden değilde 2 storage herhangi bir arabirim üzerinden kendi aralarıdna haberleşip verileri direk yazdırsa (bu sayede hem ağ hemde bilgisayarlarlara yük getirmeyerek) ve bu veriler yayın bilgisayarlarına 2 ayrı birimden ulaşması için nasıl bir yapılandırma yapılabilir?

Gönderildi : 01/03/2008 15:08

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Fatih hocamın önerdiği çözümün yapısı resimdeki gibidir.

Bununla beraber yerel misiniz yoksa ulusal mı? Çünkü maliyet çok yüksek olabilir.

[img] [/img]

Gönderildi : 05/03/2008 14:02

(@CanERTURK)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Merhaba.

Ulusal bir kanalız. Fiber hat hususunda gerekli görüşmeleri yaptığımda şu an için maliyetinin çok yüksek olduğu için kabul edilemeyeceği bilgisini teknik müdürümle olan görüşmeden biliyorum.  mevcut scsi ve gigabit yapısı ile bu sistemi ayağa nasıl kaldırabileceğim hakkında bir döküman bulabilirsem çok işime yarayacak. tüm uğraşlarıma rahmen henüz cluster olayı ile ilgili net bir bilgiyede ulaşabilmiş değilim. yani load balansing yada server cluster yapısının nasıl oluşturulduğuna dair bir bilgi edinebilirsem bu sistemi bir an önce devreye almak istiyorum.

Benim özellikle istediğim olay tek bir bilgisayarın riskinden kurtulup gerekli yükü 2 makinaya genişletebilmek. bunun için kullanacağım storagelerin kendi aralarında donanımsal mirrorlama özelliği bulunan bir storage olması için araştırma yapıyorum fakat hiçbir satıcı bunun yapılabilip yapılamadığını bilmiyor. yani tamamen belirsiz bir durumdayım.

benim istediğim ise 2 storage ve 2 serverden oluşan bir sisteme gelen görüntülerin tek bir bilgisayara geliyormuş ve bu bilgisayardan gidiyormuş gibi çalışmasını sağlayarak sistemlerden birinin down olduğunda diğre makinanın yayını devam ettirebilmesini sağlamak.  

Gönderildi : 07/03/2008 00:29

Paylaş: