Forum

DHCP Server'da NetB...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Server'da NetBios'u nasıl etkinleştiririm ?

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,134 Görüntüleme
(@erkanmandm)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar webden ve siteden aradım fakat bulamadım. Başlıkta da belirttiğim gibi DHCP server da netbios u nasıl etkinleştirirm? İstediğim client ların TCP/IP ayarlarındaki netbios u etkinleştirme olayını DHCP otomatik yapsın. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/10/2010 14:59

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

http://support.microsoft.com/kb/313314  makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Mesut Aladağ.
Microsoft MVP

Gönderildi : 09/10/2010 23:32

(@erkanmandm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Burayı inceledim fakat burada pasifleştirmeyi ve client üzerindeki ayarları anlatmış. Eğer dhcp server üzerinde netbios etkinleştirme işini ve bunun clientlere dağıtma işini anlatırsanız sevinirim. teşekkürler...

Gönderildi : 11/10/2010 11:55

(@erkanmandm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Win 2003 Server Std AD DHCP nin olduğu bir ağ var. Ağdaki bilgisayarlar ağı bir görüyor bir görmüyor ve bu sürekli sorun oluyor. TCP/IP ayarlarına baktığımda da NetBios un "varsayılan" olarak işaretli olduğunu görüyorum. Bunun için bu soruyu sormuştum acaba bundan mıdır diye. Clientta elle  "NetBios u etkinleştir" seçip de denedim ama sorun devam etti. Client'tan ağa bakmak istediğimizde "Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir. İzniniz olup olmadığını öğrenmek için sistem yöneticinizle temasa geçin" uyarısı veriyor. Bunun nedeni ne olabilir. Wins server kurulumu bu sorunu giderir mi?

Gönderildi : 11/10/2010 17:43

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Clientte Computer Browser (Bilgisayar Tarayıcısı) servislerden kapatıp tekrar açıp daha sonra DHCP Client kapatıp açıp bir dener misiniz aynı sorunu veriyor mu ?

Gönderildi : 11/10/2010 18:04

(@erkanmandm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dediğinizi yaptım client ta servislerden hem dhcp hem de bilgisayar tarayıcısını durdurup tekrar başlattım  fakat sorun çözülmedi. Önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 12/10/2010 13:28

(@erkanmandm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yok mu yardım edebilecek, clientların ağı görememesi yazıcı ve dosya paylaşımı açısından çok sıkıntı oluyor, çok problem yaşıyorum. lütfen çözüm önerinizi paylaşın. teşekkürler

Gönderildi : 13/10/2010 00:24

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Tüm clientlarda Guest hesaplarını aktif et, ( herhangi bir şifre verme ).2003 Server varsa üzerine WINS kur ve dhcp serverdan WINS ayarlarını yap. Client tarafında TCP/İP üzerinde netbios'u etkinleştir.

** Workgroup çalışıyorsan İlk açılan makina local browser server olur. Tüm makinaları kapatıp ilk server makinayı aç açıldıktan sonra diğer makinaları aç sorunun gidecektir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 13/10/2010 01:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Burayı inceledim fakat burada pasifleştirmeyi ve client üzerindeki ayarları anlatmış. Eğer dhcp server üzerinde netbios etkinleştirme işini ve bunun clientlere dağıtma işini anlatırsanız sevinirim. teşekkürler...

Mesut Bey'in (ALADAĞ) verdiği cevaptaki link zaten sizin sorunuzun cevaı ama hala sorun yasıyor iseniz 

ortama bir wins server kurup dhcp ile wins bilgisini dagitmanizi öneririm 

Gönderildi : 13/10/2010 14:47

(@erkanmandm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Her şeyi denedim sorunuz çözemeyince Wins Server kurdum ve sorun düzeldi. Sadece bazen şöyle bir sıkıntı yaşıyorum. Ağda bazı bilgisayarlara USB yazıcılar bağlı. Bu ayzıcıları ağda paylaşılmak (yazdırmak) üzere everyone olarak ayarlıyorum. Bazı bilgisayarlar zaman zaman ağdaki bu paylaşılan yazıcıyı göremiyor. Hata olarak da "Bu ağkaynağını kullanma izniniz olmayabilir..." şeklinde hata veriyor. Aynı OUdaki diğer PCler ise sorunsuzca bu yazıcıyı görebiliyor. Bir başka zaman başka bir PC de aynı şekilde bu kaynağa erşiemeyebiliyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Gönderildi : 05/11/2010 11:57

(@servetdemirci)
Gönderiler: 39
Trusted Member

sorun vermeyen bir kullanıcının haklarıyla diğerlerini kontrol ettinizmi.diğer bir seçenek ise yazıcı yüklü pc lerdeki antivürüsden kaynaklanıyor olabilir.

Gönderildi : 05/11/2010 19:05

Paylaş: