Forum

Win 2008 R2 FSMO Ro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 2008 R2 FSMO Rolleri Taşıma Sonrası Yapılacaklar

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
363 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bütün serverların Windows 2008 R2 olduğu bir ortamda 1 DC ve 1 Exchange 2010 server var,DC'nin donanım özellikleri düşük olduğu için yeni bir ADC kurdum (DNS ve Global Catalog çalışıyor)ve düzgün bir şekilde sırasıyla Domain Naming Master-Schema Master-RID Master-PDC Master-Infrastructure Master rollerini yeni servera başarıyla aktardım.3 gün bu şekilde bekledikten sonra dcpromo ile kaldırmadan önce eski DC'yi kapattım ama kapattıktan sonra exchange serverda DC ile iletişim hataları almaya başladım sanki DC yokmuş gibi davrandı,bu rolleri taşıdıktan sonra başka yapmam gereken bir ayar varmıdır?teşekkür ederim,

Gönderildi : 16/09/2010 12:06

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Exchange management shell i açalım ve aşağıda ki komutu girerek exchange sunucumuzun hangi domain ve serverları kullandığına bakalım

Set-AdServerSettings

bu komutun çıktısında ki parameterlere istinaden örneğin ; Set-AdServerSettings -domaincontroller dc1.cozumpark.local gibi yanlış olan tüm parameterleri bu şekilde değiştirelim ki exchange yeni dc ile çalışabilsin.

sonra tekrar eski dc yi kapatıp exchange i seyredelim.

Gönderildi : 16/09/2010 13:36

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Get-AdServerSettings komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi boş olduğunu görüyorum bu normalmidir?

ConfigurationDomainController     PreferredDomainControllers      PreferredGlobalCatalog  RecipientViewRoot       ViewEntireForest

-----------------------                         ----------------------                         ----------------------              -----------------                  ----------------
                                                         {}                                                                          bilge.com                     False

Gönderildi : 16/09/2010 14:16

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet sorununuz bundan kaynaklanıyor

set-adserversettings -ConfigurationDomainController dcismi

set-adserversettings -PreferredDomainControllers dcismi

set-adserversettings -PreferredGlobalCatalog dcismi

bu komutları exchange management shell ile girelim

Gönderildi : 16/09/2010 14:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bu komutları akşam çalıştırıp buradan sonucunu bildireceğim teşekkür ederim,

Gönderildi : 16/09/2010 14:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

akşamı bekleyemedim komutları çalıştırdım ama 2.komutta sanırım problem var hata verdi,hata aşağıdadır,ayrıca  Get-ADServerSettings komutu sonucunda gene boş görünüyor ilgili kısımlar 🙁

A positional parameter cannot be found that accepts argument yenidc.bilge.com
    + CategoryInfo          : InvalidArgument: (:) [Set-ADServerSettings], ParameterBindingException
    + FullyQualifiedErrorId : PositionalParameterNotFound,Set-ADServerSettings

Gönderildi : 16/09/2010 17:02

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

kullandığınız komutu tam olarak yazar mısınız

çalışması gerekirdi

Gönderildi : 16/09/2010 17:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yazdığım komut;

set-adserversettings -PreferredDomainControllers yenidc.bilge.com

Gönderildi : 16/09/2010 17:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Set-ADServerSettings –PreferredServer yenidc.bilge.com yaptım çalıştı ama son duruma baktığımda

ConfigurationDomainController--boş görünüyor

PreferredDomainControllers----burada yenidc ismi yazıyor

PreferredGlobalCatalog -----------boş görünüyor

Gönderildi : 16/09/2010 17:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet sorun yok.

set-adserversettings -configurationdomaincontroller dcismi yazdıktan sonra

exchange management console açın ve en üstte ki organization configuraiton a sağ tıklayıp modfy domain controllre deyip buradan da gösterin.

ardından mesai bitiminden sonra servislere gidip Microsoft Exchange Active Directory Topology servisini restart edin.

Gönderildi : 16/09/2010 17:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tamam teşekkür ederim Buğra bey,akşam restart yapacağım sorun yaşarsam paylaşırım burdan ,

Gönderildi : 16/09/2010 18:11

Paylaş: