Forum

Group Policy Softwa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group Policy Software Installation

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
521 Görüntüleme
(@FeyyazKURUS)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

Group policy ile yazılım dağıtım yapmak istiyorum.

Örneğin pdf uzantılı dosyalar için kullanıcı pdf dosyasına çift tıkladığında yazılımın kurulmasını istiyorum

Böyle yaptığımda çalışmıyor.

Ama aynı policy'i dağıtırken Install this application at logon seçili olduğunda yazılım kuruluyor sorun yok.

Ama ben pdf uzantılı dosya tıklandığında foxit reader'ın kurulmasını istiyorum.

Ki olması gereken de bu değil mi??

Teşekkürler

Gönderildi : 11/09/2010 03:13

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Software installation siz açacağınız uzantıdaki dosyay çift tıklamanızla programın yüklenmesi değildir. Aksine merkezi yerden bir programı yüklemektir. msi uzantılı kurulacak olan dosyayı, gerekli izinleri ayarlayıp paylaşıma koyduktan sonra.

Gpo Software Installation için gpo ayarlarında publish seçerseniz kullanıcılar log-on olduktan sonra “Add/Remove Programs” menüsüne giderek programı manuel olarak yüklerler. " Assign" seçeneğini seçerseniz paket start menuye gelir buradan yüklerisiniz. Ayrıca assign seçip Install this application at logon seçerseniz start-up anında yüklenecektir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 11/09/2010 04:07

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam,örneğin bu belge bir word belgesi olsaydı kullanıcı doc uzantılı dosyayı çift tıklasaydı,kurulum yapılmayacakmıydı.

Birçok kaynakta bu şekilde anlatılmış çünkü.

Teşekkürler

Gönderildi : 11/09/2010 06:25

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocalarım yardımcı olurmusunuz?

Gönderildi : 11/09/2010 15:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

istediğinizin olması için assign yapmanız gerekli. tabii bu işlemi user bazlı yapacaksınız. bir de kurulacak dosyanın paylaşım iizinlerini kontrol ediniz. doğru bir şekilde yaptıysanız ihtiyaç duyulan program bir dosyayı açarken otomatik olarak yüklenecektir.

Gönderildi : 11/09/2010 18:50

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Taleplerinizden anladığım kadarı ile sizin işinizi görecek olan program Microsoft SoftGrid Application Virtualization programıdır. Bu program sizin istediginiz şekilde kullanıcı hangi uzantılı dosyayı açmak isterse ona uygun uygulamayı client makinası üzerinde çalıştıracak olan programı makinaya yükleyip çalıştırama mantığı ile çalışmaktadır.

Aşağıdaki makale ve benzeri makaleler belki size yardımcı olabilir.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/mdop-urun-ailesi-ve-softgrid-uygulama-sanallastirmasi.html

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2010 19:18

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocalarım dediğiniz gibi yapıyorum user bazlı assign ediyorum uygulamayı ve zaten Client'ta Programs and features'ta Install a program froum the network kısmına  geliyor.

Ancak ben mesela acrobat'ı assign ediyorum client'ta bir tane pdf dosyasını açmaya çalışınca uygulama kurulmuyor birlikte aç kutusu çıkıyor sadece.

Policy uygulanıyor yani ama dosya uzantısı ile açacak program yani assign ettiğim program ilişkilendirilemiyor anladığım.

Yorumlarınızı bekliyorum

Teşekkürler

Gönderildi : 11/09/2010 20:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu videodan yararlanabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/21/video-windows-server-2008-gpo-software-deployment.aspx

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/09/2010 23:52

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam sizin video'da computer tabanlı uygulamışsınız doğal olarak kim oturum açarsa açsın program install ediliyor.

Benim istediğim user001 oturum açacak bir bilgisayara o bilgisayarda bir tane pdf dosyası var ben acrobat'ı assign etmişim zaten dosyaya çift tıklayınca kurulum başlayacak.

Bu software installation ile yapılabiliyor diye biliyorum. Ama bu halini gerçekleştiremedim.

Diğer tüm yollarla sorun yok.

Teşekkür ederim

Gönderildi : 12/09/2010 01:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Uğur söylemiş, assign edilen yazılım start menuye düşer, tıkladığında kurmaya başlarsın, oraya da gelmiyorsa iki sebebi var, izin ve/veya dosya yapısının veya türünün bozuk olması. Event viewerda application bölümünde yazar neden olmadığı.

Gönderildi : 12/09/2010 21:59

(@TahsinSahin)
Gönderiler: 163
Reputable Member

Hocam pardon ben gpedit.msc ekranına geliyorum windows ayarları veya kullanıcı ayarlarına geliyorum içi boş. Software İnstallation bunu nerde bulacağım nasıl aktif edecem. mmc den mi eklemem gerekiyor.

Gönderildi : 14/05/2011 13:32

Paylaş: