Forum

Active Directory Se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Senaryo Çalışması - Beta

43 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,407 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

şu senaryo çalışmlarında biraz ısınma turları atsaydık...

hehhh heeeyyt konu active directory yaparız,  samimiyiz baya bi  kendileriyle, bilgiler tazee dedik ama ben daha okuduğumu anlamadımm hocam :((

Yağmur herkes hazır kıta değil zaten bu nedenle hemen altına makale ve video linklerini verdik ancak bu sizi sardı sanırım bu iş için ayrı bir bölüm açmalı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2010 04:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

katılıyorum hocam, hem etüt havası gibi oldu. Hatta bu şekilde ilerleyebilirsek şöyle de yapabiliriz; proje verilir, anlatımlı videosu veya mümkünse webcasti çekilir, böylece sorular canlı gelir ders gibi vs. ÇözümPark Etütleri gibi bişey yani.

Gönderildi : 11/09/2010 12:21

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Arkadaşlar bu proje herkese hitap ettiği için ilgi görüyor. Gerçek dünya senaryoları verip, bunların uygulamasını dediğiniz gibi video çekerek siteye koyarsak çok güzel materyaller elde etmiş oluruz. Bu proje ile konuyu bilen arkadaşlar bildiklerini hatırlamış ve uygulamış oluyor, bilmeyenler de yeni yapılar-konular görüp, uygulamalı bir şekilde öğrenmiş oluyorlar. Bu projenin ben Çözümpark markasına da değer katacağını düşünüyorum. Ayrıca bu projenin forumdaki herkesi heyecanlandırdığını ve foruma dinamiklik getirdiğine inanıyorum.

Şu an zaten mevcut da Hakan hocamın ve benim yazmış olduğumuz 2 senaryomuz var. Kendi senaryomun uygulama videosunu ben en yakın zamanda  çekip, siteye koyacağım. Ortaya güzel birşey çıkarsa bu senaryo yazım-uygulama-sunma ile ilgili de bir standart getirip (office visio ile senaryo tanımı, video çekimi, senaryo-video nun siteye konma günleri,iş bölümü), ona göre yola devam ederiz.

Son olarak konuyu açarken de belirttiğim gibi,ben kendi adıma bu proje ile ilgili elimden gelen desteği veririm.

Teşekkürler

Gönderildi : 11/09/2010 22:23

(@SerdemAKSOY)
Gönderiler: 248
Reputable Member

2008 r2 bir makineyi domain e ekleyin.

11.   Eski 2003 üzerindeki rolleri alın ve 2003 ü ortamdan kaldırın.

----------------------------------------

hocam burada ne yapacağız tam olarak? 2008 serverı kurup adc yapıp eskisini mi kaldıracağız yoksa upgrade mi yapacağız?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/29/windows-server-2003-domain-controller-n-windows-server-2008-e-upgrade-edilmesi-part-2.aspx

teşekkür ederm..

----

Gönderildi : 12/09/2010 03:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

2008 r2 bir makineyi domain e ekleyin.

11.   Eski 2003 üzerindeki rolleri alın ve 2003 ü ortamdan kaldırın.

----------------------------------------

hocam burada ne yapacağız tam olarak? 2008 serverı kurup adc yapıp eskisini mi kaldıracağız yoksa upgrade mi yapacağız?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/29/windows-server-2003-domain-controller-n-windows-server-2008-e-upgrade-edilmesi-part-2.aspx

teşekkür ederm..

----

FSMO rollerini 2003 ten 2008 e taşıyın . Ardından 2008 global catalog ve dns ki kurulurken bunu işaretliyor , bunu doğrulayın ve bunlarda sorun yok ise 2003 üzerinde dcpromo 2003 ü ortamdan uzaklaştırın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/09/2010 23:09

(@MuammerKOSEOGLU)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Merhabalar. Senaryo - Projelendirme - Çözüm ( Video ) üçgeni bencede gayet hoş bir çalışma olacaktır. Hem yeni başlayanlar hemde bu sektörün içinde olupda basit bir bilgiyi bile uzun zaman kullanmamaktan dolayı unutanlar için. Bence bu konu için ayrı bir kesinlikle açılmalı. Orta vadede herkes için elinde bir arşivde oluşacaktır.

Düşünen arkadaşı tebrik ederim.

Gönderildi : 13/09/2010 02:55

(@SerdemAKSOY)
Reputable Member

bunun videosu çekilecekmi acaba?

Gönderildi : 20/10/2010 17:32

(@SerdemAKSOY)
Reputable Member

bunun videosu çekilecekmi acaba? forumda göremedim de 🙁

Gönderildi : 20/10/2010 17:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Uygun bir zamanda ben çekeceğim veya Erdem çekebilir.

Gönderildi : 20/10/2010 18:05

(@CemalPOYRAZ)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Hocam Merhaba;

Bu konunun çözümü benim acil olarak yapmam gereken bir projenin çözümü olabilir diye düşünüyorum. Taleplerinizin tam olarak yapılmış halini anlatan bir video yada makale varmıdır. Benim yapmaya çalıştığım işi özetlemem gerekirse;

Mevcut lokasyonlarımda farklı farklı kurulmuş olan root domainler mevcut. Amaç tüm lokasyonları tek çatı altında toplamak ve yedekli bir şekilde çalışmak. Her hangi bir lokasyonda bir problem olduğunda yada aradaki bağlantı gittiğinde hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya devam edebilmek. Her lokasyonda diğer lokasyonun bilgilerinin bulunması gibi. Aslına bakarsanız tek çatı altında toplamak her bir lokasyonu. Exchangede kullanılacak tabiki. Server 2012 mimarisinede geçilecek. Sizce bu işlem için en uygun senaryo nedir. Ana lokasyon İstanbul olacak. Mevcut root lar arsaında forest trust yapmakmı yoksa yeni kurulumlarla tek root lu diğer lokasyonların child olduğu bir yapı oluşturmakmı. Yardımlarınızı rica edeim.

Gönderildi : 07/01/2013 19:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Merhaba

Eğer yeniden kurma şansınız varsa tabiki yeni kurulum daha sağlıklı olur, ancak yapı eğer büyük ise zaten bunu yapamazsınız. Çünkü çok sayıda kullanıcı için profil sıfırlanması demektir ki bu, bu da çok ciddi müşteri memnuniyeti düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle migration olabilir yani yeni bir domain kurup mevcut yapıları bu domain e taşıyabilirsiniz ama bu uzmanlık isteyen bir konu makale video ile olacak iş değil yani.

Child konusuna gelecek olursak, eğer bu yapıdaki firmalar ayrı kaynaklar ulaşıyor, ayrı firmalar, ayrı çalışanları var ise bu durumda mantıklı olur, ama aynı şirket içerisinde sadece bölge farklı diye child kurmak çok doğru değil.

Gönderildi : 07/01/2013 19:47

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member

Hakan bey;

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

Bu durumda merkezde bir root olacak şekilde ve diğer bölgelerde bunun child ı olacak şekilde yapılandırma planlarsak; Rusya daki root domain bilgilerini İstanbula yeni kuracağımız forest rootamı migrate etmemiz gerekir yoksa yeni kuracağımız child domainlere de migrate işlemi yapılabilir mi.

İstediğim şey Türkiye'de ve dünyada 16 lokasyonda çalışan farklı şirketlerin tek çatı altında tutulması ve backuplı bir yapı oluşturulması. Her biri şu anda bir root domaine sahip. Birbirinden farklı domainler bunlar.Bu rootları forest trustmı yapmak gerekir yoksa tek bir forest root kurum diğerlerini bunun childımı yapmak gerekir hangisi en mantıklısıdır. Kullanıcılar farklı, objeler farklı, bölgeler farklı. Böyle bir yapıda en mantıklı senaryo nasıl yapılmalıdır. Bölgeler arası replikasyonlarda vpn gerekirmi. Sizinde anlayacağınız gibi detaylı ve büyük bir çalışma olacak. Benim bu projede mantıksal ve fiziksel yapıyı çıkarmam gerekiyor. Yapı nasıl olmalı. En doğru senaryo hangisidir ve hangi işlemleri gerektirir. Mesela Forest roota kurulacak bir exchange yeterlimi yoksa child lara ayrı ayrı exchange kurulabilirmi toplamda 6000 kişi çalışıyor şirkette. Proje bu. İstediğim yardımda belirttiğim gibi hocam. Yardımlarınız çok çok rica ederim.

Saygılarımla;

Gönderildi : 08/01/2013 13:41

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hakan Hocam Merhaba, aynı şirketin farkı şubelerinin olduğu yapılarda mesela merkez konya , şube İstanbul gibi durumlarda İstanbul şubeye rodc kurmak mantıklımı.

Gönderildi : 08/01/2013 16:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Hakan bey;

Bu durumda merkezde bir root olacak şekilde ve diğer bölgelerde bunun child ı olacak şekilde yapılandırma planlarsak; Rusya daki root domain bilgilerini İstanbula yeni kuracağımız forest rootamı migrate etmemiz gerekir yoksa yeni kuracağımız child domainlere de migrate işlemi yapılabilir mi.

İstediğim şey Türkiye'de ve dünyada 16 lokasyonda çalışan farklı şirketlerin tek çatı altında tutulması ve backuplı bir yapı oluşturulması. Her biri şu anda bir root domaine sahip. Birbirinden farklı domainler bunlar.Bu rootları forest trustmı yapmak gerekir yoksa tek bir forest root kurum diğerlerini bunun childımı yapmak gerekir hangisi en mantıklısıdır. Kullanıcılar farklı, objeler farklı, bölgeler farklı. Böyle bir yapıda en mantıklı senaryo nasıl yapılmalıdır. Bölgeler arası replikasyonlarda vpn gerekirmi. Sizinde anlayacağınız gibi detaylı ve büyük bir çalışma olacak. Benim bu projede mantıksal ve fiziksel yapıyı çıkarmam gerekiyor. Yapı nasıl olmalı. En doğru senaryo hangisidir ve hangi işlemleri gerektirir. Mesela Forest roota kurulacak bir exchange yeterlimi yoksa child lara ayrı ayrı exchange kurulabilirmi toplamda 6000 kişi çalışıyor şirkette. Proje bu. İstediğim yardımda belirttiğim gibi hocam. Yardımlarınız çok çok rica ederim.

Saygılarımla;

Hakan bey;

Saygılarımla;

Cemal bey en sağlıklı yöntem Forest trust, ancak child üzerinden external trust ilede migration yapabilirsiniz.

Diğer genel mimari sorunuz için ise danışmanlık almanız doğru olur böyle kritik konularda forum üzerinden ilerlemek doğru olmaz.

Gönderildi : 09/01/2013 14:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Hakan Hocam Merhaba, aynı şirketin farkı şubelerinin olduğu yapılarda mesela merkez konya , şube İstanbul gibi durumlarda İstanbul şubeye rodc kurmak mantıklımı.

Fiziksel güvenliğin olmadığı şubeler için RODC düşünmek daha doğru bir seçim olur.

Gönderildi : 09/01/2013 14:53

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Saygılar hocam.

Gönderildi : 09/01/2013 15:31

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam srv 2012 rodc yaptım ama kullanıcıda oluşturuyor kullanıcda siliyor adc gibi davranıyor nerede hata yaptım acaba

Gönderildi : 09/01/2013 18:25

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member

İlgi ,alaka ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Hakan Bey.

Gönderildi : 09/01/2013 19:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Konu başlatıcı

Hocam srv 2012 rodc yaptım ama kullanıcıda oluşturuyor kullanıcda siliyor adc gibi davranıyor nerede hata yaptım acaba

Mehmet bey sanırım siz RODC kavramını tam anlayamadınız, bu konuda makale okumanızı tavsiye ediyorum.

Gönderildi : 10/01/2013 00:29

Sayfa 2 / 3
Paylaş: