Forum

2 AD arasında dns z...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 AD arasında dns zone aktarımı nasıl yapılır?

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,113 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar
Yapımızda 2 ayrı active directory farklı domain isimleriyle var.

1. domain1.local

2. domain2.local

Makineler 2 ad ortamına da join durumda değil. DNS çözebilmek için sadece domain1.local sunucularını kullanıyorlar.

domain2.local in arkasında exchange var, userlar falan burada. Auth burası aracılığı ile oluyor.

domain1.local' in altında bir dns zone daha var ve o domain2.local. Clientlar domain2.local ile ilgili çözmek istedikleri dns leri aslında domain1.local sunucularına soruyorlar ve tüm iç dns kayıtları burda.

Şimdi Clientları domain2.local sunucularını dns çözmek üzere ayarlayacağım ve zamanlada domaine join edeceğim ama tüm iç A ve CNAME ler aslında domain1.local sunucularında. Doğal olaraktan domain2.local ile ilgili bir şey çözmek istediklerinde kayıtlar burada olmadığı için çözemeyecekler.

domain1.local sunucularının altındaki domain2.local dns zonu u export edip domain2.local sunucusuna aktarmak istiyorum ki sorun ortadan kalksın.

1300 civarında kayıt var, bu sebeple tek tek elle eklemem müthiş vakit alacak.

Export oluyor ama import olayı bulamadım, tüm kayıtları düzenleyip powershell üzerinden tek tek import işlemi yapabiliyorum sadece. Tek bulabildiğim bu.

Üstatlar ne der bu duruma? Nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 05/04/2020 18:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @SukruOzdemir

Sorunuzu  doğru anladım ise  Conditional Forwarders  ile   yapabilirsiniz.Clientlar domain1.local dns  sunucularına  istek  gönderiyor  oradaki  dns  sunucularında  domain2.local için Conditional Forwarders  tanımlamanız  gerekecek.

2020 04 05 20 02 20 FEST ADC

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1683&kelime=Conditional-Forwarding

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/04/2020 19:55

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan
Hocam yanıt için teşekkür ederim.
Tam olarak öyle değil aslında.
Clientlar da artık domain2.local e sorgu atmaya başlayacak. DNS sunucuları domain2 olacak ve active directorye join olacaklar.

domain1.local in altına manuel olarak oluşturduğum domain2.local zonunu oradan çıkartıp asıl yeri olan domain2.local active diroctorye ye taşımak istiyorum.

Gönderildi : 05/04/2020 20:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

öncelikle anladığım iki dns var, ancak tüm kayıtlar bir tanesi üzerinde, yönlendirme yapılmamış ki baştan sistemi kuran kişi aslında yanlış kurmuş, domain1.local de tek bir yönlendirme yapsa hayatı kurtulur ve tasarım doğru olurdu, domain2.local kayıtlarını elle açtı ise yapılacak iş kolay DNS export import.

Ancak AD integrated olan bir zone için zor, ondan eğer domain2.local tek dc ise zone' u local zone yapıp txt kaydına çektikten sonra copy past ile işi bitirebilirsin.

https://robiulislam.wordpress.com/2012/01/11/windows-dns-export-import/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2020 21:18

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner
AD integrated Hocam zone'lar. Ondan mecbur export edip tek tek elle ile düzeltmek zorunda kaldım.

1.
Export ettim (sağ tık export listenin exportunu alıyordu, benim bir çok kaydım abc.domain2.local in altında olduğu için onları almıyordu.)

Export-DnsServerZone -Name "domain2.local" -FileName "domain2.dns"

2. notepadd++ sağolsun ana şablonu onunla oluşturdum A ve CNAME leri falan otomatik düzelttim ama hostname' leri boş kaldığı için mecbur tek tek kopyala yapıştır.

A'lar için
Add-DnsServerResourceRecord -ZoneName "domain2.local" -A -Name "abc" -IPv4Address "10.10.10.10"
Add-DnsServerResourceRecord -ZoneName "domain2.local" -A -Name "www.abc" -IPv4Address "10.10.10.10"

CNAME'ler için

Add-DnsServerResourceRecord -CName -Name "def" -HostNameAlias "abc.domain2.local" -ZoneName "domain2.local" -AllowUpdateAny  -TimeToLive 01:00:00

Add-DnsServerResourceRecord -CName -Name "www.def" -HostNameAlias "abc.domain2.local" -ZoneName "domain2.local" -AllowUpdateAny  -TimeToLive 01:00:00

3. Powershellden bastım hepsini sonra.

4. SRV MX gibi özel kayıtları el ile kontrol ede ede oluşturdum.

6-7 saat kadar sürdü 1350 kadar kayıt ama halloldu 🙂
2 AD arasında da contidional forward yaptım birbirlerinin zone' larını.

Şimdi yeni bir sorunum ve onunda çözümü yok sanırım @hakanuzuner hocam.

İçeriden ve dışarıdan ana sayfa adımız domain2.local. Kayıtlar domain1.local de iken domain2.local şeklinde bir A kaydı ana sayfaya erişim için yetiyordu ama şu an ana sayfa adı ile domain adı aynı olduğu için A kayıtları aynı zamanda benim sunucularım.
www.domain2.local ile geliyor ana sayfa ama domain2.local ile ne yazık ki gelemiyor. DC üzerinde IIS falan kurmadan farklı bir yolu bulan var mı acaba?
Dış DNS de çözüp içeri gelenler için herhangi bir sorun yok ama içerden çözenler mecbur www. ekleyecek gibi duruyor.

Gönderildi : 07/04/2020 09:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Bunun için ne yazık ki çözüm üretemezsin.

1 - Domain rename

2 - DC üzerine IIS kuracaksın

3 - En doğru çözüm insanlara www yazmaları konusunda bilgi vereceksin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/04/2020 13:13

Paylaş: