Forum

Client pc'de ip sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client pc'de ip sorunu?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
442 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merabalar.

Server a bağlı client pc lerden bir tanesi server üzerinden internet erişmi alamıyor. Bu clinet 24saat açık duruyor ve sabah gelip başına geçtiğimde internet erişmi alamıyorum. Acaba 24 saat açık durmasından kaynaklı bir problem olabilir mi ? DHCP ayarlarından Kapsam'a sağ tıklayıp özelliklerden DHCP istemcileri için kira süresini "Sınırsız" işaretledim bu sorunu çözebilirmi? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.  

Gönderildi : 02/07/2010 15:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ortamda bir ağ geçidi varmı client ağ geçidi olarak nereyi görüyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/07/2010 16:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

ping komutu ile test ettiğimde ip de bir sorun yok görünüyor ancak kullanıcı pc ye ilk oturduğunda internet bağlantısı alamadığını söylüyor ki bu client 24saat açık durumda yani ip si sürekli aynı. İşin aslı sorunu tam anlatacak kadar algılamış durumda değilim. Dediğim gibi DHCP istemcileri için kira süresi 8saat olarak belirlenmişti onu sınırsız yaptım. Neyse artık bir gün boyunca gözlem yapıp olmazsa tekrar sorunu daha iyi anlatarak yazarım. Ha birde "DHCP istemcileri için kira süresi" ni sınırsız yapmam günlük açılıp kapanan client lar üzerinde sorun yaratır mı ? İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Gönderildi : 02/07/2010 16:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

bunun 24 saatle felan ilgisi yok.Client düzgün olarak gerekli scoopeden ip alırsa sorun yok.Siz ortamda internet için ne kullanıyorsunuz?Firewall varmı?Ağ geçidiniz neresi bunları anlatmadan yardımcı olmamız zorlaşır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/07/2010 16:58

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Sadece bir clientta ise sorun unuc kaynaklı değil, client kaynaklı görünmekte.NIC için güncel driverı yükleyiniz. Clietn üzerinde Dhcp Client servisini restart ediniz. Son olarak clientı  güncel antivirüs taramsından geçirin.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/07/2010 20:28

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Kullaniciyi local admin yada power user yapip guc ayarlarinin kontrol edilmesinde fayda var

Gönderildi : 03/07/2010 22:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Sorun Uğur Demir arkadaşımızın da dediği gibi Client bazlı görünüyor. Eğer DHCP scope'da bir problem olsaydı DHCP'den ip alan btün client'lar internete çıkamazdı. ethernet kartınızın driver'ını yenileyin ya da roll back yaparak bir önceki sürümüne dönün. Eğer yeni bir driver yükledikten sonra bu sorunla karşılaştıysanız problemi çözecektir

Gönderildi : 04/07/2010 00:19

Paylaş: