Client pc'de ip sor...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Client pc'de ip sorunu?  

  RSS
 Anonim

Merabalar.


Server a bağlı client pc lerden bir tanesi server üzerinden internet erişmi alamıyor. Bu clinet 24saat açık duruyor ve sabah gelip başına geçtiğimde internet erişmi alamıyorum. Acaba 24 saat açık durmasından kaynaklı bir problem olabilir mi ? DHCP ayarlarından Kapsam'a sağ tıklayıp özelliklerden DHCP istemcileri için kira süresini "Sınırsız" işaretledim bu sorunu çözebilirmi? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.  

Alıntı
Gönderildi : 02/07/2010 15:51
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba ortamda bir ağ geçidi varmı client ağ geçidi olarak nereyi görüyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/07/2010 16:05
 Anonim

ping komutu ile test ettiğimde ip de bir sorun yok görünüyor ancak kullanıcı pc ye ilk oturduğunda internet bağlantısı alamadığını söylüyor ki bu client 24saat açık durumda yani ip si sürekli aynı. İşin aslı sorunu tam anlatacak kadar algılamış durumda değilim. Dediğim gibi DHCP istemcileri için kira süresi 8saat olarak belirlenmişti onu sınırsız yaptım. Neyse artık bir gün boyunca gözlem yapıp olmazsa tekrar sorunu daha iyi anlatarak yazarım. Ha birde "DHCP istemcileri için kira süresi" ni sınırsız yapmam günlük açılıp kapanan client lar üzerinde sorun yaratır mı ? İlgilendiğiniz için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/07/2010 16:16
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

bunun 24 saatle felan ilgisi yok.Client düzgün olarak gerekli scoopeden ip alırsa sorun yok.Siz ortamda internet için ne kullanıyorsunuz?Firewall varmı?Ağ geçidiniz neresi bunları anlatmadan yardımcı olmamız zorlaşır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/07/2010 16:58
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,


Sadece bir clientta ise sorun unuc kaynaklı değil, client kaynaklı görünmekte.NIC için güncel driverı yükleyiniz. Clietn üzerinde Dhcp Client servisini restart ediniz. Son olarak clientı  güncel antivirüs taramsından geçirin.


Keyifli çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/07/2010 20:28
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Kullaniciyi local admin yada power user yapip guc ayarlarinin kontrol edilmesinde fayda var

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/07/2010 22:03
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Sorun Uğur Demir arkadaşımızın da dediği gibi Client bazlı görünüyor. Eğer DHCP scope'da bir problem olsaydı DHCP'den ip alan btün client'lar internete çıkamazdı. ethernet kartınızın driver'ını yenileyin ya da roll back yaparak bir önceki sürümüne dönün. Eğer yeni bir driver yükledikten sonra bu sorunla karşılaştıysanız problemi çözecektir

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/07/2010 00:19
Paylaş: