Forum

Remote App Yazıcı P...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remote App Yazıcı Problemi

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
831 Görüntüleme
(@fatihkaratas)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketimize Windows Server 2008 R2 Remote App uygulamasını yükledik ve kullanıyoruz.Gerçekten Microsoft bu uygulama ile sistem yöneticilerinin hem iş yükünü hafifletmiş hemde kullanıcı tarafında daha kolay kullanımı sağlamış.Her şey güzel fakat şöyle bir problemimiz var.8 adet bölgemiz var.Bu bölgeler remoteapp ile terminal servera vpn aracılığı ile bağlanıyorlar.ERP kullandıkları için fatura ve irsaliye dökümünü nokta vuruşlu yazıcılardan gerçekleştiriyorlar.Bunun yanı sıra ekstra raporlar içinde laser yazıcıları kullanıyorlar.Remoteapp da oturum açtığında hangi yazıcısı varsayılan ise o yazıcıya çıktı gönderiyor.Başka yazıcı seçtiğimizde yazıcıyı değiştirmiş gibi yapıyor ama yine varsayılan yazıcıya gönderiyor.İstediği yazıcıya çıktı gönderebilmesi için oturumu kapatıp istediği yazıcı varsayılan yapıp tekrar oturum açması gerekiyorki çıktı alabilsin.Yani remoteapp a bağlanırken hangi yazıcıyı seçmişse onun haricinde başka bir yazıcıya çıktı gönderemiyor.Normal olarak uzak masaüstü ile bağlanıp bu işlemleri yaptığında istediği yazıcıyı seçip istediğine çıktığı gönderebiliyor.Remoteapp ın her hangi bir ayarı falan mı var Fatih KARAALİOĞLU nun sitesinde dökümanını okudum ama çözüm olmadı.Bununla ilgili olarak microsoft ücret dahilinde destek veriyor.Konuyla ilgili olarak yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

İyi günler...

Gönderildi : 09/06/2010 13:46

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Selam ,

Şu linklere bir göz atar mısınız? Daha detaylı bir bilgi edinince size iletiyor olacağım.

http://boardreader.com/thread/RemoteApp_and_conneting_to_client_defaul_m3ef__411555b9-2dca-4937-9317-6803a062a13f.html

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/winserverTS/thread/76bdea6a-9813-4dbf-985f-91589cd63f50

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/06/2010 15:18

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz linklerdeki sorunlar farklı çözüm olmadı. 🙁

Gönderildi : 09/06/2010 17:17

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

//Güncel

Gönderildi : 10/06/2010 20:23

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

image007

Terminal services Easy Printer isteğini ihtiyacımıza göre özelleştirebiliriz. Windows server 2008 Server işletim sistemimiz üzerinde, TS Easy Printer özelliğini özelleştirebiliriz için iki farklı Policy bulunmaktadır. Bu Policyleri Terminal Server üzerinde ki Local Group Policy’ ler üzerinde yapmamız önerilmektedir.

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Terminal Services\Terminal Server\Printer Redirection\ yolunu takip ederek ;

Use Terminal Services Easy Print printer driver first

policisini aktif duruma getirirsek; kullanıcı bilgisayarı üzerinde yüklü bulunan bütün yazıcılar Terminal server üzerine yönlendirilecek olup, kullanıcı yazdırma hizmetinden yararlanacağı zaman, istemiş olduğu yazıcıyı seçebilecektir.

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Terminal Services\Terminal Server\Printer Redirection\ yolunu takip ederek ;

Redirect only the default client printer

policisini aktif duruma getirirsek; kullanıcı bilgisayarı üzerinde yüklü bulunan varsayılan yazıcı Terminal server üzerine yönlendirilecek olup, kullanıcı yazdırma hizmetinden yararlanacağı sadece varsayılan yazıcısından çıktı alacaktır.

İki policyi arasında tercih ederken dikkat etmemiz gereken ve kendimize sormamız gereken en önemli soru,

• kullanıcılarımızın bilgisayarları üzerine bağlı kaç tane yazıcı var ? 

• kullanıcılarımızın bilgisayarlarına bağlı bu bütün yazıcılar, terminal server üzerine yönlendirilirken ne kadar performans kaybına sebep olacaktır.

Gönderildi : 13/06/2010 04:54

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey,

Sizin yazdıklarınıza istinaden server üzerinde buraya kadar geldim bu kısımda bir çok kombinasyon denedim ama istediğimi vermedi.Remoapp ile terminale bağlandığımda istediğim yazıcıyı seçip gönderemiyorum.

Gönderildi : 15/06/2010 13:34

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Hiç bir Politikayı uygulamamıssınız.

Bu policylerde Türkçe karşılığını anladığım kadarıyla İstemci yazıcısı yeniden yönlendirmesine izin ver politikasını yapılandırabilirmisiniz?

Gönderildi : 15/06/2010 16:03

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih bey size mesajı yazdıktan sonra aşağıdaki gibi ayarladım ve çalıştı fakat TS yavaşladı ve restart ettim ondan sonra çalışmadı.

Sizin söylediğiniz gibi Türkçe karşılığı "İstemci yazıcısı yeniden yönlendirilmesine izin verme" bu politikayı devredışı bırakıp diğerlerini değişmeden denedim bakın sonuç aşağıda [:'(]

Yukarıda gözüktüğü gibi default olarak TS nin yazıcısını getirdi.Show All Printers seçtiğimde diğer yazıcılarıda getirmesi gerekiyor.

Listedeki yazıcılar bana ait olan yazıcılar değil.

Gönderildi : 15/06/2010 19:31

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

TS' nin yavaşlaması bildiğimiz bir problem. Çözüm sonrası bu olasılık bilinmkete. Nedeniyse TS üzerine bağlantı kuran bütün clientların yazıcılarını artık bütün TS clientlar kullanabilecek.

Durum bu şekilde olunca yavaşlaması kaçınılmazdır.

Gönderildi : 15/06/2010 23:05

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şuna kanaat getiriyorum remoteapp daha yerli yerine oturmamış bir servis.Microsoftun daha çok çalışması gerekiyor.Sorun hala düzelmedi remoteapp tutarsız çalışıyor.Kullanıcıları yine pencereye mahkum edeceğiz.Araştırmaya devam ediyorum.Yardımcı olacak arkadaşlardan haberler bekliyorum.

Gönderildi : 16/06/2010 12:36

(@Anonim)
Gönderiler: 0

fatih ben şimdi karıştırdım. olması gereken policy sizin makalenizde belirttiğiniz gibi

remote desktop easy print printer driver first enable yapıp başka hiç bir ayar yapmasak olması gerekn bumu yoksa başka bir

şey varmı. şekille açıklarmısınız.

Gönderildi : 16/06/2010 12:39

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet Fatih hocanın söylediği gibi sadece o ayarı yapınca client farklı yazıcılarada gönderebilir.Teorikte bu böyle ama pratikte olmadı.Sizde eğer remoteapp servisi çalışıyorsanız denermsiniz.Başka yazıcılara gönderme yapabiliyormu.

Gönderildi : 16/06/2010 13:01

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Şuna kanaat getiriyorum remoteapp daha yerli yerine oturmamış bir servis.Microsoftun daha çok çalışması gerekiyor.Sorun hala düzelmedi remoteapp tutarsız çalışıyor.Kullanıcıları yine pencereye mahkum edeceğiz.Araştırmaya devam ediyorum.Yardımcı olacak arkadaşlardan haberler bekliyorum.

Merhaba;

RemoteAPP ile Session arasında, yazıcı hizmeti için hiç bir fark yoktur !
Eğer çözüm üretemezseniz Session ortamı içinde benzer sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

Gönderildi : 16/06/2010 14:35

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Evet Fatih hocanın söylediği gibi sadece o ayarı yapınca client farklı yazıcılarada gönderebilir.Teorikte bu böyle ama pratikte olmadı.Sizde eğer remoteapp servisi çalışıyorsanız denermsiniz.Başka yazıcılara gönderme yapabiliyormu.

Merhaba;

Ws08 Ts ve Ws08 R2 RDH olmak üzere 50 ' nin üzerinde projem bulunmakta.
Her bir proje içinde, Farklı mağazacılık uygulamaları için farklı amaç-hizmetler için farklı çözümleri konumlandırdım.

Teknoloji şu anda stabil olarak çalışıyor. Ortamlarınızın kontrol edilmesini önereceğim.

Gönderildi : 16/06/2010 14:38

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Ws08 Ts ve Ws08 R2 RDH olmak üzere 50 ' nin üzerinde projem bulunmakta.
Her bir proje içinde, Farklı mağazacılık uygulamaları için farklı amaç-hizmetler için farklı çözümleri konumlandırdım.

Teknoloji şu anda stabil olarak çalışıyor. Ortamlarınızın kontrol edilmesini önereceğim.

farklı bir yere tekrar kurulum yapıcam WS08 R2 yi tekrar deneme yapıcam sonucu bildirim.

Gönderildi : 16/06/2010 17:53

(@fatihkaratas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

konu ile ilgili olarak remote app yi yeniden başka bir makineye kurdum yine aynı şekilde.İstediğim yazıcıyı seçtirmiyor ve hatta remoteapp uygulamasını kullanmadan normal rd ile bağlanıyorum orada da beni yazıcılarımı görmüyor.RD ye bağlanırken yerel kaynaklardan yazıcılar işaretli.

Fatih hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 23/06/2010 13:00

(@mehmetalisu)
Gönderiler: 2
New Member

Fatih Bey winner ile ilgili yazıcı probemini giderebilmem için bana nasıl bir yöntem gösterebilir siniz? 7 şubeli bir mağazada bu sorunu aşamadık remoteapp özelliğini kullanarak nasıl sorunu çözebiliriz?

şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/08/2012 12:42

(@mehmetalisu)
Gönderiler: 2
New Member

Fatih Bey winner ile ilgili yazıcı probemini giderebilmem için bana nasıl bir yöntem gösterebilir siniz? 7 şubeli bir mağazada bu sorunu aşamadık remoteapp özelliğini kullanarak nasıl sorunu çözebiliriz? şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/08/2012 12:56

Paylaş: