Forum

bat dosyası duzenle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

bat dosyası duzenleme

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,973 Görüntüleme
(@guvenx)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Oncelıkle Iyı Calısmalar dılıyorum herkese..

server 2003 sbs MAKINADA.Servıce kısmında bazı servıslerı restard yapacak bat dosyası nasıl hazırlarım daha once hıc yapmadım bu konuda yardımcı olursanız sevınırım..Ornegın her sabah 09.00 da calısmasını ıstıyorum..

"E:\Program Files\Exchsrvr\bin\store.exe"

"E:\Program Files\Exchsrvr\bin\exmgmt.exe" servıcler bunlar

Gönderildi : 08/06/2010 19:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Gerekli komutları bir notepad dosyasına yazarak uzantısını bat olarak kaydedebilirsiniz.Örneğin "ping 10.10.10.10" gibi gerekli komutu yazar kaydedersiniz.Daha sonra bunun belirlediğiniz periyotta çalışması için zamanlanmış görevlere ekleyebilirsiniz.Bu şekilde işleminiz gerçekleşmiş olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2010 20:06

(@guvenx)
Active Member
Konu başlatıcı

yukarıdakı ornegı hangı komutlarla yapacagım okunuda yardımcı olurmususnuz Riza bey

Gönderildi : 08/06/2010 20:32

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Eğer servisin adını biliyorsanız net stop ve net start ile kapatıp açabilirsiniz. Yardım almak için net help stop ve net help start yazın.

Gönderildi : 08/06/2010 20:47

(@guvenx)
Active Member
Konu başlatıcı

nasıl bakabılırım servıce adına dırek yukarıda yazdıgım degılmı?

dısplay name kısmında "Microsoft Exchange Information Store" bumu yoksa

path kısmında "E:\Program Files\Exchsrvr\bin\store.exe" bumu

Gönderildi : 08/06/2010 20:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Evet, görünen adı Batch file'a ekleyeceksiniz.

net stop "Microsoft Exchange Information Store"

net start "Microsoft Exchange Information Store"

örnek olarak. Bu batch file'ı zamanlanmış görevlere ekleyerek çalıştırma süresini belirleyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2010 20:55

(@guvenx)
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar cok tsk ederım yardımlarınız ıcın .son olarak bırden fazla servıce varsa once bırıncı servıs sonra ıkıncı servıs komutlarını yazıp duzenlıyecegım..

net stop "Microsoft Exchange Information Store"

net start "Microsoft Exchange Information Store" 

tukarıdakı gıbı yazıp bat dosyası olarak kaydecegım dogrumu..kusura bakmayın bılmedıgım ıcın cok basıt soruularla sızlerı rahatasız ettıgım ıcın

Gönderildi : 08/06/2010 21:02

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Evet doğru hocam,

Gönderildi : 08/06/2010 21:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

İstediğiniz kadar servisi ekleyebilirsiniz.

net stop servisi durdurur. net start ise çalıştırır yani kısadan restart. " " arasına servis ismini yazmanız yeterli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2010 21:29

(@murat_gul)
Gönderiler: 1
New Member

sc stop servisadı

sc start servisadı

bu şekilde de servisler yönetilebilir.

Gönderildi : 15/06/2010 16:24

Paylaş: