Forum

data protection man...

Bildirimler
Hepsini Temizle

data protection manager 2007

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
347 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkaadaşlar

elimizde dtm 2007 backup yazılımı var ve yeni kurduk. malaleleri okurken en son 64 yedeğe geri dönüş yapabildiğimizi yazıyordu (bu arada harika makale olmuş teşekürler fatih karalioğlu)

biz sql database ve exchange için 15dk.lık period halinde protection yaptım ama düşündümki en son 64 yedek olursa (saat4 15 saatte=60) benim

en fazla 1 günlük backup olmuş olacak. sql ve exchange için ne önerirsiniz yani, ben 1 hafta önceyede döneyim 15 dk. önceyede

2) bu arada 15dk çok kısamı bu database zarar verirmi sizin backup seneryasu için nasıl bir öneriniz olue.

Gönderildi : 25/05/2010 18:19

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;
Bu ihtiyaç yapınıza ve databasenin önemine bağlı olarak değişecektir. Ama bir yanlış anlama var.

Eğer her 15 dakikada bir değişkenlikler sekronize edilirse toplam 512 adet incremantel backup elimizde olur.

her saat geri dönüş noktası saklamasını istiyorsanız toplam 64 adet geri dönüş noktası saklayabilmektesiniz.
Buda her bir saatte geri dönüş noktası saklarsa 64/24= 2.5 güne denk gelmektedir.

Daha uzun süreler için Disk TO Tape çözümü kullanmalıdır.

Disk tabanlı kısa zaman, tape tabanlı uzun zaman olmak üzere yedekleriniz elinizde olabilir. Tape tabanlı uygulama yedekleri 99 Yıl'a kadar destek verebilmektedir.

Ben Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/05/2010 21:02

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb795684.aspx

yukarıdaki adreste öneriler bulunmaktadır.

Replica volume

For Exchange data:

• Data source size x (1 + log change) / (alert threshold - .05)

For SQL Server data:

• Data source size x (1 + log change) / (alert threshold - .05)

Recovery point volume

For Exchange data:

• 4.0 x retention range in days x log change x data source size + 1600 MB

For SQL Server data:

• 2.5 x retention range in days x log change x data source size + 1600 MB

Gönderildi : 25/05/2010 21:06

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Eğer her 15 dakikada bir değişkenlikler sekronize edilirse toplam 512 adet incremantel backup elimizde olur.

her saat geri dönüş noktası saklamasını istiyorsanız toplam 64 adet geri dönüş noktası saklayabilmektesiniz.
Buda her bir saatte geri dönüş noktası saklarsa 64/24= 2.5 güne denk gelmektedir. demişsiniz

kusura bakmayım tam anlayamadım.

şimdi benim exchange var ve ben bunu her 15 dk. bir senronize ediyorum yani her 15dk. bir değişen dataların yedeğini alıyor. yani dediğiniz

gibi 512 incremantel backup oluşuyor. buda saat 4 olduğuna göre günde 4*24=96 512/96 4,5 gün gibi bir şey yapıyor. yani

bir kullanıcı bana gelip 4 gün önceki maili sorarsa bu mantıkla geri dönebilirmiyim.

2) yada 64 geri dönüş noktasınamı en çok dönebilirim benim senaryoma göre

Gönderildi : 26/05/2010 14:09

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

evet geri dönüş yapabilirsiniz.

İncremental Backup' ın Full Backup'a göre farkı işlem loglarının her geri dönüş noktasında kapanmasıdır.

DPM haricinde Diğer bir konu şudur ki bu işlemi yapabilmek için yani 4 gün önceki bir maili geri dönebilmek için bir efor harcamanıza gerek yok. Exc server yapılandırmanıza göre yedekleme yöneticisi ve sistem yöneticisine bağlı kalmadan zaten bir kullanıcı silmiş olduğu bir maili outlook client üzerinden geri getirebilme hakkına sahiptir.

Gönderildi : 26/05/2010 19:57

Paylaş: