Forum

WİNDOWS 2003 SERVER...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WİNDOWS 2003 SERVER R2 AÇILMA SORUNU

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@Tursunisak)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows 2003 Server ımı restat ettikten sonra açılmaz oldu.

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra  ekran masmavi .

Güvenli modda ve diğer seçeneklerin hepsini denedim ama sonuç aynı.

Görev yöneticisine erişiyorum ama komutları çalıştırmıyor.

En son antivirüs kurulumu olmuştu.Sorun sanırım bundan kaynaklandı ama sorunu nasıl düzelteceğim..

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 14/05/2010 23:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

WinPe adlı .iso ile makineyi cdden boot ettirerek makineyi açın, sorunlu programı kaldırıp makineyi restart edip HDD' den açın. Yazılımı nette bulabilirsiniz googlelayarak.

Gönderildi : 15/05/2010 00:37

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yok buda olmadı malesef aynı konumunu koruyor

Gönderildi : 15/05/2010 01:48

(@cozumpark)

Ekran masmavi dediğiniz, bu bizim bildiğimiz mavi ekran hataları mı? Öyleyse hata nedir paylaşır mısınız? Siz o arada Hiren's Boot adlı .iso dosyasını indirmeye başlasanız iyi olur.

Gönderildi : 15/05/2010 01:54

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Alper hocam..

Mavi ekran hatası değil.Server açılıyor terminaller servere erişebiliyor.Ama servere kullanıcı adı şifre girdimmi ekran mavi kalıyor.Herhangi bir ilerleme yok..

HirenBoot un V10 u var elimde ne yapmam lazım .

Gönderildi : 15/05/2010 02:14

(@cozumpark)

Ben sistem açılmıyor şeklinde yorumlamıştım postu. O halde sistemin yedeğini alın şu anki haliyle full olarak. Antivirüsü kaldırın, terinal server yapısını kaldırın. Antivirüsü kurun, terminali de tekrar üzerine kurun ve bu şekilde tekrar deneyin. Antivirüs programınız nedir bunu bilmek gerek belirtirseniz iyi olur. Üzerinde firewall yapılanması bu da sebep olabilir. Ayrıca server üzerinde antivirüs ile Windows Firewall servisi aynı anda açıksa da bu tür bir durum oluşmuş olabilir. Şu anda kontrol etmeniz gereken başka bir şey aklıma gelmiyor.

Gönderildi : 15/05/2010 02:18

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

selam

terminaller erişiyor ise uzaktan oturum açmayı deneyebilirsin sanırım

profili sıfırlaman sorunu çözebilir  belki profil sorunludur.

network üzerinden profil dosyalarına ulaşabiliyor musun?

Gönderildi : 15/05/2010 03:11

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

administratorle ulaşamıyorum sınırlı kullanıcılarla ulaşıyorum.Uzak masa üstü yapıncada ekran masmavi.

Yüklenen prog uda kaldırmak sorunu çözmedi.Profil dosyalarına nerden ulaşıcağım.Kullanıcılarımız sınırlı..

Acaba sistemi cdsinden repair etsem sorun düzelirmi.Hoş ticari yazılım ve bir sürü SQL ayarları var.Hepsiyle yeniden uğraşmak sorun olucak .

Gönderildi : 15/05/2010 03:24

(@CanGurergiller)
Trusted Member

domain admin ile bir bilgisayara login olup

\\serveradı\c$ altında documents and settings deki sorunlu profilin ismini değiştirmen yeterli olur

login olduğunda sıfırdan profil oluşturmak isteyecektir.

ayrıca yine login olduğun bu client pc üzerinden sorunlu serverın servis lerine bakıp sorun olabileceğini düşündüğün bazı servisleri disable ederek deneyebilirsin.

aynı şekilde sorunlu makinenin event viewerına da bu şekilde ulaşıp ne hatalar verdiğine bakmanı öneririm.

Gönderildi : 15/05/2010 03:35

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ustam dediğini aynen yaptım..

Makinaya hiren ile açıp c ye ulaştım  documan and settingden administrator kullanıcısının adını değiştirdim..

Pc yi restat ettim.Açılışta kullanıcı adı ve şifte sordfuktan sonra ayarlar yapılıyor işlemini yaptı ama demin mavi kalan ekran bu sefer gri kaldı.

Server nedense bu kısımda kalıyor.Masaüstü gelmiyor.Başka ne deneyebilirim .

Sanırım 2003 lerde sistem geri alma gibi bir seçenekte sözkonusu değil.

Gönderildi : 15/05/2010 03:59

(@CanGurergiller)
Trusted Member

domain yapısı yok sanırım hiren ile bir admin hesabı daha açma gibi bir opsiyon da olabiliyordu yanılmıyorsam winPE de.ayrıca checkdisk vs gibi işlemler de mantıklı olabilir.

bir şekilde event viewera ulaşmayı dene bence orada işe yarar birşeyler söylüyor olabilir.

evet system restore yok ama elinde system state yedeği varsa ona dönüş yapabilirsin.bunların dışında aklıma çabuk bir çözüm önerisi gelmiyor.

daha riskli müdahale yapmadan önce yedek al mutlaka

ondan sonra üzerine windows u tekrar kurmayı bile deneyebilirsin 🙂

Gönderildi : 15/05/2010 04:13

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.Yoruldum yarın devam ederim.Hem yarın diğer arkadaşlarımızın yorumlarınıda almış olurum.

İyi geceler.

Gönderildi : 15/05/2010 04:15

(@cozumpark)

Şu anda düşündüğüm, bir şekilde explorer.exe ' nin zarar gördüğü. Bu yüzden yedek alarak, önce repair etmenizi, olmuyosa format atmanızı önerebilirim hızlı çözüm olarak. Hep aynı makinelerden deniyorsanız, henüz sisteme tanıtmadığınız bir makineden de deneyerek client tarafında bir problem var mı yok mu bunu da tespit etmeyi deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 15/05/2010 16:16

(@cozumpark)

Erd commander 2007 sürümü ile sunucuyu cd den açın ve command promt da chkdsk komutunu çalıştırın. İşlem tamamlanınca sunucuyu tekrar restart edin.

http://support.microsoft.com/kb/325375

Kolay Gelsin

Gönderildi : 15/05/2010 16:40

(@cozumpark)

Windows 2003 Server ımı restat ettikten sonra açılmaz oldu.

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra  ekran masmavi .

Güvenli modda ve diğer seçeneklerin hepsini denedim ama sonuç aynı.

Görev yöneticisine erişiyorum ama komutları çalıştırmıyor.

En son antivirüs kurulumu olmuştu.Sorun sanırım bundan kaynaklandı ama sorunu nasıl düzelteceğim..

Şimdiden teşekkürler.

Önerilere aynen katılmakla beraber birkaç kontrolü daha eklemek isterim:

Yapıda DC varsa bununla bağlantı sorunu olabilir

veya

Profil sorunlu olabilir (ki siz bu adımı denemişsiniz)

veya

Sorunlu yazıcı sürücüsü olabilir (ama güvenli kipte de oturum açamadığınıza göre bu olmamalı)

veya

biraz daha düşünelim [:D]

Bu arada; eğer sorun antivirüs kurulumundan sonra olduysa sisteminizde mevcut bir virüs olduğunu ve antivirüs kurulumu yüzünden sisteminizi bozduğunu düşünebiliriz. Çoğu virüs bunu yapıyor ki sizin sonradan antivirüs kurmanız da zaten antivirüsten şüphelendiğinizi gösteriyor.

Bir çözüm yolu olarak da windows'u yeniden kurmak yerine Onarım metodunu denemeniz olabilir.

Umarım sorununuz en kısa sürede çözülür; başarılar.

Gönderildi : 15/05/2010 21:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Remote olarak ya da serverı resetledikten sonra logon olabiliyorsanız security updatelerini yapınız. Bu gibi sorunların muhtemel kaynağı windows security updatelerinin eksik kalması ya da yapılmamasıdır. Bunlar eksik olduğunda server bir süre sonra crash olmakta.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 19/05/2010 18:42

(@Tursunisak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkürler.

Sorunu sistemi repair ederek çözdüm.Hem böylece ayarlarımda korunmuş oldu.

Gönderildi : 20/05/2010 00:41

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Geçmiş olsun. Geri bildirim için ayrıca teşekkürler.

Gönderildi : 20/05/2010 01:49

Paylaş: