Forum

25 makinelik bir ca...

Bildirimler
Hepsini Temizle

25 makinelik bir cafeye server2003 kurma

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@zekeriyyagunes)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

25 mikinem  var cafede server 2003  kurulursa daha iyi bi performans elde etmiş olurmuyum sizce

Gönderildi : 28/04/2010 05:59

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

25 makineye server 2003 kurmayacaksınız değil mi. Sadece 1 makineye kuracaksınız. Peki Ne amacla kurmayı planlıyorsunuz ?

Daha doğrusu ne yapmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 28/04/2010 11:20

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ne yapmak istediğinize göre değişir. Server kurup yapmak istediğiniz nedir? Yani 2003 server kurduktan sonra onun nimetlerinden yararlanacak mısınız?

Gönderildi : 28/04/2010 11:20

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Umarım aklınızdan geçen cafeye Server 2003 kurup. Active Directory ortamına dahil etmek değildir. Eğer öyleyse bunu unutun. Artı yönleri olacaktır ama cafeye gelen kişilere kullanıcı adı şifre girme gibi bir duruma tabi tutamazsınız. İnternet cafeye gelen bir kişi rahat ve hızlı internete girmk yada oyun oynamak için geliyordur. Üstelik giremeyenler elbette olacaktır.

Ama siz yinede sizin yapmak istediğinizi anlatırsanız ona göre çözümler üretmeye çalışırız. Saygılar.

Gönderildi : 28/04/2010 11:36

(@zekeriyyagunes)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kasıyo network cok kasıyor aynı anda filimler mp3 ler paylaşım sorunu yaşıyorum servere gormiyenler oluyo cabuk cokuyor server format atmak zorunda kalıyorum gerci acronis yedek atıyorum ama sadeceakınsıft cafe prgoramıya yonetim server 2003 nimetlerinden faydalanırım webserver de kurup site de alabilir  yan

demek istedigim şu an ki xp sisteminden daha rahat calışmazmı bu arada sedece ana makineye kurmak istiyorum kullancılar yine xp sisteminde kaalcak

Gönderildi : 28/04/2010 19:38

(@mehmettopkaya)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Aynı Sorun bizim Kafemizdede Vardı bizde 2000 Server kurup terminalleri Domaine Kattık ama erdem  çilingiroglunun da dedigi sorunlarla karsılastık Sorunu cozmedı.. Gigabit hatta cevirdik bi nebze sorun giderilidi ama Sonradan her Pcnin d surucusune Mp3leri ve Filimleri Kopyaladık Bu Sekilde Uzun Süre Çalışık..

Gönderildi : 28/04/2010 20:31

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Öncelikle XP de max paylasım limiti 10'dur. Aynı anda 11 kişi filmlere mp3lere erişemez. bunun için server 2003 kurmak olabilir fakat domain yapısı saglıklı ve mantıklı değildir.

Ayrıca 10/100/1000 Switch alıp cat6 kabloyla networkü gigabit yapabilirsiniz (ethernet kartlarınında 10/100/1000 olması gerekiyor)

Bu şekilde networkten çok daha iyi performans alabilirsiniz.

Gönderildi : 28/04/2010 20:50

(@batuhandemirdal)
Gönderiler: 182
Reputable Member

arkadaşlar madem öyle bir niyetiniz var benim size tavsiyem 25 pc lik cafeye server kurulmaz onun yerine bir makina ayarla 1 gb ramli ona flimleri müzikleri at paylaşımı ondan ver akınsoft veya handy cafe kullandığın pcyi ise şu anki aktif kullandığın makine yaparsan hiçbir sorun kalmaz benim kurduğum bir çok cafe var ancak bi kaç kişi böyle talep etmişti server kuralım ben kurmadım 25 pc veya 35 pc için değmez olur 70-80 pc belki kurarsız dediğim gibi bir pc topla ver ordan paylaşımı herkes ona girsin senin kullanığı otomasyon prog. yorulmaz rahat rahat sörf yaparsın...

Gönderildi : 29/04/2010 12:47

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Ya da yük dağıtımı yapmak için 2 PC'yi bu iş için ayırabilirsiniz. Bu da bir çözümdür. Veya Network'e dahil edilebilen Diskler'den alarak ta bir çözüm üretebilirsiniz. Server olayına girmeyin bence. Saygılar.

Gönderildi : 30/04/2010 00:02

(@zekeriyyagunes)
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm Arkadaşlar Saten cafede 23 pc var 1 adet kontrol makinesi akınsoftun oldugu makine filimler ayrı bi bilgisayardan paylaım veriiyo mp3 ise benim kontrol serverden

mp3 serveden paylaşımı kapatıyor butun öakineler WORKGROUP  UYESİ

Gönderildi : 30/04/2010 22:42

(@zekeriyyagunes)
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm Arkadaşlar Saten cafede 23 pc var 1 adet kontrol makinesi akınsoftun oldugu makine filimler ayrı bi bilgisayardan paylaım veriiyo mp3 ise benim kontrol serverden

mp3 serveden paylaşımı kapatıyor butun Makineler WORKGROUP  UYESİ

Gönderildi : 30/04/2010 22:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 23 desktop için bir sunucuya ihtiyacınız yok, 2 adet HP minitower workstation makinelerden alın. Üzerlerine XP işletim sistemlerini kurun, bir tanesinde yalnızca kontrol programınız koşmalı, diğerinde ise dosya paylaşımlarınız olmalı. Dosya paylaşımlarını verdiğiniz makinenedeki harddiskin RPM 'i sizin için önemlidir. Bugün ideal rpm 7200'dür. Bunlardan 3 adet alıp paylaşımlarınızı bölebilirsiniz. İç hattınızı da arkadaşların belirttiği gibi gigabit switchle ve ethernetle beslerseniz sorun biter. Ayrıca bu donanımsal upgrade sonrasında dosyaları tuttuğunuz makine üzerinde kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. Yavaşlıklar ve kopmaların sebebi yalnızca hattın veya ulaşılan makinenin zayıf olması demek değildir. Bence client tarafında da bazı bakımlara ihtiyacınız var. Yedekleri aldığınız yerler her zaman kullanılan makinelerin dışında tutulmalı. Benim tavsiyelerim bunlar. Kolay gelsin.

Gönderildi : 01/05/2010 00:31

Paylaş: