Forum

Powe User hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Powe User hk.

24 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,037 Görüntüleme
(@mahirulker)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domain e yeni bir kullanıcı eklediğimde sadece domain users grubuna ekli olduğu için login olamıyor. Power user grubuna eklediğim zaman sanırım sorun çözülecek fakat power user grubu yok. bunu tekrar oluşturabilirmiyim ya da nasıl geri getirebilirim ?

GPO ayarlarını değiştiremediğim için ya script ya da power user ile sorunu çözmem gerekiyor.

Gönderildi : 02/05/2008 17:26

(@UgurSALMASUR)
Gönderiler: 163
Estimable Member

nerde logon olamıyorsunuz?

Gönderildi : 02/05/2008 17:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ,  Domaininize  yeni eklediğiniz user ile nerede logon olamıyorsunuz ?  XP client tabanlı sistemlerde sorun yaşamazsınız .

Gönderildi : 02/05/2008 17:38

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Domaine ekleme esnasında bir hata alıyorsanız ekleme işlemini admin le yapmanız gerekmektedir. Bu değilse diğer arkadaşlarımında sorduğu gibi nerede logon olamıyorsu nuz? Power User' sın Domain ortamında geçerliliği yoktur. Yani Power User sadece local i etkiler.

Gönderildi : 02/05/2008 18:13

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

Merhaba;

Acaba domain yerine yanlışlıkla local'e yani "This Computer" 'a log on olmaya çalışmış olabilir misniz?

Gönderildi : 02/05/2008 18:25

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

DC group listesine bakiyorsaniz powerusers grubu yoktur aksi taktirde olması lazım.

net local group powerusers /add

Gönderildi : 02/05/2008 22:23

(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member

Merhaba,

Domain e yeni bir kullanıcı eklediğimde sadece domain users grubuna ekli olduğu için login olamıyor. Power user grubuna eklediğim zaman sanırım sorun çözülecek fakat power user grubu yok. bunu tekrar oluşturabilirmiyim ya da nasıl geri getirebilirim ?

GPO ayarlarını değiştiremediğim için ya script ya da power user ile sorunu çözmem gerekiyor.

selam,

neyi tekrar oluşturabilir misiniz?

Gönderildi : 03/05/2008 00:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996

Mahir bir soru sormuşsun 300 cvp yazılmış sende bir zahmet birşeyler yaz değil mi [:D]

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2008 01:44

(@cozumpark)

Mahir Arkadaşımzı bir yerden tanıyorum ben çıkaracağım ama ne zaman ?

Gönderildi : 03/05/2008 01:49

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kusura bakmayın cevap yazamadım...

Tabiki Local e logon olmaya çalışmıyorum 🙂  Şöle tarif edeyim;

2003 Enterprise Edition server da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuyorum. Ya da var olan bir kullanıcı hesabındada aynı sorunu yaşıyorum. Clint lar XP kullanıyor. Bilgisayarı domain e ekledikten sonra kullanıcı ismiyle login olamıyor. Domain buna izin vermiyor. Bu domain e giriş izniniz yoktur hatası veriyor. Clintler sadece Domain user grubuna ekli. Oturum açabilmeleri için User ı Domain Admin grubuna eklemek zorunda kalıyorum. Şirkette 2 lokasyon var. Bunun sebebi tam olarak malesef bilinmiyor. Group Policy de herhangibir değişiklikte yapılamıyor. Elimde bir script var ama script te her kullanıcı için ayrı ayrı account adı ve Passwıord u girmem gerekiyor. Yani bütün kullanıcılar için ayrı bir logon script ekleyemiyorum. Tüm kullanıcılar için bir logon script olursa eğer bu işimi görücektir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 06/05/2008 12:55

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Power user ı grubunu sormamdaki sebep benden önceki bilgi işlem çalışanları Kullanıcıları power user grubuna ekliyormuş. Clint lar o şekilde logon oluyormuş

Gönderildi : 06/05/2008 12:57

(@cozumpark)

Merhaba,

Kusura bakmayın cevap yazamadım...

Tabiki Local e logon olmaya çalışmıyorum 🙂  Şöle tarif edeyim;

2003 Enterprise Edition server da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuyorum. Ya da var olan bir kullanıcı hesabındada aynı sorunu yaşıyorum. Clint lar XP kullanıyor. Bilgisayarı domain e ekledikten sonra kullanıcı ismiyle login olamıyor. Domain buna izin vermiyor. Bu domain e giriş izniniz yoktur hatası veriyor. Clintler sadece Domain user grubuna ekli. Oturum açabilmeleri için User ı Domain Admin grubuna eklemek zorunda kalıyorum. Şirkette 2 lokasyon var. Bunun sebebi tam olarak malesef bilinmiyor. Group Policy de herhangibir değişiklikte yapılamıyor. Elimde bir script var ama script te her kullanıcı için ayrı ayrı account adı ve Passwıord u girmem gerekiyor. Yani bütün kullanıcılar için ayrı bir logon script ekleyemiyorum. Tüm kullanıcılar için bir logon script olursa eğer bu işimi görücektir diye düşünüyorum.

Selam Mahir ,  group policy de değişiklik yapamıyorum demişsin .

değişiklik yapamıyorum derken ?  client larmı policy leri almıyor  ?  yoksa server üzerindemi  policy değişikliği yapamıyorsun ?

client pc ler ağ üzerindeki  SYSVOL klasörüne erişemiyor olabilir 

ikinci alternatif olarak  domain admin değilde yeni açtığın user ı  local admin e ekleyerek giriş yapmayı denedinmi ?

Gönderildi : 06/05/2008 16:20

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

selam,

Hayır server üzerindeki GP de değişiklik yapamıyorum. çünkü server,başka bir server üzerinden yönetiliyor.

local admin derken ?

Gönderildi : 06/05/2008 16:48

(@cozumpark)

selam,

Hayır server üzerindeki GP de değişiklik yapamıyorum. çünkü server,başka bir server üzerinden yönetiliyor.

local admin derken ?

XP de  >  start > run >  lusrmgr.msc  > local users and groups  buradan pc nin localindeki  gurplar ve kullanıcılar var onu kastettim

bir diğer  yöntem mahir kardeşim

pc yi domaine alırken  > MY Computer > Sağ click > Properties >  Comouter .name >  Network ID  >  buradan  pc yi domaine ekle ve eklerken  domain user ın localinde hangi haklara sahip olacağını belirle

Gönderildi : 06/05/2008 17:06

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

local e girmemesi için bi sebep varmıki ?

Zaten domaine ordan ekliyorum ama dediğim gibi bir policy uygulaması var o hakları açabilsem sorunu zaten çözücem. Senin tarif etmeye çalıştığın şeyi anladım fakat onunla ilgili herşeyi denedim policy yi açmadan hiç bişey yapamıyorum. Fakat elimde bir script var onunla kullanıcıya admin yetkisi vermeden domain e login olmasını saglayabiliyorum ama her kullanıcı için ayrı ayrı logon script oluşturamam. O yüzden tüm kullanıcılar için her loginde devreye giricek bir script bulabilirsem ozaman sorun çözülmüş olcak diye düşünüyorum.

Bu arada elimdeki script;

Const JOIN_DOMAIN = 1
Const ACCT_CREATE = 2
Const ACCT_DELETE = 4
Const WIN9X_UPGRADE = 16
Const DOMAIN_JOIN_IF_JOINED = 32
Const JOIN_UNSECURE = 64
Const MACHINE_PASSWORD_PASSED = 128
Const DEFERRED_SPN_SET = 256
Const INSTALL_INVOCATION = 262144

strDomain = "domain"
strPassword = "password"
strUser = "username"

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")
strComputer = objNetwork.ComputerName

Set objComputer = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=Impersonate}!\\" & _
   strComputer & "\root\cimv2:Win32_ComputerSystem.Name='" & _
       strComputer & "'")

ReturnValue = objComputer.JoinDomainOrWorkGroup(strDomain, _
   strPassword, strDomain & "\" & strUser, NULL, _
       JOIN_DOMAIN + ACCT_CREATE)

Gönderildi : 06/05/2008 17:14

(@cozumpark)

Mahir  biz seninle nereden tanışıyoruz ? ortak arkadaşlarımız olabilirmi ?  cüneyt ekrem vs ?

kendine iyi bakasın

Gönderildi : 06/05/2008 17:43

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hangi cüneyt ?

Gönderildi : 06/05/2008 17:51

(@cozumpark)

Hangi cüneyt ?

cüneyt ekrem orhun  veya idil  fln   ?

Gönderildi : 06/05/2008 18:00

(@mahirulker)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet tanıyorum ikisinide ama çıkartamadım seni.

bilge adam damıydın sende ?

Gönderildi : 06/05/2008 18:06

Sayfa 1 / 2
Paylaş: