Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

event viewer

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

merhaba;


şirket içerisinde bulunan yaklaşık 500 pc için Event viewerlar ve servisler için gereken bir ayar var. bunu otomatik olarak yapabileceğim bir script, dos komutu veya yöntem varmı acaba. Yapılacak işlem aşağıdaki gibidir.


◦Audit loglama açılacak (açık değilse açılacak
◦Event Viewer altında tutulan “Application”, “Security”, “Systems” ve  “Internet Explorer” özellikleri altında “Overwrite event as needed” seçeneği işaretlenecek ve “Max. Log Size” “2048 MB” olarak değiştirilecek
◦servis sıkıştırmalar yapılacak. sistem servisleri istenilen şekilde açılacak veya kapalı olacak.
yukarda yazılan işlemleri GPO dışından nasıl tek tek veya bir yöntemle yapılabilir. bana lazım olan command komutları veya varsa bir yöntem yardımlarınız için şimdiden teşekkürler gerçekten çok yardımcı olursunuz.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2010 18:24
Yasar CUGALIR
(@yasarcugalir)
Üye

Merhaba ,aşağıdaki scripti kullanarak log size boyutunu değiştirebilrisiniz.

İyi çalışmalar.

 

Sets the maximum size of all event logs to 250 megabytes, and enables the log to overwrite any events older than 14 days.

********************* 
strComputer = "."Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" _  & "{impersonationLevel=impersonate,(Security)}!\\" & _    strComputer & "\root\cimv2")Set colLogFiles = objWMIService.ExecQuery _  ("Select * from Win32_NTEventLogFile")For each objLogfile in colLogFiles  strLogFileName = objLogfile.Name  Set wmiSWbemObject = GetObject _    ("winmgmts:{impersonationLevel=Impersonate}!\\.\root\cimv2:" _      & "Win32_NTEventlogFile.Name='" & strLogFileName & "'")  wmiSWbemObject.MaxFileSize = 2500000000  wmiSWbemObject.OverwriteOutdated = 14  wmiSWbemObject.Put_  

Next 

*********************  

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/04/2010 14:17
adilaltun
(@adilaltun)
Üye

yaşar bey teşekürler bu script event viewerın altındaki tüm loglaramı uyguluyor yoksa log file name kısımlarını doldurmamızmı gerekiyor.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/04/2010 19:31
Yasar CUGALIR
(@yasarcugalir)
Üye

Adil bey bu script tüm eventların boyutunu değiştiriyor.Anladığım kadarıyla ortamda AD bulunmuyor.Bu tip custom işler sizi yoracaktır.

Kolay gelsin.

Not: Scripti app ve sec. vb. için üzerinde çalışacağım. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2010 21:08
Paylaş: