Forum

Windows preboot cd ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows preboot cd hazırlama sorunu

24 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
819 Görüntüleme
(@hamzacatalkas)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

SA

Arkadaşlar Ozgur KOLUKISA hocamızın yayınladığı "Windows Preboot (PE) Environment CD’si hazırlamak" isimli makalenin uygulamasını yaptım fakat.. ISO ya dönüştürürken aşağıdaki hatayı alıyorum. Her şeyi anlatıldıgı gibi yaptım ama iso dosyası oluştur dediğimde neden böyle bir hata ile karşılaştım.. Diğer komutlarda hiç bir sorun yaşamadım. Anladıgım kadarıyla bi doya yada klasörün yolunu bulamıyo. Ama hangisi oldugunu bi türlü çözemedim.. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkur ederim..

D:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86>Oscdimg -n -h -bd:\winpe\etfsboot.com d:\winpe\iso d:\winpe\winpe.iso

OSCDIMG 2.45 CD-ROM and DVD-ROM Premastering Utility
Copyright (C) Microsoft, 1993-2000.  All rights reserved.
For Microsoft internal use only.

Scanning source tree
ERROR: Failure enumerating files in directory "D:\PROGRAM FILES\WINDOWS AIK\TOOL
S\PETOOLS\X86\ûN\"
Error 3

Gönderildi : 30/03/2010 20:25

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Tavsiyem WAIK ile hazırlardığınız answering file'ı WinISO, PowerISO yada UltraISO tarzı programlarla ISO içine gömüp o şekilde yazdırmanız. Ben XP, Vista ve Windows 7 için answering file uygulamalarını hep bu şekilde gerçekleştiriyorum. Saygılar.

Gönderildi : 31/03/2010 00:00

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Denemeye çalışıcam teşekkur ederim tavsiye için.. Asıl merak ettiğim acaba bu hata dosya eksikliğinden kaynaklanan bi sorundan mı meydana geliyor ..? Başka bi çözüm önerisi olan varmı?

Herkese iyi çalışmalar

Gönderildi : 31/03/2010 11:01

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Denemeye çalışıcam teşekkur ederim tavsiye için.. Asıl merak ettiğim acaba bu hata dosya eksikliğinden kaynaklanan bi sorundan mı meydana geliyor ..? Başka bi çözüm önerisi olan varmı?

Herkese iyi çalışmalar

Çözüme ulaştığınızda bizimle de paylaşırsanız seviniriz. Diğer arkadaşlarımız için de referans olur. Saygılar.

Gönderildi : 31/03/2010 23:46

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Erdem dosyaları dediğin gibi poweriso da yazdırıyorum fakat cd den boot olmuyor..

Gönderildi : 01/04/2010 11:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Makale geliyor konu ile ilgili olarak acil değilse az bekleyin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/04/2010 11:43

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konu acil aslında.. Windows 2008 WDS Kurulumu yaptım .wim uzantılı imaj almam gerekiyor xp makineler için. Yarın akşam mesai bitimine kadar bitirmem gerekiyor.

Gönderildi : 01/04/2010 11:56

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Erdem dosyaları dediğin gibi poweriso da yazdırıyorum fakat cd den boot olmuyor..

Hamza Bey fazla detaylı yazamayacağım çünkü işyerindeyim. Dosyları normal yazma mantığıyla değil. Önce ISO'yu program ile açacaksınız. Daha sonra hazırladığını answering file dosyasını CD nin içine koyup yazdıracaksınız. Böylelikle boot niteliği bozulmaz. Detaylı ancak eve gittiğimde yazabilirim. İşyerimde nete giremiyorum da =) =)

Gönderildi : 01/04/2010 12:21

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sanırım answer file dosyasını cd nin içine yazdırmadı beceremedim.. teşekkur ederim cevaplar için uğraştırdım kusura bakma 🙂

iyi çalışmalar bu arada..

Gönderildi : 01/04/2010 13:16

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

sanırım answer file dosyasını cd nin içine yazdırmadı beceremedim.. teşekkur ederim cevaplar için uğraştırdım kusura bakma 🙂

iyi çalışmalar bu arada..

Estağfurullah olur mu hiç öyle şey. Keşke sorununuzu çözebilseydik. Akşama internette olursanız yardımcı olmaya çalışırım. Saygılar

Gönderildi : 01/04/2010 17:27

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Günaydın.. Akşam vakit bulamadıgım için nete giremedim erdem bey.. answerfile dosyasını cd nin içine nasıl boot edileceğini tarif edersiniz yapabilirm diye düşünüyorum.. makalede uygulagımız şeylerşn haricinde extra bi answer file mi hazırlamam gerekiyor acaba?

Gönderildi : 02/04/2010 11:27

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Günaydın.. Akşam vakit bulamadıgım için nete giremedim erdem bey.. answerfile dosyasını cd nin içine nasıl boot edileceğini tarif edersiniz yapabilirm diye düşünüyorum.. makalede uygulagımız şeylerşn haricinde extra bi answer file mi hazırlamam gerekiyor acaba?

Merhabalar Hamza Bey,

Makaleye bakmadım. Akşama bakarım normal şartlarda WAIK ile bir XML hazırlıyorsunuz ve isimlerini verdiğim ISO programları ile XML'i CD veya DVD'de hiç bir şekilde değişiklik yapmayacak şekilde içine gömüyor ve kaydediyorsunuz. Başka bir uygulama yapmanıza gerek yok. Ancak akşam 8den sonra nette aktif olabiliyorum. İşyerinde internet ile ilgili sıkıntım var. Umarım anlatabilmişimdir. Saygılar.

Gönderildi : 02/04/2010 16:25

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

malesef çözemedim [:(][:S]

Gönderildi : 05/04/2010 14:04

(@www-rizasahan-com)
_

Bunun için makale hazır yakında yayımlanır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2010 15:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Winpe klasörünü yarattınız sanırım, isoya converte mi sıkıntı var?

Gönderildi : 05/04/2010 16:26

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Kendi yöntemim Step by Step

1- Vista ve ya Windows 7 ISO dosyası bulunur.

2- İçerisinde install.wim alınır.

3- WAIK ile gösterilir gerekli girdiler girilir. (Answering file oluşturulur.)

4- Save edilerek Autounattend.xml adıyla kaydedilir.

5- WinISO, Power ISO, Ultra ISO ve türevi ISO editleyebilen programlarla ISO tekrar açılır ve kopyala yapıştır mantığıyla oluşturduğumuz Autounattend.xml dosyasını ilk klasöre kopyalıyoruz. ISO'yu Save ediyoruz. Ardından DVD'ye yazıyoruz.

Bu işlem bu kadar. Umarım yardımcı olur. Saygılar.  

Gönderildi : 06/04/2010 00:47

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorumu hallettim. Cevaplar için teşekkurler arkadaşlar.

Herkese kolay gele

Gönderildi : 06/04/2010 14:33

(@www-rizasahan-com)
_

Geri bildirim için teşekkürler ama nasıl halletiğinizi açıklarsanız iyi olur ileride referans olur.

Gönderildi : 06/04/2010 14:36

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu sitedeki makaleyi inceledim. O şekilde her şeyi silbaştan yaptım ve iso oluştururken aynı hata ile karşılaşmadım.

Teşekkurler tekrardan..

Gönderildi : 06/04/2010 20:14

Sayfa 1 / 2
Paylaş: