Forum

Metro Ethernet ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet ile clientlere IP ve dolayısı ile internet dağıtma

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
680 Görüntüleme
(@kadirACAR)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

sevgili hocalarım ve hakan hocam,

konu başlığında da okunduğu üzere biraz fantazik bir sorum olacak, metro ethernet ( fiber internet ) bağlattığımız şubelerimizde sadece telekomun verdiği switch var ve bildiğimiz üzere tek portunu kullanııyoruz, telekomla konuştuk diğer portları açmadıklarını sölediler, maliyet problemi yüzünden iki ethernet bacağı olan bir server 2003 kuracağım, sorum şu ben bu serverin üzerindeki iki ethernet bacağını konfigüre edip , yani bir bacağına telekomun IP si ve diğer bacağınada clientlerin IP sini verip DHCP den IP dağıtmasını sağlamalıyım ve internet dağıtmasınıda, tabiki router da olması lazım gerek, konfigürasyonu bana nasıl yapmam gerektiğini yazabilirmisiniz sırası ile işin içinden çıkmam lazım.

Çoook Teşekkürler.

Gönderildi : 08/03/2010 19:03

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Metro Ethernet üzerinden sadece internet mi kullanıyorsunuz yoksa Data da varmı ?

Gönderildi : 08/03/2010 19:26

(@kadirACAR)
Active Member
Konu başlatıcı

data yok fakat metro ethernet üzerinden RDP yapılıcak terminal server e bağlanmak için.

Gönderildi : 08/03/2010 19:29

(@murataydin)
Noble Member

Önce kısaca bilgi vereyim.

Bahsettiğiniz yapıda routera gerek yok. Metro ethernetide adsl gibi düşünmelisiniz.

Yapmanız gereken ise metro ethernet switchin ilgili portundan networkteki switchin herhangi bir portuna hat cekmeniz.

daha sonra ISA server kurup bir bacaga local network (DHCP , DNS vs) diğer bacaga metro ethernet IPsini verirsiniz.

terminal server için ise ISA da externaldan internala bir inbound kuralı yazarak RDP yapabilirsiniz.

Telekomun verdiği metroethernet switch üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak söz konusu değil ve en tehlikeli olan kısım ise tüm portlar acık olarak geliyor defaultta araya kesinlikle bir firewall uygulaması veya cihazı (siz ISA koyacaksınız) konulmalıdır.

Gönderildi : 08/03/2010 19:47

(@kadirACAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Anladım fakat ilk mesajımda da belirttiğim gibi isa maliyet açısından sıkıntı merkezde bile isa yok firewall var bir firewall da oraya aldırabilirmiyiz bilmiyorum 2003 serverin özellikleri ile kısa yoldan imkanımız varmıdır peki ?

Gönderildi : 08/03/2010 20:07

(@murataydin)
Noble Member

RRAS işinizi görecek diye umuyorum

linki inceler misiniz ?

http://technet.microsoft.com/en-us/network/bb545655.aspx

Gönderildi : 08/03/2010 20:24

(@kadirACAR)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim, hemen inceleyim sanal makinede testlere başlayacağım.

Kolay Gelsin..

Gönderildi : 09/03/2010 11:37

(@murataydin)
Noble Member

Rica ederim. Herhangi bir sorunuz olursa bu başlıktan devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 10/03/2010 12:19

Paylaş: