Forum

Functional Level y&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Functional Level yükseltememe hatası

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
566 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhabalar,

"2003 enterprise SP2 EN" yüklü bir domain controllerimde: 

Start -> Programs -> Administrative tools -> Active Directory Domains and Trusts 'a girip domain adına sağ tıklayıp "Raise Domain Functional Level" i seçip Burada Current domain functional leve windows 2000 native gözükmekte bir alttaki select an .. ile başlayan kısımdan Windows Server 2003 ü seçip Raise ye tıkladığımda "the functional level could not be raised. The errors: is the service is busy" hatasını almaktayım. Nasıl çözebilirim?

Gönderildi : 12/02/2010 19:14

(@SerkanKeskin)
Gönderiler: 7
Active Member

Kamil Bey merhaba,

Size önereceğim 2 adım olacak. 1. si ne kadar basit de olsa "Active Directory Domains and Trusts" tan doğru domain ve forest' a mı bağlı olduğunuzu teyit etmelisiniz. Zira FSMO taşıma işlemi yaptıysanız başka bir domain ya da forest karşınıza çıkıyor olabilir. Properties' ine gelip "Trusts" tabını kontrol ediniz.

Eğer doğru domain ve forest' ta iseniz FSMO rollerinin raise etmek istediğiniz domain ve forest' ta mı olduğunu teyit etmelisiniz. Bunun için komut satırından netdom query FSMO komutunu çalıştırmalısınız fakat bu komutu çalıştırabilmek için Support Tools yüklü olmalıdır.

Bu adımlar nizami sonuçları veriyor ise server' ı restart etmenizi öneririm ve tutuluyor ise bunun log' unu gönderebilir misiniz? 

Gönderildi : 12/02/2010 19:37

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhaba

Sistemde tek bir DC var ve tek bir forest. 1. ci seçenekteki işlemleri yaptım doğru domain ve forestteyim. Trust tabına tıkladım içi boş her hangi bir bilgi yok.

ikinci seçeneği deneyeceğim şimdi ama sanırım orasıylada ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

-- Denedim şimdi oradada her hangi bir sorun yok. Makineyi restrt ettim yine olmuyor.

Gönderildi : 12/02/2010 20:08

(@kemalsudan)
Gönderiler: 40
Eminent Member

Merhabalar,

1- Sunucudaki Tcp/ip  ayarlarında dns adresi olarak 1.ci kendisi 2ci olarak adc üzerindeki dns sunucu adreslerimi girilmiş.Bunu doğrulayın.Herhangi bir

opendns yada isp dns adresi olmamalı.

Repadmin /showrepl komutunu kullanmayı deneyin.

2- Yapıda kapalı adc veya ulaşılamayan adc var yada adc kurulup kaldırılmış ve artık kayıtlar var.Aşağıdaki linklerdeki açıklamaları kullanarak bir kontrol ediniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc736378%28WS.10%29.aspx

http://support.microsoft.com/kb/216498

3- Yukarıdaki 2 açıklamamdaki durum yaşanmadıysa yapınıza 2.ci bir dc kurup aynı işlemi ondan tekrarlayarak çözebilirsiniz.

Gönderildi : 12/02/2010 21:43

(@SerkanKeskin)
Gönderiler: 7
Active Member

Bir de şu yolu deneyelim.

Active Directory Users and Computers ' ı açın.
Domain' inize sağ tıklayıp Operation Masters' a basın.
RID, PDC ve Infrastructure tablarındaki Operations Master ' ları DC olan makinanın FQDN değerlerini aldığını görün. Hata veya başka bir FQDN değeri görüyorsanız sorunun sebebi bu olabilir.

Herşey normal görünüyor ise Domain Functional Level ' ı burada yükseltmeyi deneyin.

Gönderildi : 13/02/2010 14:02

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Kemal Bey merhaba

hadise dediğiniz gibi kalıntı bir ADC kalmış onu temizleyince yükseltilebildi. Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/02/2010 14:18

(@kemalsudan)
Gönderiler: 40
Eminent Member

Rica ederim Kamil bey.Kolay gelsin.

Gönderildi : 14/02/2010 00:23

Paylaş: