Forum

clintlere ulaşamıyo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

clintlere ulaşamıyorum

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@MuratKandemir)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle konu burayamı açılmalıydı bilmiyorum. Ancak yardımlarınızı bekliyorum.

Kurumda Windows Server 2003 kullanıyoruz. Serverde Active Directory ve DNS kurulu. Serverlarda ve kullanıcılarda kaspersky kurulu ve güncel. Aynızamanda işletim sistemleride güncel durumda. Bütün kullanıcılar Active Directorye dahil. Benim sorunum ; mesela bir kullanıcıya ping ata biliyorum ancak o kullanıcıya \\bilgisayaradı yada \\ipnumarsıyla ulaşmak istediğimde başarılı olamıyorum. Buna şu yüzden ihtiyaç duyuyorum. Bazı kullanıcılarda paylaşımlı yazıcılar kurulu bazlarındada ortak klasörler var. Böyle olunca diğer kullanıcılar yazıcıya yada klasörlere erişemiyorlar. Paylaşıma açık olan makinayı yeniden başlattığımızda geçici bir süre için sorun çözülüyor. Ancak sorun sonra tekrar ediyor. Bu sorunla 1-2 haftadır uğraşıyorum. Eğer bu konuda yardımcı olusanız çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/01/2010 13:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Sorun daha önce varmıydı yenimi farkına vardınız?

2-Ortamda firewall varmı?

3-Sorun sonradan ortaya çıktı ise bu sorun öncesi bir değişiklik yaptınızmı?

4-Serverden bu işlemi yaparken hataları almanıza karşın farklı bir bilgisayardan pingleme veya ağı görmede sorun yaşıormusunuz?

5-\\makinaadi olarak erişim sağlayabiliyormsunuz?

6-makineadi 'na ping atabiliyormsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2010 13:43

(@MuratKandemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

1-Sorun daha önce varmıydı yenimi farkına vardınız?

2-Ortamda firewall varmı?

3-Sorun sonradan ortaya çıktı ise bu sorun öncesi bir değişiklik yaptınızmı?

4-Serverden bu işlemi yaparken hataları almanıza karşın farklı bir bilgisayardan pingleme veya ağı görmede sorun yaşıormusunuz?

5-\\makinaadi olarak erişim sağlayabiliyormsunuz?

6-makineadi 'na ping atabiliyormsunuz?

Öncelikle İlginiz için teşekkürler.

1- Sorun yeni çıktı 1 haftalık bir sorun.

2-Evet serverlerin önünde dışarıya karşı var.

3- İp leri DHCP ile dağıtıyorduk statik ip ye geçtik. Ancak sorun bu geçişten hemen sonra ortaya çıkmadı. Yaklaşık 2 ay sonra ortaya çıktı. Onun dışında kayda değer bir değişiklik yapmadık.

4- Evet bütün bilgisayarlardan aynı cevabı alıyoruz.  Pinglemede hiç sorun yok.

5. Hayır sağlıyamıyoruz. Asıl sorun orda işte.

6. Evet adınada ipsinede ping atılabiliyor.

Gönderildi : 12/01/2010 13:52

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

bağlanmak istediğiniz pc deki kaspersky nin firewall servisini kapatıp bağlantı kurmayı denermisiniz?

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 12/01/2010 14:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu sorunun virus programından olma ihtimali yada bir güvenlik duvarından olma ihtimali yüksek.Dnste sorun yok sanırım isim çözümüyor ping atıyor sadece erişemiyor.Bu işlemler sırasında olay günlüklerine beliren olay varmıdır?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2010 14:16

(@MuratKandemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Pclerde  kurulu olan kasperskyde anti-hacker (firewall seçeneği yok galiba bu olsa gerek) özelliği kapalı. Aynı zamanda windowsunda firewall i kapalı. Windowsun firewall ini açtım denedim yine olmadı. Pc lerin hepsi aynı sorunu vermeye başladı. Bunun yanında Pclerde ses aygıtı ayarları bozuluyor ve sık sık Generic Host Process for Win32 Services hatası veriyorlar.

Gönderildi : 12/01/2010 17:35

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

kaspersky i komple disable edin deneyin..en son söylediğinizden dolayı virus yeme ihtimaliniz de var ama düşük bir ihtimal yani sisteminizde tüm sistemlerde güncel AV varsa olmaması lazım..düşük bi ihtimal ama siz ilk söylediğim olmazsa başka bir AV ile sistemi taratın..

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 12/01/2010 17:45

Paylaş: