Forum

Microsoft Dynamic C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Dynamic Crm 4.0 Kurulumu Hakkında

31 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
865 Görüntüleme
(@BarisSecilmis)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhaba uzun zamandır aranızda okuyucu 🙂 olarak iştirak etmeme ragmen hem cok sıkıştıgım hemde suana kadar aldıgım bilgilerin neticesinde teşekkürü bir borç bildigim içim formumuza ilk mesajım olsun.

Söz konusu sorun dynamic CRM,Ortamda bulunan 1 adet 2003 server 64 bit DC (A) sunucum var,ikinci bir sunucu olarakta 2003 server standart edition 32 bit bir server (B) yapılandırıyorum.

(B) SUNUCUMU  (A) sunucum altında additional olarak yapılandırarak b.local seklinde bir controller kuruyorum.B sunucumda tüm güncel packlerimle crm 4.0 kurdugumda tum aşamaları gecıyor veritanabı dosyalarını acıyor kurulum bitmeye yakın sayısız hata alııyorum.Daha cok indexleme servislerinde dosya cogaltma sisteminde.Birini çözdükce farklı bir id ile farklı bir hata almaya devam ediyorum.Suana kadar sayısız hata ayıklamam ragmen sonuca bir turlu ulaşamadım.Kurulumu gercekleşiteremedim

Acaba yanlış bir topolojimi düzenliyorum? A sunucuma hiç dokunmadan B sunucuma bunu AD kullanıcılarınında kullanabilecegi bir sunucuyu nasıl yapılandırabilirim.

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 11/01/2010 20:19

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

B sunucunuzu Additional Dc olarak yapılandırmanıza gerek yok. B sunucunuzu etki alanınıza member server olarak katalım. Üzerine IIS (ASP.net eklentileri ile birlikte), .Net kurulumlarını yapalım. Ardından SQL Server kurulumumuzu tamamlayalım. Bu işlemlerin ardından CRM kurulumunuzu (kolaylık olması açısından domain admin yetkisi olan bir kullanıcı ile) ilk başta çıkan güncellemeleri denetle seçeneğini seçerek yapalım.

SQL Server olarak hangi sürümü kullanıyorsunuz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 11/01/2010 20:52

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hızlı cevap için teşekkürler.

Additional server olayın vazgecip admin hakkı olan bir user ile B serverimi AD ye şimdi dahil ettim.Üzerinde IIS ve .NET compenetleri mevcut.sql server 2005 sp2 bulunmakta 

Gönderildi : 11/01/2010 21:36

(@m-hakancan)
Noble Member

Güzel SQL Server ın Reporting Services bileşeni de yüklüdür sanırım.
Microsoft Search servisinin otomatik olarak çalışır durumda olup
olmadığını kontrol edelim.

Eğer daha önceki kurulum denemelerinde Active Directory üzerinde
otomatik olarak oluşturulan aşağıda ki Security Grupları var ise
bunları da silelim.

• PrivUserGroup (Object Type User)
  • PrivUserGroup (Object Type Computer)
  • SQLAccessGroup (Object Type Computer)
  • PrivReportingGroup (Object Type Computer)

Ardından CRM kurulumunu (Domain Admin yetkili bir kullanıcı ile, Örneğin crmuser) güncellemelerini yaparak başlatalım.

Kolay gelsin...

KOlKOla

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Gönderildi : 11/01/2010 22:02

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet sql Server Reporting Servisleri yuklu,full text search auto ve start komutumda.Insallah bir hata vermez.

Gönderildi : 11/01/2010 22:09

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kurulumu tek bir ou uzerine yaptıgım için içinde olusan gruplar sabit yerde, denemelerde olusan crm kullanıcları veya security gruplarıda AD 'den silmiştim

Gönderildi : 11/01/2010 22:13

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

artık evden devam etmek zorundayım sonucu sizinle en kısa zamanda paylasagım ilginiz için teşekkürler

Gönderildi : 11/01/2010 22:18

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Sıkıntı olursa çözüm bulmaya çalışırız.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 11/01/2010 22:27

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Nihayet kurulumu problemsiz tamamladım.Şimdi ise Caller does not have enough privilege to set CallerOriginToken to the specified value. hatası alıyorum.AD de PrivUserGroup içine crm kullanıcısını ekledim.Ilgili kullanıcılar ile crm servera baglanmaya calısıtıgımda ki crm default site ye kurmadım yeni bir siteye kurulum yaptım.http:\\localhost:5555 baglantısında ilgili hatayı alıyorum

Gönderildi : 12/01/2010 01:13

(@m-hakancan)
Noble Member

İşlemleri yaptıktan sonra crm sunucunuzu yeniden başlattınız mı?

Gönderildi : 12/01/2010 01:17

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet şimdi tekrar kontrol ettim yeniden başlattım.benim crm 4.0 kurmamdaki asıl gaye şudur.Umarım boşuna cebelleşmiyorumdur.Ortamda bir exchange yok.Şirkete gelen ortak bir maili crm kullanıcıları ile outlook baglantısı kurararak ilişkilendirmek ve müşteriyle ilgili yapılan işlemleri özellikle e-postaları şirket bünyesinde gelen giden şeklinde paylaşmak.ve dahası... ama asıl ilk nedenim bu.Yanlış bir seçim mi yapıyorum yoksa?

Gönderildi : 12/01/2010 01:21

(@m-hakancan)
Noble Member

Exchange zorunlu değildir. E-mail router uygulamasını POP3 de de kullanabilirsiniz (daha önce yapılandırmadım). Outlook client yazılımını yükleyip veya crm içerisinden deneyebilirsiniz. Bunun için http://video.mikelu.org/emailrouterpop3/emailrouterpop3.html ve http://rc.crm.dynamics.com/rc/regcont/en_us/OP/articles/configrouter.aspx adreslerinde ki anlatım işinizi görür umarım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/01/2010 01:42

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hersey için için cok teşekkür ederim suana kadar aldıgım bilgiler ile sorunsuz basarılı kurulum gercekleştirebildim.verdiginiz linkleri inceleyip bilgisini verecegimm.tekrar tşkler

Gönderildi : 12/01/2010 01:53

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 12/01/2010 02:03

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Suan için user tanımlamarı ıle ılgılı bır sıkıntım var. A için AD ve B için CRM yaptıgımızı hatırlatarak; A'nın içindeki PrivUser Group'a crm kullanıcılarını eklemiştik.B'nin içinde crm - ayarlar dan oluşturdugum kullanıcılarıı tanımlarken "etki alanı oturum açma adı" hesap adı gırdıgımde (A\baris ) şeklinde kullanıcı detaylarını cekebilmekteyim.Fakat A\baris ile oturum acamamaktayım.

B'nın altında kı yerel kullanıcılar ve gruplara eklenecek bir user tanımlaması ıstıyor.Bunu nasıl asabiliriz? AD'nin altındakı PrivUserGroup'a user atamam yeterli degilmiydi?

Gönderildi : 12/01/2010 13:17

(@m-hakancan)
Noble Member

Barış hocam bahsettiğin Active Directory Security grubuna crm kullanacakları eklemene gerek yok. Bu işlemi crm içerisinden yapmalıyız. Aktif kullanıcı sayısıda elinizde ki lisans anahtarı ile direk bağlantılıdır.

Örneğin Workgroup lisansınız var ise en fazla 5 kullanıcı aktif olabilir (ancak istediğin kadar kullanıcı ekleyebilirsin. Bu kullanıcılar disable durumunda olacaktır. Eklediğiniz kullanıcıları crm den silemezsiniz, disable yaparak kullanımını kapatabilirsiniz.)

Dolayısıyla PrivUserGroup u eklediğimiz kullanıcıları çıkararak ilk haline getirelim. Ardından kullanıcı tanımlama işlemini crm içerisinde ki Users bölümünden yapalım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/01/2010 13:30

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet workgroup lisansım var. A’nın uzerinde bulunan etki alanındankı kullanıclar harıcınde yenı bir kullanıcı eklıyemıyorum.yanı baris kullanıcısı’nı ; etki alanını oturum açma adı bolumune gırdıgımde otomatik olarak a\baris sekliden user tanıyor .Ama etki alanında olmayan hakan kullanıcısını eklemek ıstedıgımde “ gecersiz bir etki alanı oturum amcalı bir kullanıcı oluşturmaya çalısıyorsunuz.Başka bir etki alanı oturum açma seçin ve yeniden deneyin” hatasını alıyorum.

Velhasıl  a\baris kullanıcısını ekledigimde  ve bu kullanıcı domainde bir admin olsa dahil farklı bır bılgısayardan http:\\crm\5555 baglantısı kurdugumda; crm.xxxx.local baglantısındakı kullanıcı tanımını ıstıyor.bunu manuel olarak [email protected] kullanıcıyla acsak dahi user oturum acmıyor.Illede kendı Windows userları altındakı bır kullanıcıyla acmak ıstıyor.B’nın altında da eklenen bır userı normal Windows userın ılede oturum acmak ıstersenız bu seferde crm altında bole bır user yok dıyor.Zaten crm içinede  B’nin ıcındekı bır userı eklıyemıyoruz.Zaten B, A’nın AD sinden faydalan bir user.

Gönderildi : 12/01/2010 13:58

(@m-hakancan)
Noble Member

Hocam malesef Active Directory de bulunmayan bir kullanıcıyı crm e dahil edemiyoruz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 12/01/2010 14:07

(@BarisSecilmis)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tamam hocam bunada ok. peki anlamadım su. ben crm içinde ad de bulunan bir userı tanımdaladım mı evet.crm içinde a\baris seklinde bir user tanıtıldı ve bu AD bır kullanıcı.baris kullanıcı oturum actıgımda ve http:\\crm:5555 baglandıgında sifre girildiginde "no microsoft dynamic crm user exits with the specified domanin name and user ID" hatası alıyorum. bunu anlamıyorum işte

Gönderildi : 12/01/2010 14:19

Sayfa 1 / 2
Paylaş: