Forum

nslookup sorgusu ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

nslookup sorgusu yanıt vermiyor

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@EFELER)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam

Serverim düzgün çalışmasına üzerinde exchange koşmasına ve iss kullanmama rağmen nslook sorgulaması yaptığımda resimdeki ekran geliyor.Gerekli kayıtlar dns üzerinde oluşmuş durumda.(server2008)

adszxkw.jpg

sorun sizce nerede olabilir. 

Gönderildi : 06/01/2010 20:34

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Server düzgün çalışıyorsa önce Reverse zone altında da PTR kaydı yapılmamıştır.

Onu yaparsanız sorun düzelir. Ayrıca sorunun IIS ile ilgisi yoktur

Gönderildi : 07/01/2010 01:55

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam az daha açarmısınız ptr kaydı hangisi oluyor A mx ce soa açılmış durumda benim hangi tür kayıt açmam lazım.

Gönderildi : 07/01/2010 02:07

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

DNS i açın, Sunucu ismi altında, Reverse Lookup Zones vardır.

Buna sağ tıklayıp New Zone diyorsunuz ve devam ediyorsunuz. Network ID kısmında atıyorum ip bloğunuz 192.168.1.0 ise 192.168.1 yazıyorsunuz.

Bu şekilde ters dns bölgesi açılmış oluyor. Oluşan reverse zone PTR kaydı eklemelisiniz. Reverse zone a sağ tıklayarak New Pointer (PTR) diyorsunuz --> host ip number kısmına dns sunucunuzun son numarasını giriyorsunuz 192.168.1.100 ise 100 yeterlidir alttan host u gösteriyorsunuz. Bu kadar

Bundan sonra dns kayıtları kendiliğinden güncellenecektir.

Gönderildi : 07/01/2010 02:17

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam daha evvel nslookup sorunsuz çalışıyordu ben additional domain kurunca unknown yanıtını vermeye başladı.

Dediğiniz gibi ptr kaydını oluşturdum.Ptr özelliklerinde ana bilgisayar  ip adresi 10.81.1.10 tam etki alanı 10.1.81.10.in-addr.arpa anabilgisayaradı kısmı ise server.dc.com

Bu şekilde olması tamamıdır?

Sonuç değişmedi yine nslookup sorgulaması unknown olarak çıkıyor. 

Gönderildi : 07/01/2010 02:29

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Dns olarak 127.0.0.1 mi görüyor?

Gönderildi : 07/01/2010 02:31

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uğur bey dcyi görüyor.Additioanl domain kurmadan evvel sorun yoktu.

Gönderildi : 07/01/2010 02:32

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

sunucuda ve nslookup çalıştığınız yerde command prompt da ipconfig /flushdns ve ipconfig /registerdns komutlarını çalıştırıp dener misiniz.

Gönderildi : 07/01/2010 02:37

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam dns konsolundan dns geçmişini temizle yaptım additional dc sanalda bulunuyor ben bridge modda olduğum için sanal ethernetleri dc üzerinden kaldırdım.Dnsi bu işlemlerden sonra rstart ettim.Dns üzerindeki sanal ethernet kartları tarafınfan oluşturulan kayıtları sildim.Sonra dnsi restart ettim düzelmedi.Serverime ping atınca ip6 üzerinden atıyordu.Ama dns kayıtları ip4 adresleri üzerinden yapılandırılmıştı.Ip6 yı devre dışı bıraktım şu anda nsllokup sorgusuna yanıt alıyorum.

Bununla ilgili bir kaç sorum olacak.

1-Ip 6 yı kapatmamada exchange için veya farklı bir durum için sorun yaratırmı?

2-Nslookup sorgusuna yanıt alamadığımız taktirde ne gibi hizmetler çalışmaz

3-Sanalda sistemlerle bridge modda çalışmam mı daha uygun yoksa nat olarak mı? 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 07/01/2010 02:44

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bir üst postumla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 07/01/2010 12:04

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. Eğer Exchange ve Windows update leri tam değilse Exchange in transport servisi başlamaz. http://support.microsoft.com/kb/929852 bu adresde ki yönergeleri izleyerek ipv6 yı kaldırın.

2. nslookup da server ı görememek demek bir dns server a kayıt olamamak demek. Bir sürü sorunu beraberinde getirir.

3.  Bence bridge mode.

Gönderildi : 07/01/2010 23:29

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam bilgilendirme için teşekkürler sizin engin bilgileriniz exchange başlığını bir meltem rüzgarı gibi tatlı tatlı sürüklüyor.

Kafama takılan bir iki nokta var ip6 kapalı olunca mutlaka updateler tam olmalı sanırım.Update her zaman yapılmalı zatende bu sebeple eksiksiz kalmamalı yani.

Dün nslook sorgusu için ptr oluşturduk ip 6 kapalı kalınca ptr sorgusu sonuç verdi.Zaten ip 6 açıkken serverden kendi kendine ping atınca ip6 segmentli adresi pingliyor.Şimdi bir kaç sorum olacak.

1-İp 6 için ptr kaydını oluşturmayı denedim ama başaramadım ip 6 için ptr kaydı oluşturabilirmiyiz?

2-Server kendi kendini pinglerken direk ip 6 segmentli ip yerine ip4 segmentini pingleyebilirmi?

3-Ben exchangeyi dc den ayıırmayı planlıyorum farklı bir server üzerine kurunca dc ye member edip modemden gerekli portları yeni servere yönlendirip send ve recive connektörleri tanımlayınca dış dünyaya açılmaya başlarmı?Dns tarafında bir şey yapmam gerekirmi?

4-dc üzerinde kurmakla dc ye member farklı bir server üzerine kurma arasında kurulum farkı değişik bir ayar söz konusu mudur? 

Gönderildi : 08/01/2010 00:44

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. Ipv6 için ayrı bir zone oluşturup ipv6 zonu altında reverse bölgesi oluşturursanız olur ancak buna hiç gerek yok. IPV6 kullanmıyorsunuz çünkü.

2. c:\windows\system32\drivers\etc\hosts dosyası içinde ilk sırada ipv6 oldugu için öncelik ondadır onu kaldırırsanız ipv4 pingleyebilirsiniz. yada komple ipv6 disable edin.

3. yeni server üzerine işletim sistemini kurup domaine member ettikten sonra exchange server ı kurun adc üzerinde ki mailbox ları move edin. recieve connector ve send connector ayarlarını düzeltin. Başka bişeye gerek yok.

4. kurulum anlamında hayır herhangi bir fark yok.

Gönderildi : 08/01/2010 01:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Buğra hocam binlerce kez teşekkürler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/01/2010 01:26

Paylaş: