Forum

Wndows 2003 Std. Lo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wndows 2003 Std. Logon Hatası

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@zulfikarcaglar)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

yabancı kökenli büyük bir şirket ile bazı projelerde çalışıyoruz ve içeride windows 2003 STD.sistemlerimiz var. Geçenlerde yazılım güncellemesi için firmadaydık. Güncellemeyi başlatmadan önce sunucuları restart ettik ve bir daha açılmadılar.

Normal olarak sunucu açılıyor. Logon ekranına kadar geliyor, hatta logon ekranıda geliyor. CTRL + ALT + DEL kombinasyonu ile logon ekranını açmak istendiğinde ekrana bir pencere çıkıyor ve kullandığınız windows geçersiz lisans anahtarına sahip gibi bir mesaj veriyor ve sadece tamam düğmesini kullanmamıza izin veriyor. Tamam düğmesi de bizi hiçbir yere götürmüyor. Yine başa dönüyoruz. logon ekranını açmak için yine tuş kombinasyonunu kullanıyoruz yine aynı hata mesajını alıyoruz. Sistem güvenli kip ile de açılmıyor. Sadece Last known good configuration ile sistemi logon olunabilir hale getirebildim. Onunda pek bir faydası olmadı sistem açıldı ama abuk çalışmaya başladı, hiçbir işime yaramadı. Bende recovery cd ile 3 sunucuyu yeniden kurmak zorunda kaldım.

Şu anda sunucular düzgün çalışıyor ama bu hatanın neden çıktığını ve gelecekte tekrar olup olmayacağını bilmiyorum. Bu arada 3 sunucu da aynı recovery cd den kurulduğu için hepsi aynı windows lisans keyi kullanıyor gibi görünüyor.

Müşterim Socks ve Cobit güvenlik prosedürlerini uyguluyorlar. Yani baya bir sıkılar. Sizce tüm ağdaki windows lisans keylerini takip eden ve aynı keyi kullanan sunucuları bu şekilde kilitleyebilecek bir sistem olabilir mi ? yada daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı ? Nasıl bir senaryo böyle bir hata üretebilir.

Gönderildi : 04/01/2010 17:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Nasıl bir kurulum cd si kullandınız acaba ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2010 19:51

(@zulfikarcaglar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Bu sunucular üzerinde özel yazılım koşan intel tabanlı sunucular ve yazılımı sağlayan firma sunucuyu da beraberinde gönderiyor. kısaca üzerinde özel bir yazılım olan bir windows 2003 sunucu satın almış oluyorsunuz. kullanım sırasında herahngi bir sorun çıktığında da sunucu ile birlikte size verilen recovery dvd' sini sürücüye takıp restart ediyorsunuz. size açılışta 2 tane soru soruyor ve ondan sonra herşeyi tek adımda kurup çalışır durumda sunucuyu size veriyor. Yani recovery dvd' si bir nevi full sistem imajı gibi bir şey.

Gönderildi : 04/01/2010 20:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım ama bu verdiğiniz bilgiler ışığında 90 veya 180 günlük evulation cd lerle kurulmuş bir işletim sistemi gibi duruyor sizin sisteminiz.

ve süresi bitincede bu şekilde hata vermesi normal

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2010 20:51

(@zulfikarcaglar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey, 

İşletim sisteminin Evulation olması mümkün değil, ama yinede sistemi sağlayan firma ile görüştüm. bana Microsoft ile Global antlaşmaları olduğu ve her oluşturulan Recovery DVD' si ve bununla kurulan sunucu için Microsoft' tan lisans key aldıklarını belirttiler. Lisans keylerin kasanın üzerine yapıştırıldığı da anlatıldı. kontrol ettik ve onayladık.

Yaşanan problemi tekrar adım adım düşünüp internet üzerinde birçok forum ve web sitesinde araştırdım. benim anlattığım olayların benzerlerini yaşayan bir kaç kişinin yazısına rastladım. ama açıkçası bu senaryoyu Windows 2003 sunucu üzerinde yaşadığını belirten birini bulamadım. Vista işletim sistemlerinde Windows update sitesinden yada WSUS üzerinden güncelleme yaparken oluşan bir yükleme hatasında sistem ilk restartta benim anlattığım senaryoya benzer bir duruma geliyormuş ve açılmıyormuş, OS' u güvenli modda açıop güncellemeleri uninstall edip, daha sonra normal mode da tekrar açıp, eski bir restore point' e dönerek kurtarılıyormuş, fakat bu bile çok uç bir örnek ve SP1' den sonrada bir daha böyle bir durum olmamış,

Son bir soru, bu sunucular domain ortamında demiştim. domain ortamında bu sunuculara uygulana policy ve kuralları detaylı olarak görebilirmiyim. yada hangi kuralın hangi zamanlarda uygulandığını ve başarılı olup olmadığını anlayabilirmiyim.

Eminim ki Domain Admin' e sormak en kolay yoldur. ama farzedin ki domain admin sizi sevmiyor ve yardım etmeyecek, sizde outsource çalışan bir vendor'sunuz ve kendi sistemlerinizden sorumlusunuz. administrative yetkilerinizin olmadığı (kendi sunucularınızda local administrator hakkınız var) bir ortamda nasıl veri toplardınız.

Zaman ayırıp bana cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/01/2010 11:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

15 yıldır bu işi yapıyorum ve bunu çok gördüm , ve tekrar ediyorum oem lisanslı bir ürün demek ki etiket kullandığınıza göre ve aktivasyon yapılması lazım oem lisanslar için ve bunu yapmazsanız sorun olur.

Gönderildi : 05/01/2010 12:08

Paylaş: