Forum

Evet Id:5723 ve 580...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Evet Id:5723 ve 5805

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,811 Görüntüleme
(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar mrb,

Windows 2003 server üzerine DNS, DHCP ve Active directory yüklü  system loglarında sürekli 5723 ve 5805 hatalarını alıyorum. böyle oluncada domaindeki kullanıcılar oturum açmaya çalıştıklarında şifre kullanıcı hatası veriyor. bu kullanıcılar için active directory computer sekmesine baktığımda bilgisayar ismi gözükmüyor domaine alıyorum belli bir süre sonra tekrar domainden çıkıyor bu sorun bütün kullanıcılarda zaman zaman oluyor. client tarafında windows xp pro sp3 yüklü client tarafında system logların ise 1054 hatası mevcut. araştırmalarımda dns hatası gibi gözüküyor 2003 server üzerindeki dns sağlık bir şekilde çalışıyor loglarda dns ten kaynaklanan bir hata almıyorum. client tarafında ping server isimi dediğimde cevaplar geliyor bir sorun yok. 20 gündür bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Sorunu çözmeme yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer.

Saygılar 

Gönderildi : 24/12/2009 16:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Ortamda tek server var herhalde ; sysvol ve netlogon sharingleri açık mı kontrol edermisiniz ve ayrıca aşağıdaki makaleleri okudunuz mu ?

ayrıca hata kodları için kaynak vermemişsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2009 00:00

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hakan hocam merhaba,

sistemde 2 adet domain server mevcut master domain ve slave domain bulunmakta event id 5723 hatası aşağıdaki gibi

Event Type: Error
Event Source: NETLOGON
Event Category: None
Event ID: 5723
Date:  17.12.2009
Time:  11:50:57
User:  N/A
Computer: WINADSRV
Description:
The session setup from computer 'ALI' failed because the security database does not contain a trust account 'ALI$' referenced by the specified computer. 

USER ACTION 
If this is the first occurrence of this event for the specified computer and account, this may be a transient issue that doesn't require any action at this time. Otherwise, the following steps may be taken to resolve this problem: 

If 'ALI$' is a legitimate machine account for the computer 'ALI', then 'ALI' should be rejoined to the domain. 

If 'ALI$' is a legitimate interdomain trust account, then the trust should be recreated. 

Otherwise, assuming that 'ALI$' is not a legitimate account, the following action should be taken on 'ALI': 

If 'ALI' is a Domain Controller, then the trust associated with 'ALI$' should be deleted. 

If 'ALI' is not a Domain Controller, it should be disjoined from the domain.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp .
Data:
0000: 8b 01 00 c0               ?..À   

Gönderildi : 25/12/2009 12:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Dc lerin arasındaki replikasyon sorunları var demek ki .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2009 18:45

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam ben sadece master dc yi kullanıyorum. iç ağadaki bütün clientlarda dns server olarak master dc ipsi mevcut . master dc ve slave dc arasında replikasyon çalışıyor kullancı işlemlerinde veya dns te oluşan bir kayıt aynı zamanda slave sunucu üzerinde de oluşuyor. replikasyondaki sorunlardan kaynaklanıyorsa sorunları nasıl tespit edebilirim.

Gönderildi : 25/12/2009 19:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

peki şirkette bir sorun var mı ?

Gönderildi : 26/12/2009 00:15

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şirkette sorun varmı derken ne kast ettiğinizi anlamadım hocam

Gönderildi : 26/12/2009 13:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

AD ile ilgili bir sorun var mı ?

Gönderildi : 27/12/2009 01:51

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hakan hocam client tarafındada şu hataları alıyorum . bu hatayı veren clientlarda domainden kendini çıkamış oluyor. ben tekrar domaine almak zorunda kalıyorum bu hata zaman zaman bütün clientlarda tekrarlıyor. her seferinde domaine almak zorunda kalıyorum.

Olay Türü: Hata
Olay Kaynağı: Userenv
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 1054
Tarih:  17.12.2009
Saat:  10:59:17
Kullanıcı:  NT AUTHORITY\SYSTEM
Bilgisayar: VOLKANYILDIZ
Açıklama:
Windows, bilgisayar ağınız için etki alanı denetleyicisi elde edemiyor. (Beklenmeyen ağ hatası oluştu. ). Grup İlkesi işleminden çıkıldı.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Olay Türü: Bilgi
Olay Kaynağı: NMIndexingService
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 0
Tarih:  17.12.2009
Saat:  09:25:56
Kullanıcı:  Yok
Bilgisayar: VOLKANYILDIZ
Açıklama:
Olay Kimliği ( %u ) açıklaması, ( NMIndexingService ) Kaynağında bulunamadı. Yerel bilgisayarda, uzak bilgisayardan alınan iletileri görüntülemek için gereken kayıt defteri bilgileri ya da ileti DLL dosyaları bulunmayabilir. Bu açıklamayı getirmek için /AUXSOURCE= flag kullanılabilir; ayrıntılar için Yardım ve Desteğe bakınız. Aşağıdaki bilgi, olayın bir parçasıdır: Service started.

Gönderildi : 27/12/2009 18:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet bu ciddi bir sorun , kaynak ise sizin iki dc den biri uçmuş... muhtemelen ilk olarak dns kayıtlarını kontrol edin srv kayıtlarında iki dc de görünüyor mu ? roller nerede ? global catalog vs ? yani sizin domain in bir bakımdan geçmesi gerek.

Gönderildi : 27/12/2009 19:32

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam srv kayıtlarında iki dc ipside mevcut. bakımı nasıl yapacağım konusunda bilgi verebilirmisiniz. hatanın nerden kaynaklandığını nasıl bulabilirim. yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer.

Gönderildi : 28/12/2009 13:02

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba arkadaşlar bu problemi bende yaşamaya başladım. Herşey normal giderken birden bire sistem saçmalamaya başladı. Kullanıcı domaine giremiyor açmış olduğum payalaşımlara yetkisi olmasına rağmen yetki yoktur gibi hatalar veriyor. Bu problemi nasış çözebiliriz yardımcı olabilicek arkadaşların yardımlarını bekliyorum. İyi çalışmalar kolay gelsin.

Gönderildi : 17/02/2010 13:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar bu sorun forum üzerinden çözümlenecek bir sorun değil , bakımı nasıl yapıyorum un cevabı çok çok uzun olduğu için buradan paylaşmak mümkün değil ve her sisteme göre değişen cevapları var

temel sorununuz dns in çalışmıyor veya düzgün çalışmıyor olmalı .

çözüm ise eventları güzelce takip etmek ( sunucu tarafındaki ) ve bu event lar için gösterilen çözüm önerilerini denemek olacaktır.

Gönderildi : 17/02/2010 15:42

(@Anonim)

Peki Hakan hocam kesin çözüm olarak ne yapılabilir formatmı ad yi tekrar kurmakmı yoksa dns kaldırıp yeniden kurmakmı biraz daha bilgi verebilirseniz sevinirim. Birde benim yapımda dns olarak önce kendi ipsi ve daha sonra telekom ip leri tanımlı idi bende telekom iplerini sildim ve şu anda sadece kendi ipsi var dns olarak acaba bu bir çözüm olarilirmi.

Yardımlarınız için teşkkürler kolay gelsin.

Gönderildi : 18/02/2010 13:02

(@Anonim)

Yokmu arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilecek birileri.

Gönderildi : 18/02/2010 20:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar bu sorun forum üzerinden çözümlenecek bir sorun değil , bakımı nasıl yapıyorum un cevabı çok çok uzun olduğu için buradan paylaşmak mümkün değil ve her sisteme göre değişen cevapları var

temel sorununuz dns in çalışmıyor veya düzgün çalışmıyor olmalı .

çözüm ise eventları güzelce takip etmek ( sunucu tarafındaki ) ve bu event lar için gösterilen çözüm önerilerini denemek olacaktır.

Gönderildi : 18/02/2010 22:36

Paylaş: