Forum

doaminden çıka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

doaminden çıkan makineler

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
554 Görüntüleme
(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Domaine aldığım makineler ertesi gün domainden çıkıyor log dosyasında şöyle bir hata alıyorum sorun ne olabilir.

Event Type: Error
Event Source: NETLOGON
Event Category: None
Event ID: 5723
Date:  17.12.2009
Time:  11:50:57
User:  N/A
Computer: WINADSRV
Description:
The session setup from computer 'ALI' failed because the security database does not contain a trust account 'ALI$' referenced by the specified computer. 

USER ACTION 
If this is the first occurrence of this event for the specified computer and account, this may be a transient issue that doesn't require any action at this time. Otherwise, the following steps may be taken to resolve this problem: 

If 'ALI$' is a legitimate machine account for the computer 'ALI', then 'ALI' should be rejoined to the domain. 

If 'ALI$' is a legitimate interdomain trust account, then the trust should be recreated. 

Otherwise, assuming that 'ALI$' is not a legitimate account, the following action should be taken on 'ALI': 

If 'ALI' is a Domain Controller, then the trust associated with 'ALI$' should be deleted. 

If 'ALI' is not a Domain Controller, it should be disjoined from the domain.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp .
Data:
0000: 8b 01 00 c0               ?..À   

Gönderildi : 17/12/2009 15:29

(@fikribulent)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Merhaba Vgumus,

Domaine join ettiğinde makina için "Computer" konteynırı içinde bir computer hesabı oluşturuluyor mu ? Bir de client işletim sistemin nedir ? Client tarafındaki event nedir ?

Vesselam..

Gönderildi : 17/12/2009 15:36

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet hocam bilgisayar ismi oluşuyor. ertesi gün gelip makineyi açamaya çalıştığımda etki alanı yok gibi cevaplar alıyorum computers içinde baktığımda bilgisayar ismide silinmiş oluyor. client tarafı windows xp pro sp3

Gönderildi : 17/12/2009 15:41

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

client tarafında aldığım hatalar

Olay Türü: Hata
Olay Kaynağı: Userenv
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 1054
Tarih:  17.12.2009
Saat:  10:59:17
Kullanıcı:  NT AUTHORITY\SYSTEM
Bilgisayar: VOLKANYILDIZ
Açıklama:
Windows, bilgisayar ağınız için etki alanı denetleyicisi elde edemiyor. (Beklenmeyen ağ hatası oluştu. ). Grup İlkesi işleminden çıkıldı.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Olay Türü: Bilgi
Olay Kaynağı: NMIndexingService
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 0
Tarih:  17.12.2009
Saat:  09:25:56
Kullanıcı:  Yok
Bilgisayar: VOLKANYILDIZ
Açıklama:
Olay Kimliği ( %u ) açıklaması, ( NMIndexingService ) Kaynağında bulunamadı. Yerel bilgisayarda, uzak bilgisayardan alınan iletileri görüntülemek için gereken kayıt defteri bilgileri ya da ileti DLL dosyaları bulunmayabilir. Bu açıklamayı getirmek için /AUXSOURCE= flag kullanılabilir; ayrıntılar için Yardım ve Desteğe bakınız. Aşağıdaki bilgi, olayın bir parçasıdır: Service started.

Gönderildi : 17/12/2009 15:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.mesutaladag.com/?p=56

Bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/75918.aspx

http://forum.sistemuzmani.com/forums/thread/29723.aspx

Bu makaleleri inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/12/2009 16:31

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam söylediğiniz konulara baktım dns bilgilerini tekrar gözden geçirdim dns ayarlarında domain makinenin ipsi yazılı durumda. birde şunu belirtmek isterim domain makineyi yeniden başlatmak 10 dakikayı buluyor. server olarak ibm xeon 5130 cpu 2 gb ram 3x73 sas disk raid 5 şeklinde

Gönderildi : 17/12/2009 16:50

(@www-rizasahan-com)
_

Bütün userlerde gerçekleşen bir durummu bu?

Restarttan sonra devam ediyormu?

Geç başlama olayı donanımınızla ve serverin üzerindeki rollerle ilgili olabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/12/2009 17:02

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet hocam bütün clientler aynı zamanda olmamakla beraber domainden çıkıyor. server üzerinde çalışan roller ise active directory dhcp dns ve windows update server

Gönderildi : 17/12/2009 17:56

(@www-rizasahan-com)
_

Konuya umarım burdaki değerli hocalarımız el atar ama bütün kullanıcılarda ise bu sorun ve sonradan çıktı ise virus taraması yapmanda fayda var.

Gönderildi : 17/12/2009 18:06

(@fikribulent)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Merhaba Vgumus,

Tekrar merhaba Vgumus, 

DNS ayarları client tarafında doğru olabilir olmasına da öncelikle şunlara gözatman gerekir bence,

1- Client makinalardan DNS sunucuna ulaşabiliyor musun ? (basitçe ping at)
2- DNS sunucunda DNS konsolunu açtığında domainine ait zone'u görüyor musun ?
3- Zone içinde gerekli SRV kayıtları mevcut mu ?
4- Zone içinde DC'ne ait A kayıdı doğru olarak bulunuyor mu ?

DNS sunucunda bulunan zone ile alakalı sıkıntılarını aslında zone'u silip yeniden oluşturarak halledebilrisin. Netlogon servisini restart ederek kayıtların yeniden oluşturman mümkün.

Vesselam.

Gönderildi : 17/12/2009 18:20

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fikri hocam merhaba,

client makinelerden dns sunucuma ping atabiliryorum.

dns sunucuda bütün kayıtlar mevcut dns çalışır durumda

Gönderildi : 18/12/2009 14:20

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar

makinelerin domainden düşmesini hala çözemedim. bu sorunla karşılaşan yokmu acaba

Gönderildi : 19/12/2009 19:30

Paylaş: