Forum

domain yok,dhcp var...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain yok,dhcp var, isa 2004 var ama...

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@hakansahin)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

herkese iyi geceler

sıkıntımı hemen anlatayım.

dc üzerine kurulu bir isa2004 var.bulunduğumuz yer bir yurt olduğu için domain oluşturamıyoruz.herkesin pc si kendinindir.

bu zamana kadar ip kısıtlaması veya H.Uzuner hocanın calloutmacfilter programı ile idare ettik  ama ip gaspından kurtulamadık.dhcp den kıssakta adam manuel olarak girerse hiçbir işe yaramıyor.

bize mac numarasına göre filtre yapıp geçit vermeyecek birşey lazım.ama bütçesi uygun olan bişey.firewall veya switch tavsiye ederseniz ne gibi bişey olur?tabi yaklaşık 100 makina için.

birşeydaha sormak istiyorum.server2008 de mac filter var diye bişey okumuştum.böyle bişey varmıdır.teşekkürler.iyi çalışmalar

Gönderildi : 15/10/2009 03:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Eğer domain ortamı yok ve insanlar kendi ip lerini kendileri veriyor ise o zaman mac bazlı bir yasaklamaya gitmek mantıklı .

Squid Proxy server kullanarak mac bazlı yasaklama yapabilirsiniz. veya sygate personel firewall vb pek çok 3 party ürün var.. ama bu durumda isa kullanmaya gerek kalmıyor.

http://www.isaserver.org/articles/blockbymac.html

ama unutmayın ki mac adreside değiştirilebilir .. yani yarın onun içinde bir program yükleyip değiştirip nerte girebilirler. veya nete giren bir makineye rdp yapıp onun üzerinden ulaşırlar vs...

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2009 05:26

Paylaş: