Forum

Time Server Kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Time Server Kurulumu | Yetkili saat sunucusu nasıl yapılandırılır | Windows Saati hizmeti | Saat sunucuları

28 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
4,222 Görüntüleme
(@ahmetbarak)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

kusura bakmayın sizin için çok basit ama  benim için çok zor bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.. bizim iş yerinde bir domain yapısı var. fakat bu domainde time server kullanılmıyo. clintler yada serverlar hepsi kendi ayarlanmış saatlerini kullanıyorlar yani hepsi farklı... benim bildiğim time serverda saat farklı bile olsa domaine login olduğumuzda time server kurulu olan serverdan saati alarak login olur.. umarım yanlış bilmiyorumdur.. benim sorunum işte bu 🙂 bi tane dc ye time server kurmak istiyorum. bu time server kurulacak olan server pdc olmak zorunda diye biliyorum. eğer böyleyse pdc serverin hangisi olduğunu nereden görebilirim. ilk hangi sistemi kurduğumuzu bilmiyorum. sistem üzerinden bakılacak bi yer warmı ilk olarak bunu söyleyebilirmisiniz. bu işlemden sonra adım adım bana time server nasıl kurulur. domainde bulunan serverlar ve clientlar saati otomatik olarak nasıl alır bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. bide kullandığım switch ve firewall içinde time serveri kullanmak istiyorum. bu sakınca yaratırmı... şimdiden çok teşekkür ederim.. iyi çalışmalar..

Kullanılan Sistemler :

Serverlar : Windows Server 2003 Enterprise Edition English SP2'li

Clientlar: Windows XP Professional Türkçe SP3'lü

Gönderildi : 02/08/2009 12:44

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba Evet doğru biliyorsunuz ancak kullancılar saatlerini istedikleri gibi değiştirebilirler. Sunucunuz üzrindeki görevleri görebilmeniz için cmd - "netdom query fsmo" yazarak hangi roles olduğunu görebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 02/08/2009 13:39

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kullanıcılar saati istedikleri gibi değiştiremezler çünkü grup policy ile bu engellenmiş durumda.. arkadaşlar yokmu time server kurulumunda bana yardımcı olacak :)) ayrıca yazdığın netdom query fsmo komutu çalışmıyor..

Gönderildi : 02/08/2009 14:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0

İnternete çıkabiliyorsanız özel olarak ayrı bir sunucu yapılandırmaya gerek yoktur. Etki alanı denetleyicisi internetten aldığı bilgiyle sistem saatini düzgün olarak ayarlayacaktır. Aşağıda adresi verilen makale size yardımcı olabilir :

[url= http://support.microsoft.com/kb/816042 ]Windows Server 2003'te yetkili saat sunucusu nasıl yapılandırılır[/url]

Gönderildi : 02/08/2009 15:04

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İnternete çıkabiliyorsanız özel olarak ayrı bir sunucu yapılandırmaya gerek yoktur. Etki alanı denetleyicisi internetten aldığı bilgiyle sistem saatini düzgün olarak ayarlayacaktır. Aşağıda adresi verilen makale size yardımcı olabilir :

[url= http://support.microsoft.com/kb/816042 ]Windows Server 2003'te yetkili saat sunucusu nasıl yapılandırılır[/url]

hayır sistem internete bağlı değil..  ayrıca makaledeki şu kısmı yapmış olmak serveri time server olarak ayarlamak anlamınamı geliyor..

1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  2. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulun ve tıklatın:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\W32Time\Config\AnnounceFlags

3. Sağ bölmede, AnnounceFlags'i sağ tıklatın ve sonra Değiştir'i tıklatın.
  4. DWORD Değerini Düzenle iletişim kutusunda, Değer verisi kutusuna A yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
  6. Komut isteminde, Windows Saati hizmetini yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
    net stop w32time && net start w32time

bide bu ayarı clientlar nasıl çekecek.. hadi diyelim sadece bu ayarla server time server oldu.. peki clientlar nasıl çekecek time serverdaki saati...

Gönderildi : 02/08/2009 15:48

(@Anonim)

İstemciler, otomatik olarak saatlerini ayarlayacaktır. Olay günlüğünde şöyle bir mesaj görebilirsiniz :

Event Type: Information
Event Source: W32Time
Event Category: None
Event ID: 37
Date: xx/xx/xxxx
Time: xx:xx:xx
User: N/A
Computer: {servername}
Description:
The time provider NtpClient is currently receiving valid time data from
ntp2d.mcc.ac.uk (ntp.m|0x0|10.0.0.1:123->130.88.203.64:123).

For more
information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

Gönderildi : 02/08/2009 16:31

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yani sadece time server olmasını istediğim serverda az önce yazdığım komutu wermek o serveri time server yapmak için yeterlimi..

Gönderildi : 02/08/2009 16:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Evet bu yeterli Ahmet bey..

makalede gerekli detaylar veriliyor.

Ayrıca kullanıcılar
saati değiştirebilir ; hem evet hem hayır . Kullanıcılar domain user
ise sınırlamalardan dolayı değiştiremezken lokalde power user olması
veya gpo üzerinde saati değiştirecek grup içinde yer alması yeterli. Bu
nedenle verilen cevapların ortamın değişkenliği çerçevesinde
değiştiriğini unutmamak gerekli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/08/2009 20:16

(@OnurSabuncu)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Bende tam olarak bu makaleyi arıyordum .

Teşekkürler çok faydalı oldu.

Gönderildi : 05/08/2009 12:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/08/2009 16:32

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hakan bey microsoftun sitesinde yayınlanan registery ayarını yaptım. ben serverin saatine göre time server yapmak istiyorum.. o şekildede ayarladım.. serviside restart ettim.. sonra serverida restart ettim. fakat başka bi clienttan login olduğumda time server kurulu olan serverdaki saati almadı.. ki ayrıca o registery daki kod bizim serverda zaten yapılı durumdaymış...yani sonuç olarak time server clientlara sistem saatini veremiyor. eventlarada baktım onunla alakalı hiç bi event yok...

Gönderildi : 06/08/2009 11:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

peki komut ile saati eşitleyince bir hata alıyormusunuz

NET TIME \\TIMESRV /SET /YES

Gönderildi : 06/08/2009 12:24

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

clienttan yaptım..

C:\>NET TIME \\xxxx /SET /YES
Current time at \\xxxx is 06.08.2009 09:50

The command completed successfully.

Gönderildi : 06/08/2009 12:48

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hakan hocam bi test ettim.. clientın saatini geriye aldım.. time server yaptığımız serverin saatini ileri aldım.. sonra clienttan logof logon oldum.. saat geri olarak duruyo. sonra verdiğin komutu yazdım.. ondan sonra clientın saatini serverinkine göre ayarladı.. peki ben bütün clientlarda bu komutu wermeden nasıl yapabiliriz hakan hocam

hocam şimdi bi daha test ettim. domainde user bi hesap yarattım.. o kullanıcı ile logon oldum.. o komutu çalıştırmaya hakkı yok diyor. bizim domaindeki makinelerde hiç local kullanıcı kullanılmıyor. hepsi user kullanıcı.. bunu nasıl halledebiliriz. ve yine dediğim gibi bütün clientlarda bu komutu çalıştırmaadan direk time serverdan nasıl çekecek..

Gönderildi : 06/08/2009 12:56

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ahmet Bey;

Zaten bu servis otomatik olarak arka planda
çalıştığından herhangi bir komuta gerek yoktur.

Gönderildi : 06/08/2009 16:13

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam öyle diyosunda almıyor işte time serverdan saati.. benim yazdığımı okumadın mı :)) clientin saatini geri alıp domaine logon oldum.. fakat saat hala geri... hakan hocamın werdiğimi komutu girince tabiki kullanıcı admin olduğunda saati time servere göre ayarladı.. fakat kullanıcı user olunca ayarlayamadı.. yani sonuçta admin dahi olsa o komutu girmemiz gerekiyor.. gel gelelim herkes user olduğundan komut girse dahi değiştiremeyecek ve ayrıca komut girmeden alması lazım. bilmem anlatabildimmi

Gönderildi : 07/08/2009 00:27

(@Anonim)

Ahmet Bey,

Deneme amaçlı olarak istemci bilgisayarın saatini geriye aldığınızı belirtmişsiniz. Etki alanı denetleyicisinin saati ile istemci saati arasında 5 dakikadan fazla fark oluşursa oturum açmanız esnasında kimlik doğrulaması başarılı olmaz. Siz tam olarak saati ne kadar geri alıyorsunuz? 

Gönderildi : 07/08/2009 11:02

(@ahmetbarak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki bu time server ne işe yarar. client ile server arasında ne kadar zaman farkı olursa olsun doğru saati serverdan almak zorunda değilmi.. ben 15 dakika geriye aldım. ve logon oldum.. ama saat hala gerideydi. ondan sonra komutu çalıştırdığımda saat time servera eşitlendi. ama bu komut userlarda çalışmıyor...

Gönderildi : 07/08/2009 11:38

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

• DHCP de scope options bölümünden time server olarak ayarladığınız serverın
    IP sini client'larınıza dağıttınız mı?
  • Time Server ı kendisiyle eşitlenecek biçimdemi yapılandırdınız?

Gönderildi : 07/08/2009 12:00

Sayfa 1 / 2
Paylaş: