Forum

uzak masaüst&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

uzak masaüstü bağ.ile cliente ulaşma?

38 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,130 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

selam öncelikle konuyu doğru yerdemi açtım pek emin değilim! bu gün sitedeki üyeleğimin 2.günü ve ilk konu açılımımın doğru yerde olmadığı yönünde arkadaşlar beni ikaz etti.yalnış olan herşey için herkesten özürdiliyorum. sormak istediğim ise şu... bir arkadaşla (domain yada workgroup'mu bilmiyorum) ağ ortamındaki bir bilgisayara uzak masaüstü bağlantısını tartıştık ancak sağlıklı bilgi alamadım. söylediği şey şu.. önünde server engeli bulunan clientlere ulaşmak istiyorsan o serverde terminal server yüklü olması lazım! şimdi terminal server sadece ve sadece clientlere ulaşımımı sağlar? başka bir işlevi yokmudur? terminal server yoksa cliente bağlanamazmıyım?bu terminal server dediğininiz ne iş yapar?
 dünkü mesajımdada belirtttiğim gibi oldukça dağınık ve bi o kadarda sağlıklı bilgilere sahip değilim sabır gösterip yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler şimdiden. herkese iyi çalışmalar

Gönderildi : 21/07/2009 18:25

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Konuyla alakalı sitede video bulunmaktadır isterseniz bir bakın derim

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/01/31/webcast-terminal-services-nedir-w2008-terminal-services-yenilikleri.aspx

Gönderildi : 21/07/2009 18:31

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

doğan bey teşekkür ediyorum çok sağolun

Gönderildi : 21/07/2009 18:33

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

linkte sadece konuşma var video yok doğrumudur?yoksa linktemi sorun var biliyormusunuz?

Gönderildi : 21/07/2009 18:38

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

bu arada konuyu yalnış yerde açmışım sanırım! forum başlıklarınada baktım terminal server diye bir konu göremedim çünkü:-(

Gönderildi : 21/07/2009 18:42

(@doganbayraktar)
Noble Member

live meeting ve yanılmıyorsam java programını yüklemeniz gerekiyor şuanda bende test ettim video da herhangi bir sorun yok

Gönderildi : 21/07/2009 19:28

(@doganbayraktar)
Noble Member

bu arada konuyu yalnış yerde açmışım sanırım! forum başlıklarınada baktım terminal server diye bir konu göremedim çünkü:-(

ben sorumlu arkadaşa durumu ileteceğim exchange bölümüne postu açmışsınız!..

Gönderildi : 21/07/2009 19:30

(@Fyndhern)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Burada bir kavram karmaşası yaşamışsınız önce onu izah edelim. 

Terminal server olan anamakinaya uzak makinaya birçok uzakmasaüstü yapılabilme özelliği verirsiniz diyebiliriz. Yani aslında bir sunucuya uzak masaüstü ile(burada RDP yani windows un uzak masaüstü bağlantısından bahsediyoruz)  bağlanıyorsanız 1 veya 2(sunucularda default) aynı anda bağlantı yapabilirsiniz.

Terminal server aynı sunucuya birçok kullanıcının bağlanabilmesini sağlar.

Şimdi gelelim sizin arkadaşınız ile tartıştığınız konuya. Eğer bir sunucu arkasındaki clientlara bağlanmak istiyorsanız ki buna NATlama  denir. NATlama bir güvenlik duvarı yüklü yazılım, bir donanımsal güvenlik duvarı yada NAT yapan bir windows sunucusu hatta çoklu portu olan bir modem bile olabilir. Şimdi eğer dışarıdan bu sistemde bir client a bağlanmak istiyorsanız yani şu şekilde.

uzak makina --------- "Ana makina" ------- Ana makinanın ağındaki herhangi bir makina

Uzak makina ana makinanın dış ip adresi üzerinden içerideki makinaya bağlanmak istiyor ise burada şu sorun karşınıza çıkar. İçeride hangi cihaza bağlanacağım ? Portlar tam burada işimize yarar.Bu tanımı ise Ana Makina'dan yapmanız gerekir. Yani ana makina ya "şu porttan gelen isteği içerideki şu ip ye gönder" gibi bir tanımlama yapmanız lazım.

Bu durumda mesela 3389 yani RDP portundan gelen isteği içerideki 192.168.1.5 ip adresine gönder gibi bir tanım yapmanız lazım.

Umarım sorununuzu doğru anlamış ve açık olabilmişimdir.

Gönderildi : 21/07/2009 21:41

(@serdaraslan)
Gönderiler: 137
Estimable Member

merhaba.remote admin 4899 portu ilede direk erişim yapabilirsiniz.

Gönderildi : 21/07/2009 22:30

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

çok teşekkürler sağolun oldukça doyurucu ve açıklayacı bilgi oldu bu yazdığınız teşekkür ederim

Gönderildi : 23/07/2009 12:45

(@emreemrah)
Gönderiler: 29
Eminent Member

terminal server o işe yaramaz.terminal server küçük donanıma sahip yani donanım bakımından fazla iyi olmayan bilgisayarlara uygulanır ve o bilgisayarların daha iyi çalışmasına neden olur.uzak masaüstüne bağlanmak için önünüzde server engeli varsa şu şekilde olur.uzaktan bağlanan kişi ilk önce servera bağlanır.ve bağlanan kişi kendi modeminin içine girip NAT kısmından ulaşacağı uzaktaki bilgisayarın IP adresini yazar ve oradan o bilgisayara ulaşılır ama ulaşmak istediğiniz kişi uzaktan bağlantıya izin vermesi gerekir.

Gönderildi : 29/07/2009 17:44

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hocalarım merhaba yeni başlık açmak istemedim benim yapmak istediğim şöyle birşey var ;

Ticari bir programımız var nebim winner tarzında dışarıdan bir kullanıcının bağlanıp bunu kullanmasını istiyorum

1.Elimde Svr2008 R2 yüklü bir makina var bunun üzerine programı kurdum yerekli yetkileri vardım dosya izinleri vs.

2.Üzerine nod32 antivürüs programı kurdum.

3.domain ortamı yok workgroup domain gerekirmi bir kullanıcı var ikincisi domain olmadığı için grup ilkelerindemi kısıtlamarı yapacağım.

4.Serverin bağlı olduğu modemde hangi portları serverın ipsine yönlendirmem gerek.

5.Bunların haricinde yapmam gereken birşey varmı

Gönderildi : 30/11/2010 22:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Domain olmayan ortamlarda makinaların üzerindeki local security policy üzerinden kısıtlama yapabilirsiniz.Tabi burada işletim sistemlerinizin xp,wista,7 olduğunu baz alıyorum.

Dışarıdan bağlanacak olan kullanıcı sanıtım rpd ile bunu kullanacak.Rdp ile bağlanacak ise 2 kullanıcıya izin verir max. 3389 portunu yönlendirmeniz ve dışarıdan erişim için uzak bağlantılara izin ver seçeneğini aktif etmeniz gerekir.

Bunların haricinde sorularıza göre yapılacak bir şey yok fakat ortamda domain olması işlerinizi kolaylaştırırdı saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/11/2010 23:52

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Rıza Hocam çok teşekkür ederim ilgin için iki şube ve birer makina var bunların görevi stok takibi ve satış yinede domanin gerekirmi ?

Gönderildi : 01/12/2010 00:25

(@www-rizasahan-com)
_

Rica ederim.Gerekir demedim sadece işlerinizi kolaylaştırır dedim.Bu nedenle en iyi sistem çalışan sistemdir prensibi ile mevcut yapınızda devam edebilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/12/2010 00:51

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam çok teşekkür ederim birde hocam bu tarz bir server üzerine sadece antivrüsmü yada internet security daha iyi olur.

Gönderildi : 01/12/2010 01:35

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bu sizin güvenlik politikanızla ilgili eğer çok sıkı koruyacağım der masrafa girerseniz firewall alırsınız.Yok modemde zaten portlar kapalı gerekli port açık windows firewall devrede antivirusum var bana yeter derseniz siz bilirsiniz.Güvenlik cihazlarında ve güvenlik almada sınır yok:)) Nod 32 iyibir üründür virus,trojan,pishing gibi konularda son derece güzeldir.Zaten fazla kullanıcınız yok iç tehditler az bu durumda dışarıdada gerekli port dışında port açmayın mümkün ise 3389 yerine başka port kullanabilirsiniz.Firewall devrede ve sisteminiz sürekli virus programı dahil olmak üzere güncelleniyor olsun.

Gönderildi : 01/12/2010 01:54

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam ne yaptıysam 3.kullanıcı ile bağlanamadım server2008 R2 sunucu ile client xp pro sp2 var mstsc /console ile deniyorum ekran geliyor üçüncü yarattığım kullanıcının adını ve şifresini giriyorum daha önce bağlı olan iki kullanıcının olduğu bir ekran çıkıyor onlardan biri oturmu kapatmadan bağlanmasına izinverimiyor

Gönderildi : 02/12/2010 23:55

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Rdp ile en fazla iki kullanıcı bağlanabilir.Ts rolünü kurarsanız bu sayı aldığınız lisans sayısı kadar olur.TS cal lisansı almanız gerekir.Bu lisansı kurduğunuz ts lisans konsolundan etkinleştirerek lisans sayısında bağlantıyı aktif edebilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/12/2010 00:06

Sayfa 1 / 2
Paylaş: