Forum

Sahada Karşılaştığı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sahada Karşılaştığım Active Directory Kullanıcıları ilgili sorum ?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@S.Eren)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Başıma şöle bir felaket geldi. Çalıştığımız firmaların birinde Ad de kullanıcıların silindiğini gördüm. Normal olarak clientlarının bir çoğunun login olamadığını gördüm. Serverda herhangi bir system state yedeğini ve log kayıtlarınıda bulamadım .

Kullanıcı ve policyleri tekrar oluşturarak uzun ve zahmetli bir yönteme doğru gittim. Şimdi bu seneryoda kafama takılan sorunları sizlere sormak istiyorum.

Clientların çoğu sidlerini kaybetmiş ve domaine login olamıyordu. Kullanıcılar silindiğinde domaini networkten kaldırsaydık clientlar sidlerini kaybetmesini engelleyebilir miydik ? Veya ofline olarak çalışmasını sağlayabilir miydik.

Bu gibi durumun oluşmaması için alabileceğimiz yöntemler ne olabilir fikirlerimizi paylaşabilirsek çok seviniceğim teşekkürler.Yedek alımları haricinde.

Gönderildi : 15/07/2009 19:45

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

öncelikle kimlere ne yetkiler verildiginin yapısını cıkarmak gerekiyor bence

(ve tabiki backup )

geçmiş olsun tekrarlanmamaı dileği ile

Gönderildi : 15/07/2009 19:53

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Öncelikle merhaba,

Ad de kullanıcılar silindiyse loglarda bunu kimin yaptığını görebilirsin, bunun için ya başka birisinde domain adminlik var yada delagation verilmiştir.

clientlar sidlerini silindikleri zaman zaten kaybederler silindiyse bunun önüne geçemezsin, bence bu sorunun neden olduğundan ziyade kimin

yaptığını araştır, ve zaman kaybetmeden system state yedeğini al ki yarında olursa zorlanma...

Kesinlikle domain admin haklarını ve delegation verilen kullanıcıları kontrol et.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2009 20:38

Paylaş: