Forum

Active Directory Gr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Grup Üyelerini Başka Bir OU altına Taşımak

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Reactions
1,371 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

AD'de bir gruba üye olan tüm kişileri bir ou altında toplamak istiyorum bunu komut satırı ile nasıl yapabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 01/06/2009 13:08

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Bu makalenin tümünü okudum ama açıkçası grub üyelerinin nasıl taşınacağını anlamadım. Amacım grup üyelerini başka bir gruba taşımak değil, guruba üye olan kişileri bir ou altında toplamaktır. Bunu nasıl yapabilirim?

Teşekkürler...

Gönderildi : 01/06/2009 14:08

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bulundukları OU ya uygulanan bir Policy mevcut mu?

Gönderildi : 02/06/2009 16:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Herhangi bir policy uygulanmamakta yeni yaratılmış bir  ou içerisinde yüzlerce kullanıcı var ve bu kullanıcılar belli gruplara üyeler. Amacım ortak grup üyelikleri bulunan kullanıcıları ayırabilmek.

Gönderildi : 02/06/2009 17:07

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ozman sorun yok. OU ları belirleyin ve o OU içinde yer almasını istediğiniz kullanıcıyı diğer OU dan üye olacağı OU ya sürükleyip bırakın.

Gönderildi : 02/06/2009 17:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Fakat yüzlerce üyeden bahsediyorum 800 küsür üyeden bunları tek tek yapmak istemediğim için belli bir gruba üye olanları taşıyabileceğim bir script veya komut var ise işimi kolaylaştırmak istiyorum asıl istediğim bu.

Teşekkürler...

Gönderildi : 02/06/2009 19:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

eğer script kullanırım dersen aşağıdaki işini görebilir.

Set objNewOU = GetObject("LDAP://ou=teknik,dc=datamarket,dc=com")
Set objOldOU = GetObject("LDAP://ou=muhasebe,dc=datamarket,dc=com")

objOldOU.Filter = Array("User")

For Each objUser in objOldOU
    objNewOU.MoveHere objUser.ADsPath, vbNullString
Next

bu script ile muhasebe ou sunun içindeki kullanıcıları teknik ou sunun içine move ediyoruz.

Gönderildi : 02/06/2009 20:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkadaşım verdiğin örnek için teşekkür ederim. Sanırım ben yalnış anlattım ne yapmak istediğimi. Tekrar kısaca izah etmeye çalışacağım.

Personel isimli bir OU altında üyeleri gruplar halinde sıralamak istiyorum. Bu OU altında 800 kişi mevcut.

Muhasebe Grubu, İnsan Kaynakları ve Bilgi Teknolojileri Grupları olduğunu varsayalım. Bu gruplara Personel OU altındaki  gerekli kişiler üyeler.

Bende bir script aracılığı ile Personel OU su altındaki Muhasebe grubuna üye olan kullanıcıları yeni yarattığım muhasebe OU su altına taşımak istiyorum.

Yine Personel OU su altında İnsan Kaynakları grubuna üye olan kişileri Yeni yaratmış olduğum IK OU su altına taşımak istiyorum.

NOT: Bir üye aynı anda hem insank kaynakları, hem bilgi teknolojileri ve hemde muhasebe grubunda olmamakta.

Bu senaryo üzerinde nasıl bir script veya komut kullanmam gerekir lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden Çok Teşekkürler...

Gönderildi : 02/06/2009 20:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Yomu Yardımcı Olabilecek Kimse?

Gönderildi : 04/06/2009 12:36

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Get-ADUser SaraDavis | Move-ADObject -TargetPath 'OU=Finance,DC=Fabrikam,Dc=com'

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc786675(WS.10).aspx#BKMK_cmd     burda user account'ı taşıma ile ilgili bir anlatım da mevcut

müsait olursam  resimli bir anlatım ile anlatırım

Gönderildi : 04/06/2009 15:34

(@VeyselUYAR)
Gönderiler: 233
Reputable Member

bilgiler için teşekkürler.

Gönderildi : 04/06/2009 15:38

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Get-ADUser SaraDavis | Move-ADObject -TargetPath 'OU=Finance,DC=Fabrikam,Dc=com'

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc786675(WS.10).aspx#BKMK_cmd     burda user account'ı taşıma ile ilgili bir anlatım da mevcut

müsait olursam  resimli bir anlatım ile anlatırım

Hocam sana güzel bir program öneriyorum captivate ile direk görsel anlatımla uygularsım bizde faydalanırız [;)]

Gönderildi : 04/06/2009 16:44

Paylaş: