Forum

active directory ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory hatası....

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
752 Görüntüleme
(@serdarszn)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

iyi çalısmalar...

(server 2003 standart kurulu yaklasık 250 pc ve 300 yakın kullanıcı mevcut ....)kullanmakta olduğum Dc yedeklemek amacıyla Adc kurdum.  fsmo ile kuralları aktaramadım. Ben de kurumus oldugum adc kadırdım ve server olay günlüğüne hatalar gelmeye basladı..

olay kimliği 1053:

Windows kullanc veya bilgisayara adn belirleyemedi. (Bu ilemi tamamlamak iin kullanlabilecek yeterli depolama alan yok. ). Grup lkesi                   ileminden kld.

Ek bilgi iin http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardm ve Destek Merkezi'ne bakn.

olay kimliği :5775

_gc._tcp.domain.com.tr. 600 IN SRV 0 100 3268 server.domain.com.tr.' DNS kaydnn aadaki DNS sunucusunda dinamik silinme ilemi baarsz oldu: 

DNS sunucusu IP adresi: 10.0.0.6
Dndrlen Yant Kodu (RCODE): 5
Dndrlen Durum Kodu: 9017 

KULLANICI EYLEM 
Uzak bilgisayarlarn etki alan denetleyicisine gereksizce balanmalarn engellemek iin kayd el ile silin veya kaydn dinamik olarak silinememesi sorununu giderin.  DNS'de hata ayklama konusunda daha fazla bilgi edinmek iin Yardm ve Destek Merkezi'ne bakn. 

EK VERLER
Hata Deeri: DNS hatal anahtar.

Ek bilgi iin http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki 

ilk sorum :hataları gidermem için Yapamam gereken nedir.

ikinci sorum

Yeni bir server Kursam ona active directory nasıl taşıyabilirim...

Gönderildi : 28/05/2009 14:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

var olan dc'yi yedeklemek için ADC kurmanız normal güzel bir fikir ancak FSMO rollerini neden aktarıyorsunuz ki?

ADC zaten kurulum biter bitmez işini yapmaya devam eder.

ancak ilk root dc çökerse veya herhangi bir sorun olurda artık hizmet veremez duruma gelirse siz FSMO rollerini transfer edersiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 28/05/2009 15:12

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

İlk önce şunu belirtelim.Eğer DC makinayı normal yollardan kaldırılmıyorsa yani "dcpromo" yazıp kalkmıyorsa ,o zaman yapmanız gereken NTDSUTIL aracı metadata cleanup işlemi yapmak olacaktır.Bunun için komut satırında ;

1 - Komut satırını açınız.
2 - ntdsutil yazınız.
3 - metadata cleanup girin.
4 - connections  girin.
5 - connect to server <ServerAdı>   burada <ServerAdı>   yerine fonksiyonel anlamda çalışan DC makinanın adını yazın.
6 - quit girin.
7-  select operations target girin.
8 - lists sites  girin.
9 - select site <#> burada  <#>  yerine offline durumda ve ya arızalı DC makinaya ait numarayı girin.
10 - list servers in site   girin.
11 - select server <#>  burada  <#>  işaretli olan yere arızalı olan DC ait numarayı girin.
12 - list domains
13 - select domain <#>  burada  <#>  işaretli olan yere arızalı olan DC ait numarayı girin.
14 - quit giriniz.Böylece  metadata cleanup menüsüne geri dönüyoruz.
15 -  remove selected server   giriniz.(Buradan bir uyarı mesajı çıkacaktır.Gerekli olan DC makinanın tekrar doğrulanması gerektiğini bildiriyor.)
16 - Yes  tıklayın.
17 - Active Directory Sites and Services  açınız.

18 - Burada gerekli site genişletip,arızalı DC ait bir kayıt varsa siliyoruz.
19 - Ayrıca bu arızalı DC ait herhangi bir nesne olmadığınıda kontrol ediniz.
20 - Sonra  bu DC sağ tıklayıp  Delete  diyerek siliniz.
21 - Active Directory Sites and Services   kapatınız.
22 - DNS Manager   açınız.
23 - Ayrıca  bu DC kayıtlarının bulunduğu zone gelip  sağ tıklayıp  properties geliniz.
24 - Name Servers  sekmesine geçiniz.
25 - Bu sekme altında  eski arızalı DC ait kaydı siliniz.
26 - Ayrıca size sorarsa  bu DC ait A   ve PTR kayıtlarını siliniz.
27 - Sonra manuel olarak siz tekrar DNS altında bu DC ait herhangi bir kayıt olup olmadığını kontrol edin.
28 - Ayrıca  bu arızalı DC ait DHCP Scope ayarları altında herhangi bir kayıt olmamalıdır.  

Saygılarımla,

Gönderildi : 28/05/2009 15:25

(@serdarszn)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yaptım hocam tesekkurler ilginize

Gönderildi : 03/06/2009 13:00

(@serdarszn)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam biraz gec oldu da cevap için. aslında yapmam gereken şuydu. root dc yi yeniden kurmak o amacla ADC kurdum. ve fsmo ile aktardıktan sonra root dc yi yeniden kurmak ve Adc yi tekrar root dc tasımak. (root dc 25 günde bir restratt etmem gerekiyor nedeni ise ram kullanımının giderk artması ilk actıgımda 420mb cıvarında ve bu yaklasık 1gb kadar cıkıyor. restart etmek zorunda kalıyorum bunu cözmek için. )

Gönderildi : 03/06/2009 13:12

Paylaş: