Forum

Windows 10'da Mikro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10'da Mikrofon Sesinin Otomatik Azalmasına Ne Sebep Olur?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
12.2 K Görüntüleme
(@OktayBOZDEMiR)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Daha öncelerde böyle bir sorunumuz yoktu fakat son bir kaç haftadır teams yada skype üzerinden toplantı yaparken mikrofonun sesi sürekli kısılıyor, biraz araştırdık fakat çözemedik, soruna ne sebep olabilir?

Gönderildi : 24/06/2020 10:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Ses ayarlarında iletişim bölümünde hiçbir şey yapma seçilmeli.
Mikrofonun ayarlarına girin oraya otomatik gain, boosting kontrolleri gelmiş olabilir.
Aygıt sürücüsü güncellenmiş mi kontrol edin varsa önceki versiyona dönün.
Teams mute unmute kısayolu ctrl+shift+m 
Özellikle laptoplarda hotkey tuşlarına yanlışlıkla basıyor kişiyor öyleyse 2. fonksiyonlarına çekin.
Bunlar dışında aygıt özelliklerinde yoksa teams, skype da otomatik ses ayarı yok diye biliyorum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/06/2020 11:21

(@uluturk)
Gönderiler: 1
New Member

Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız, Nvidia rtx voice uygulamasını kullanın. Bir kaç komut düzeltmesiyle Gtx ekran kartlarında da çalışan bu uygulama pahalı mikrofonların bile başaramadığı kadar dip ses gürültüsünü anlık olarak temizliyor ve sıradan mikrofonların kendi iletişim sürücülerinden daha düzgün çalışıyor.

Gönderildi : 21/08/2020 19:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Sonuç?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2020 18:08

(@OktayBOZDEMiR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Laptop'taki ekran kartı Intel HD 620 görünmektedir. İş bilgisyarı olduğu için ve yetkimiz olmadığı için çok fazla müdahale edemedik, sorun devam ediyor. Harici kulaklıklı mikrofon ile biraz çözüldü gibi ama ara ara ani ses düşüşleri devam ediyor.

Gönderildi : 02/09/2020 13:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yukarıda yazdığım aşamaları kontrol ettiniz mi ve sonuçları nedir?
Şimdi başlıktakinden farklı birşey yazıyorsunuz gibi geldi. Seviye ayarı olarak volume seviyesinin azalmasına sebep olan şey ya bir uygulama ayarıdır yada gürültü engelleyici bir ayar/modüldür. Seste kesinti, görüşme kalite kayıplarında ise kaynağı farklı yerlerde arayarak çeşitlendirmeniz lazım. Örneğin int. upload düzeyi. Bir laptopta kendi donanımıyla mic seviyesi adım adım kısılıyorsa ya gürültü engelleme seçeneği aktiftir yada aynı anda açık bir uygulama sorun çıkarıyordur. Düşük seviye cihazlarda aynı anda skype, teams tek uygulama açık kalsın, browser sekmelerine de dikkat edin ses aygıtında problem oluştuğu durumlar oluşabiliyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2020 16:02

(@OktayBOZDEMiR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Denetim masasında ses ayarlarını kontrol ettik, iki bilgisayarın ses ayarlarını birebir kıyasladık. Control Panel >>> Sound >>> Communications sekmesinde "Do nothing" olarak işaretledik, ayrıca diğer bilgisayarda "Reduce the volume of other sounds by 80%" bu seçenek işaretli diye, ekranları birebir kıyaslama yaparak denemeler yaptık fakat çözüm olmadı. En son arkadaş kullıklı mikrofon aldı, bir haftadır iyi gidiyordu, bugün nedense tekrar seste azalma oldu.  Bilgisayar üzerinde yetkimiz kısıtlı olduğu için driverı kaldırıp yeniden kurmayı denemedik. Sorun konuşurken yaşandığı için klavye fonksiyon tuşları ile ilgisi olmamalı yani (klavye üzerinden yada mouse ile başka bir işlem yapmıyorken) konuşurken seste azalma oluyor. Son yaptığımız bir kaç görüşmeyi skype üzeinden yaptık, teams üzerinden de görüşme yapacağız, bakalım yeni kulalıklı mikrofon teams'te benzer sıkıntı yaşancak mı. Bugünkü ses kısılma sıkıntısını skype üzerinden görüşme yaparken yaşamıştık. Teams açıkken yada skype'ı kapatmayı yada skype açıkken teams'i kapatmayı deneyebiliriz.

Gönderildi : 02/09/2020 16:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

"Communications sekmesinde "Do nothing"
bu şekilde kalmalı ve playback, recording sekmesindeki aygıtın mod, effect ayarları düzenlenmeli.
Siz teknik uzman değilsiniz anlaşılan firmanın bir destek ekibi varsa destek talep edin çünkü yetkili kullanıcıyla aygıt driver kontrolleri yapılmalı. Çalışır durumda görmüyor olabilirsiniz ancak ses kartlarının mod sağlayan 3rd uygulamaları olabiliyor. Skype ezbere bilmiyorum eskiden yoktu teams de gürültü, gain ayarları yok. Aygıt ve sürücüleri iyi denetlenmeli. 

Gönderildi : 02/09/2020 17:26

Paylaş: