Forum

domaine bağlı windo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] domaine bağlı windows 7 pro da paylaşılan yazıcı ekleme sorunu

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,098 Görüntüleme
(@MetinYILDIRIM)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

domaine bağlı windows 10 pro veya windows 7 proya  domaine bağlı bir windows 7 pro bilgisayardaki paylaşımda olan bir yazıcıyı tanımlamak istediğimde "bilgisayarınızda bu yazdırma sırasına bağlanmanızı engelleyen bir ilke etkin durumda" hata mesajı gelmektedir. Firewallar devre dışı bırakıldı, rsop ile uygulanan policyler kontrol edildi.

İnternette araştırmama rağmen çözüm bulamadım, yardımcı olabilecek varsa sevinirim. 

yazıcı modeli HP Color LaserJet CM1312 MFP Series

Gönderildi : 22/01/2022 17:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aramayı kullanınız bu konuda reg kayıtları paylaşılmıştı geçen günlerde size çözüm olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2022 01:53

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam

hakan beyin 2 post önce yazdığı reg değerini "

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Devices

Bu bölümdeki aygıtların üzerine sağ tıklayıp özellikler, izinlerden everyone izni verin diye bir öneri yapılmış." bu şekilde yaptım ama değişen birşey olmadı.

Gönderildi : 23/01/2022 13:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ok. Öncelikle policy'leri doğru şekilde kontrol ettiyseniz sorunun "printnightmare" ile yani güncellemelerle alakalı olup olmadığını kontrol edin ilgili update'ler birden çok defa portal da geçmişti. 
Sorun buradan çıkarsa ve yukarıda ki reg de çözüm olmadıysa 2 yol var ya bir şekilde ilgili update'leri yükletmeyeceksiniz wsus vs ile yada bu güncelleme karşılığı olan sürücüyü bir şekilde üreticiden temin edeceksiniz başka çözüm olacağını sanmıyorum. 
Bu printer konusunda uzayan bir forum konusu var fakat geri dönüşler değişmedi diye biliyorum. Bizler kurumsal cihazlarda bu sorunu yaşamıyoruz.

Bu arada yukarda ki ve update çözümleri denerken yazıcıyı silip tekrar yüklemeniz durum değişikliği gösterebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2022 13:49

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

windows 7 proda kurulu olan yazıcıyıda kaldırıp tekrar kurdum, paylaşıma yeniden açtım. önceden yazıcı tanımlı olan win7 ler de sıkıntı yok yazdırıyor. aynı şekilde yeni kurduğum windows 7 pro da sıkıntı çıkartıyor zaten windows 7 ler çoktandır update de almıyor . çıkamadım işin içinden, googledan arattığım zamanda olumlu bir sonuca ulaşan yok gibi.

Gönderildi : 23/01/2022 13:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

W10 dediğiniz için dedim yukarıdakileri uzaktan analiz etmemiz mümkün değil durumu. Sunucu güncel sürüm ise ve AD kaynakları ile paylaşıyorsanız da olabilir. PC lerde spool temizliği yaparakta tekrar deneyebilirsiniz. Eventlog'ları mutlaka inceleyin öncelikle sorunun kaynağını bulmanız lazım. Bunlar dışında forumlardan çözüm bulmanız zor sistem bazlı bir konu gibi sanki sizinki.

Gönderildi : 23/01/2022 15:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

W7 bitmiş bir OS, sizde W10' a geçip zamanınız boşa harcamayın derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2022 17:47

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

olay günlüklerini sıfırladım, yazıcıyı ağ üzerinde eklemeye çalıştığımda 2tane olay kaydı düşüyor. resimlere ekliyorum

Ekran görüntüsü 2022 01 24 151943
Ekran görüntüsü 2022 01 24 152007

Gönderildi : 24/01/2022 15:21

(@mehmetakyar)
Gönderiler: 24
Eminent Member

Bazı zorunluluklardan dolayı bende birkaç kurumda Windows 7 kullanıyorum ve genelde update leri açık bırakıyorum fakat windows un üst sürümlere geçişe zorlama politikalarından dolayı alt ürünlere vermiş olduğu update lerde bu aralar çok sorun çıkıyor.

Windows 7 için KB5006714 kodlu update sonrasında paylaşımlı yazıcılarda bu sorunlar ortaya çıkmış sebebi bir registry değerini varsayılan olarak 1 ile değşitirmesi.

" HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print " altında

" RpcAuthnLevelPrivacyEnabled " değerini 0 olarak ayarlayıp yazıcının bağlı olduğu bilgisayarı yeniden başlatırsan büyük ihtimal sorun çözülecektir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/01/2022 10:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu bir güvenlik açığı kaynaklı durumdur, yani zaten Windows 7 kullanıyor ise bir şirket güvenlik ile işi yok, o zaman bence söylediğiniz ayarıda yapabilir. Ama bu zafiyet kaynaklı bir hacklenme yaşayıca tüm kaçındığı lisans bedellerini topluca kat ve kat fazlasını öder. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2022 10:37

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@mehmetakyar 

updateler de KB5006714 kodlu update yok, printer altında RpcAuthnLevelPrivacyEnabled adında kayıt zaten gözükmüyor. 

Bu kaydı elle girip değeri 0 verdim yeninden başlattım ama sonuç aynı.

Teşekkür ederim hepinize ,çözüm sağlarsam bilgisini buradan paylaşıyor olacağım.

Gönderildi : 26/01/2022 11:16

(@mehmetakyar)
Gönderiler: 24
Eminent Member

@MetinYILDIRIM

birkaç yöntem daha denemeni tavsiye edeceğim.

1 - kendi hesabın admin seviyesinde olduğunu düşünüyorum, o yüzden sıfırdan denemek için domain in en tepesinde başka bir admin hesabı açıp deneyebilir misiniz. Gözden kaçmış bir grup ilkesi olabilir.

2 - Grup ilkelerinin kontrolünü birde sunucu olarak kullandığın Windows7 de yapar mısın?

3 - Daha önce yazdıklarımda dahil hepsini hem istemci sistem, hem de sunucu sistemde yapar mısın?

Gönderildi : 26/01/2022 11:40

(@MetinYILDIRIM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Volume License 'dan indirdiğim windows 7 kurulum medyasıyla sistemi kurdum tekrar. Şu an için herhangi bir sıkıntı olmadı, sunucu tarafında bir sıkıntı yokmuş, sadece benim kurduğum windows 7 medyasıyla alakalı bir durummuş.

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/01/2022 09:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok güzel bir bilgi. Aslında benim eski postlarıma bakarsanız tabi en az 5-10 yıl önce hep bunu yazıyordum, çünkü o zamanlar internet daha yavaş ve aslında böyle büyük dosyaları indirirken de genelde dosya bütünlüğü bozulabiliyordu, ama malum son yıllarda bu pek olmadığı için hiç aklıma gelmedi.

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 31/01/2022 15:50

Paylaş: