Forum

Windosw Linux ve MB...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windosw Linux ve MBR kaydı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
394 Görüntüleme
(@aliolgun)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar konu alsında başlıktaki gibi windows linux ve donanımsal bilgi iceriyor buraya yazmayı uygun buldum. Bir denemede windows yuklu makineme Linux kurunca ve açılış kontrolunu Linux ele alınca basıma kotu seyler geldi . Bu yuzden soracagım maddelerin herhangibirinde bile olsa bilgili arkadaslar varsa mutlaka bilgilenmek isterim lütfen, uzun oldu ama madde madde senaryo halinde yazdım iyice anlamak icin.

1.LILO, GRUB, ve windows XP de NTLDR bootloader olarak nitelendiriliyor, bunların temel görevi; pc ye kurulurken harddiskin MBR ınamı yazılır, yoksa MBR daki bilgilerimi okur bunlar?

2.Sıfır 2 tane sistem dusunursek(harddisk yepyeni) , birine Linux birine Windows XP kursak her 2 diskteki MBR ye yazılan programcık birebir aynı kodumu içerir, işletim sistemine göre değişiyor mu?

3.Windows XP sistem üzerine Linux kurunca açılışı Linux LILO belirliyor, Bu sırada Linux un mevcut MBR deki bolume müdahalesi olurmu?

4.PC de 2 disk oldugunu dusunelim ve ilk diskde WinXP varsa, sıfır kilometre olan ikinci diske linux kursam ikinci diskin MBR sine MBR kaydı programcığı yazılırmı, sadece partition bilgisimi yazılır?

Bu durumda ilk diskteki boot.iniye Linux ile ilgili birsey yazılırmı?

Bu durumda PC nin hangi işletim sistemiyle açılacagını windowsun boot.inisi mi belirler, LILO mu belirler?

Gönderildi : 04/04/2009 01:38

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Bildiğim kadar cevaplayayım

1.LILO, GRUB, ve windows XP de NTLDR bootloader olarak nitelendiriliyor, bunların temel görevi; pc ye kurulurken harddiskin MBR ınamı yazılır, yoksa MBR daki bilgilerimi okur bunlar?

C1: Hespsi mbr okumak içindir örnek :www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-2.5.html+lilo&cd=6&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

2.Sıfır 2 tane sistem dusunursek(harddisk yepyeni) , birine Linux birine Windows XP kursak her 2 diskteki MBR ye yazılan programcık birebir aynı kodumu içerir, işletim sistemine göre değişiyor mu?

C2:Aynı kodu içermez tabiki ikisi farklı dilden konuşurlar  Örnek: Xp

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Linux

prompt
timeout=50
default=linux
boot=/dev/hda
map=/boot/map
install=/boot/boot.b
message=/boot/message
lba32

3.Windows XP sistem üzerine Linux kurunca açılışı Linux LILO belirliyor, Bu sırada Linux un mevcut MBR deki bolume müdahalesi olurmu?

C3: Müdahale etmeden kendi bölgesini belirleyemez lilo mbr için olan kayıtları kontrol ederek buradaki xp girdisini ve linux girdisini ayarlar bazende sadece kendi bildiğini okur ver xp açılmaz olur tabi bunu ayarlayabilirsiniz biraz bilgi toplayarak bunları kendinizde yapabilirsiniz. ama yeni sürüm linuxlar herşeyi kendi ayarlıyor denemek isterseniz Ubuntu tavsiye edilir

4.PC de 2 disk oldugunu dusunelim ve ilk diskde WinXP varsa, sıfır kilometre olan ikinci diske linux kursam ikinci diskin MBR sine MBR kaydı programcığı yazılırmı, sadece partition bilgisimi yazılır?

Bu durumda ilk diskteki boot.iniye Linux ile ilgili birsey yazılırmı?

C4: Boot dediğimiz işlem Master yapılan diske bağlıdır onun mbrsinde bütün işlem gerçekleşir ikinci diskin mbr sin de ise oluşturulan partitionlar belirlenir okadar (Bu konuda yanılıyor olabilirim)

Bu durumda PC nin hangi işletim sistemiyle açılacagını windowsun boot.inisi mi belirler, LILO mu belirler?

Son kurulan işletim sistemi belirler diyelim

Gönderildi : 08/04/2009 22:17

(@aliolgun)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam cevap icin tesekkurler, birtek siz cevap vermiisniz konu sanki biraz derin ve soyut kalmıs gorunuyor, katılım pek yok sizdn baska:-)

2.ci soruda birebir aynı kodu icermez dediniz MBR ye yazılan programcık icin. verdiginiz XP satırları boot.ini dosyası, digeride bir dosya olsa gerek. ama bunlar zaten text metin yani bana oyle geliyorki bunlar MBR programcıgı degil. ben MBR ye yazılan o kucuk programcıgı sordum biliyorum aslında harddiskin yatak odası gibi bisey burası ama cok merak ettigim bir konu.

Yani siz boot.ini nin MBR ye yazıldıgını mı soyluyorsunuz.

Bir de okudugum birkac dokumanda(internetten)  MBR hicbirsekilde formatla vb silinemez degistirilemez deniyor, bu da celiskili geliyor bana. Yani o zaman Fabrikadan disk MBR sinde bir programcıklamı cıkıyor, formatlanıp yeniden krulunca disk, partition bilgileri degisiyor sayısı artabilir partitionların , bu yuzden MBR nin edit edilmesi gerekir gibime geliyor ama interneteki bilgilerle celisyorum o zaman, acıklayamıyorum dogrusu.

Gönderildi : 13/04/2009 02:42

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Evet orda mbr den bahsetmişsin ben mbr okuyanları anlatmışım şimdi mbr diskin önyükleme bölümüdür eğer mbrfix adlı programı aratıp kullanırsanız mbr yedeğini aldığında 512 byte lık bir bin dosyan olur bu sadece diskin başlangıcına eklenmiş birkaç satır koddur disk bilgilerini tutar şimdiye kadar linuxla böyle bir problem yaşamadığım için yedekleme ihtiyacı duymadım ama bildiğim kadarı ile linux ve windows olması mbr bilgisini etkilemiyor diye düşünüyorum ama o konuda emin değilim gerçekten

Gönderildi : 14/04/2009 00:23

Paylaş: