Forum

Bat ile kısayol olu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bat ile kısayol oluşturma...

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,123 Görüntüleme
(@AlpayFatih)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Network üzerindeki başka bir pc den kullanıcıların kısayol ile bir dökümana erişmelerini istiyorum.yanlız sadece dökümana izin verdik,klasörlere erişim hakları yok. run a girek dökümanın olduğu linki yazdığımızda erişilebiliyor.bunu bat hazırlayarak daha kolay hale getirebilirmiyiz?

Gönderildi : 23/01/2009 18:44

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bat dosyasına niçin ihtiyaç duyduğunuzu tam olarak anlayamadım. Bahsettiğiniz PC ye ulaşıp bahsi geçen dosyanın kısayolunu kullanmasını istediğiniz PC nin masa üzerine oluşturursanız birdahaki sefere run a yazmalarına gerek kalmaz.

Gönderildi : 23/01/2009 20:04

(@AlpayFatih)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dosya serverde, diğer kullanıcıların erişim hakkı sadece o dökümana var.kısayolunu alamıyoruz zaten...

Gönderildi : 23/01/2009 20:08

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Alpay Bey;

Kullanmasını istediğiniz her hangi bir bilgisayarın masa üzerinde Sağ Tuş - New - Shortcut u seçin Karşınıza gelen ekranda Type the location of the item kısmına RUN ' a yazdığınız şekli ile dosyanın yolunu yazın Nex diyerek devam ettiğinizde karşınıza gelen ekrandaki Type a name for this shortcut kısmına kısa yola vereceğiniz ismi yazın ve finish diyerek işlemi bitirin. Daha sonra siterseniz bu işlemi tüm kullanacak PC lerde tek tek yapın isterseniz bu kısa yolu kopyala yapıştır yöntemi ile o PC lerin masa üzerine ekleyin.

Gönderildi : 23/01/2009 20:20

(@AlpayFatih)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler bu şekilde klasorlerinde deny olan  dosyaya kısa yol oluşturamıyoruz malesef. benim sorunum bu 🙂 yoksa kısayol oluşturmayı bu foruma girebilecek kadar yeteneklere sahip her insan biliyordur heralde:)

Gönderildi : 23/01/2009 20:30

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Alpay Bey;

Benim yazdıklarıma çok güzel cevaplar veriyorsunuzda keşke benim yazdıklarıma cevap vermeden ilk postunuzda sisteminiz hakkında detay verseydiniz.

Bir bat dosyası oluşturun, içeriğine aşağıda yazılanları yazın

bilgisayarda run kısmına yazdığınızı bu satıra yazın Örneğin \\server adı\klasör adı\ dosya adı.xls

Gönderildi : 23/01/2009 20:48

(@AlpayFatih)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler ama buda olmadı. bunun başka bir yolu yok mu bildiğiniz ? kullanıcıların daha kolayca erişmelerini sağlayabileceğim.

Gönderildi : 26/01/2009 14:42

(@SamiBOZKURT)
Gönderiler: 38
Eminent Member

Map Driver Yapmayı Denedinizmi..?

Gönderildi : 26/01/2009 15:02

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Alpay Bey;

Örneğin Serverda (diyelimki E altına) bir tane test isimli klasör yaratın ve bu test klasörü içerisinede test1.xls isimli bir exel dosyası yaratın. test1.xls nin haklarında kullanmasını istediğiniz kişiye  izinleri yukarıdan almaması için gerekli olan ayarları yaparak FullControl  Allow verin. Daha sonra klasöre giderek everyone' na izinleri yukarıdan almasın ve aşağıya aktarmasın ayarlarını yaparak FullControl Deny verin. Bu xls dosyasını kullanacak kişinin PC sine giderek bir bat dosyası yaratın ve içeriğini aşağıdaki gibi yapın

\\server\e$\test\test1.xls

kayıt edip çıkın ve bu bat dosyasına çift tıkladığınızda  test1.xls dosyasının sorunsuz çalıştığını göreceksiniz.

Gönderildi : 26/01/2009 15:07

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Map Driver Yapmayı Denedinizmi..?

Sami Bey;

Klasörde Deny varken MAP yapamazsınız.

Gönderildi : 26/01/2009 15:09

(@AlpayFatih)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Malesef dökümanın yerini değiştirme gibi bir şansımızda yok, sanırım run ile girmekten başka seçenek kalmadı 🙂

Gönderildi : 26/01/2009 16:18

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Alpay Bey ;
Ben size dökümanın yerini değiştirin demiyorum ki. RUN'a ne yazıyorsunuz siz?

Gönderildi : 26/01/2009 16:23

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhabalar,

1- c sürücüsünde a.xls adında bi dosya oluşturun.
2- oluşan dosyanın kısayolunu masaüstüne atın
3- masaüstünde oluşan kısayol üzerinde sağ tıklayın, özellikler,
4- hedef in karşısına run a yazdığınız adresi yazın.
5- başlama yerine  c:\ yazın, tamam diyelim çıkalım.
6- çalıştığını görelim.
7- bu kısayolun kopyasını diğer pclere dağıtalım.

Gönderildi : 27/01/2009 02:22

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Selam Orhan Bey;

Alpay Beyin cevaplarına bir daha göz atar mısınız?

"Dosya serverde, diğer kullanıcıların erişim hakkı sadece o dökümana var.kısayolunu alamıyoruz zaten..."

"cevap için teşekkürler bu şekilde klasorlerinde deny olan  dosyaya kısa
yol oluşturamıyoruz malesef. benim sorunum bu 🙂 yoksa kısayol
oluşturmayı bu foruma girebilecek kadar yeteneklere sahip her insan
biliyordur heralde:)"

Deny verilmiş bir klasör içerisindeki dosyanın kısa yolunu yaratma şansınız bence yok. 

Gönderildi : 27/01/2009 13:49

Paylaş: