Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Boot sorunu?

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Öncelikle konuyu hangi bölüme açacağımı bilemedim, yanlışlık varsa özür dilerim.

Sorunum şudur :  ben Bios update edeceğim ama flash diskimden bir türlü boot edemiyorum, bios dan ayarlıyorum ama flash diskimden bir türlü boot edemiyorum .Sorun neden kaynaklanıyor acaba? Flash diskim  Data Traveller 2.0.1.00

Gönderildi : 14/10/2008 01:44

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Oxi,

Bios update işlemi çok hassas bir işlemdir ve daha önce yapmadıysanız size tavsiyem bir kez bu işlemin bu duruma hakim kişilerce yapılmasına izin veriniz. Böylelikle daha hızlı öğrenmiş olursunuz. Tavsiyeden sonra size bios update ile ilgili olarak bu işlemde gereklilikten bahsedeyim.

Yeni anakartlarda bios update işlemi artık windows ortamından firmanın ürettiği tool yardımı ile kolaylıkla ve herhangi bir hasar vermeden yapılabilmektedir.

Eğer anakart üreticisi windows ortamından update edilebilir bir tool üretmemiş ise bu sefer anakartınızın marka ve modeline uygun bios versiyonunu web sitesinden indirdikten sonra bir açılış disketi yardımı ile bios güncellemesi yapabilirsiniz.

Flash bellek ile bu işlemi yapmasını engelleyen nedenlerin başında anakartınızın boot özelliğinde usb boot özelliği olmadığından kaynaklanıyor olabilir ki zira bios update işlemi yukarıda bahsettiğim yöntemlere izin vermektedir. (Bazı anakart üreticileri usb üzerinden yapmış olabilir kesin konuşmuyorum ki henüz tecrübe etmedim)

Gönderildi : 14/10/2008 02:04

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Merhabalar Rafet bey bu konuda haklı eger daha önce yapmadı iseniz bu işe kalkışmayın. Eger inat oldu ben yapacagım diyor iseniz. Normal bir disketi formatlayıp gerekli dosyaları içerisine atın. First boot Device'da Floppy olarak belirleyin. Usb disk konusuna gelince dosya sistemi FAT veya NTFS mi ona dikkat edin Muhakkak FAT olmalı ve sistem dosyaları içerisine kopyalanmalıdır. Şimdiden kolay gelsin

Gönderildi : 14/10/2008 11:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim yaptım demeyeceğim bana bi arkadaş öğretti bıos update gözümün önunde denedık.  

bıos danşöyle secenklerden bi kaçı olarak 

usb-fdd 

usb-zip

usb-rom

diye secenekler var buradan 3 nu de ayrı ayrı denedı ısem olmadı başlangış olarak gösteremedım usb aygıtımı.

peki floopy den atacam ama başlangıç disketi lazım  oluyor da bunu nasıl saglayacam tam olarak çünkü bu zmana kadar ihityacım olmamıştı başlangıc dısketıne nasıl yapcam ne işlem ler yapıp bıos update edecem  onuda  anlatırsanız sevınırım

yardımlarınız için teşekkür ederım

Gönderildi : 15/10/2008 19:22

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Başlangıç dsketi oluşturmak için floppy'ye boş bir disket tak ve üzerine sağ tuş tıkla/Biçimledir de oradanda MS-DOS başlangıç disketi oluştur diyebilirsin.

Gönderildi : 15/10/2008 19:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim serkan abi bu arada ben bi türlü bulamadım bana yardımcı olursanız sevınırım hani bıos update için anakart üreticilerin hazırladıgı programlar var ya  onu benım anakartın sitesinde bulamadım yada göremedim benım için bi de siz tecrübeli abılerım yardım edersenız sevınırım

Anakart ismi :  Winfast 

Model : K8M890M2MA-RS2H  

Socket : AM2 

Şimdiden teşekkür ederim

Gönderildi : 15/10/2008 21:57

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Oxi anakartın markası Winfast değil Foxconn 🙂 Her Problem için Ayrı ayrı bios güncellemesi yayınlamıslar. o yüzden net bir link veremiyorum. Asagıdaki linke tıkla acılan sayfada

Keywords : K8M890M2MA-RS2H

altında da BIOS u secerek arama yaptır yaklasık 10 12 tane BIOS update cıkıyor.

http://www.foxconnchannel.com/support/downloads.aspx

Gönderildi : 15/10/2008 23:54

(@replicator)
Gönderiler: 32
Eminent Member

başlangıç disketi oluşturmak bu programla gayet basit tavsiye ederim'' wboot98se'' kolay gelsin

Gönderildi : 16/10/2008 00:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

başlangıç disketi oluşturmak bu programla gayet basit tavsiye ederim'' wboot98se'' kolay gelsin

nasıl acaba bilmiyorum yanı nasıl olacagını nasıl kullanılacagını anlatırsan veya anlatırlarsa sevınırım  ?

Gönderildi : 16/10/2008 00:56

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Yukarıdaki tavsiyem geçerli olmakla birlikte.Başlangıç disketi olayını hallettin mi ?

Gönderildi : 16/10/2008 01:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yukarıdaki tavsiyem geçerli olmakla birlikte.Başlangıç disketi olayını hallettin mi ?

başlangıç diketi olayı tamam abicim sıradaki lütfen ...

Gönderildi : 16/10/2008 01:45

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba;

Oxi anakartın markası Winfast değil Foxconn 🙂 Her Problem için Ayrı ayrı bios güncellemesi yayınlamıslar. o yüzden net bir link veremiyorum. Asagıdaki linke tıkla acılan sayfada

Murat Bey'inde bahsettiği gibi öncelikle yaşadığınız soruna ait bios versionunu web sitesinden indiriniz.Veya ben güncel versiyon olsun istiyorum diyorsanız o zaman 641W1P44.zip isimli dosyayı indiriniz.

Daha sonra http://www.foxconnchannel.com/support/faq_detail.aspx?ID=en-us0000055  bu adreste anlatıldığı üzere adımları yapınız.

Kısaca özetleyeyim :

1. Boot disketi oluşturun.

2. Oluşturduğunuz disket içerisine indirmiş olduğunuz bios versiyonu ve flash programını (yani zipteki dosyaları ayıklayın *.bin ve *.exe dosyalarını boot disketi içerisine adınız.)

3.Sistemi yeniden başlatın ve açılışı floppy olarak ayarlayın.

4. A:\> komut dizininde iken AWDFLASH XXXXXXX.BIN komutunu veriniz. (siz AFU865.EXE 641W1P44.BIN komutunu vereceksiniz.) gelen ekranda dosya adını göreceksiniz. Enter tuşuna basınız.

5. Eski bios versiyonunu kaydetmek isteyip istemediği sorusuna daha sonra geri dönebilmek için (bu pek mümkün değil özel cihazla yapılıyor) "Y" tuşuna basarak onaylayın ve dosya adı olarak OLD.BIN ismini verin ve kaydedin.

6. Kaydetme işlemi bittikten sonra güncelleme işleminin başlaması için verilecek onay mesajına "Y" tuşuna basarak onay verin.

7. İşlem bittikten sonra sisteminizi yeniden başlatınız. Boot ekranında yeni bios version tarihini görebilirsiniz.

Not : Burada yapacağınız tüm işlemlerden doğacak sorumlulukların size ait olduğunu unutmayınız. Ki bios işlemi çok riskli bir işlemdir bios güncellemesi esnasında elektriklerin kesilmesi durumuna karşı önlem almayı unutmayın!

Gönderildi : 16/10/2008 15:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

Murat Bey'inde bahsettiği gibi öncelikle yaşadığınız soruna ait bios versionunu web sitesinden indiriniz.Veya ben güncel versiyon olsun istiyorum diyorsanız o zaman 641W1P44.zip isimli dosyayı indiriniz.

Daha sonra http://www.foxconnchannel.com/support/faq_detail.aspx?ID=en-us0000055  bu adreste anlatıldığı üzere adımları yapınız.

Kısaca özetleyeyim :

1. Boot disketi oluşturun.

2. Oluşturduğunuz disket içerisine indirmiş olduğunuz bios versiyonu ve flash programını (yani zipteki dosyaları ayıklayın *.bin ve *.exe dosyalarını boot disketi içerisine adınız.)

3.Sistemi yeniden başlatın ve açılışı floppy olarak ayarlayın.

4. A:\> komut dizininde iken AWDFLASH XXXXXXX.BIN komutunu veriniz. (siz AFU865.EXE 641W1P44.BIN komutunu vereceksiniz.) gelen ekranda dosya adını göreceksiniz. Enter tuşuna basınız.

5. Eski bios versiyonunu kaydetmek isteyip istemediği sorusuna daha sonra geri dönebilmek için (bu pek mümkün değil özel cihazla yapılıyor) "Y" tuşuna basarak onaylayın ve dosya adı olarak OLD.BIN ismini verin ve kaydedin.

6. Kaydetme işlemi bittikten sonra güncelleme işleminin başlaması için verilecek onay mesajına "Y" tuşuna basarak onay verin.

7. İşlem bittikten sonra sisteminizi yeniden başlatınız. Boot ekranında yeni bios version tarihini görebilirsiniz.

Not : Burada yapacağınız tüm işlemlerden doğacak sorumlulukların size ait olduğunu unutmayınız. Ki bios işlemi çok riskli bir işlemdir bios güncellemesi esnasında elektriklerin kesilmesi durumuna karşı önlem almayı unutmayın!

Çok Teşekkür ederim abicim en kısa zmanda yapacağim inşallah yaparım da pc bıraz rahatlar ramım 1,5 ama 1 olarak görüyorda

Gönderildi : 17/10/2008 03:20

Paylaş: