Forum

Windows 10, Yerel a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10, Yerel ağ'dan güncelleme sorunu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
541 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Yaklaşık 80 kullanıcı Windows  10, v.1607 kullanmakta. Microsoft  güncellemeleri ,her bir bilgisayarın ayrı ayrı internetten güncellemeMEsi için ayarı “yerel ağımdaki bilgisayar” olarak değiştirmemize rağmen sürekli internetten güncelliyor.

Bildiğim kadarıyla bu sistem p2p mantığı ile çalışıyormuş. Kullandığımız firewall cihazımız Cyberoam. Acaba burada p2p çalışma engellendiği için Microsoft da bu yüzden mi yerelden güncelleme yapmıyor.  Şayet böyleyse, Cyboarm’dan ayarı ne şekilde yapmamız gerekir ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/10/2016 17:55

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bende geçenlerde gördüm bu özelliği. Cyberoam localdeki trafiğe karışacağını pek sanmam. Makinalarda firewall felan açık olabilir mi? Kontrol ettiniz mi? WSUS kullanın derim.

Gönderildi : 11/10/2016 20:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ortama bir adet wsus kurun. Windows 10 ile birlikte artık her gün güncelleme geliyor desek yeridir. Ara ara gelen rollup paketler akıllara zarar.
http://www.teakolik.com/windows-10-update-p2p-kullaniyor/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/10/2016 00:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ülkemizde isp'ler tarafında bant genişliği durumu ve fiyatları ortada.

50+ kullanıcıya sahip kurumların w10 ile birlikte wsus geçmediği takdirde, ciddi bant genişliği sorunları ortaya çıkmakta.

hostların public win. update erişimlerinin kapatılarak, wsus kullanmak en mantıklısı.

Hatice hanımın sorusuna gelirsek, cyberoam vb. çözümler vlan yapısı üzerinde sonlandırılmadığı sürece, local trafiğe karışmaz.

p2p update kullanma fırsatım olmadı, tecrübesi olanlar paylaşacaklardır.

p2p çözüm olsa dahi, wsus yönetim ve stabilite için daha rahat olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2016 03:55

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

p2p olayı hem yerel hem internet ortamında gerçekleşiyor. torrent yazılımından farkı yok. eğer yerel seçili olduğu halde internetten çekiyorsa bu bir bug olabilir. ayrıca windows 10 güncelleme yaparken networkun anasın ağlatıyor resmen... tek windows 10 bile güncelleme yaparken acayip kasıyor neti.

wsus hakkında sorum için post açacaktım ama burada yazayım. wsus yaklaşık ne kadar sistem kaynağı tüketmekte acaba çok fazla değildir umarım çünkü ortamıma kurma fikrim var.

Gönderildi : 12/10/2016 04:08

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Wsus fazla kaynak tüketmeyecektir. Sadece seçtiğiniz ürün ve güncellemelere göre disk ihtiyacı artar.

Ortamınızda fazla bulunmayan ürünler için wsus'u kullanmayabilirsiniz.

Gönderildi : 12/10/2016 11:04

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Teşekkürler Resul hocam. Peki eski updateleri otomatik silme özelliği var mı acaba disk alanından kazanmak için ?

Gönderildi : 12/10/2016 11:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

referans adresler fikir verecektir.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb432641.aspx

https://www.youtube.com/watch?v=LQQ3zc-nIk0

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2016 12:57

Paylaş: