Forum

Vpn Bağlantısında G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vpn Bağlantısında Gateway Sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,172 Görüntüleme
(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba. Şöyle birşey deniyorum fakat vpn bağlantısını yapan cihazlar internete çıkamıyor çünkü gateway alamıyor. Vpn bağlantısını rras ile değil hani ağ bağlantılarında dosya kısmına tıklar gelen bağlantı oluşturursun ya o şekilde yapıyorum bağlantıda hiçbir sıkıntı yok bağlanıyor. Dhcp kurulu değil o yüzden ip aralığını kendim belirliyorum ve o aralıkta ip veriyor bağlanan cihaza fakat gateway veremiyor. Vpn bağlantısını yapan makinanın ayarlarında karşı bilgisayarın ağ geçidini kullan seçeneği işaretli. Dhcp olmamasından mı kaynaklanıyordur sıkıntı acaba.

Gönderildi : 06/09/2016 20:38

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Vpn bağlantısı yaptıktan sonra ,

Komut satırına ipconfig /all yazıp ve route print yazdıktan sonra çıktıları paylaşırmısınız.

Gönderildi : 07/09/2016 03:47

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam internete çıkıyor artık ama eski durumdan bir farkı yok gateway yine 0.0.0.0 olarak gözüküyor. Ben bunu firewallı tamamen kapatmadan nasıl etkin yapabilirim. İşyerinde server 2008 var ve firewall kapalı bu yüzden bir sıkıntı olmuyor. Ben bunu evimdeki windows 10 makinamda denediğimde bir türlü bağlanamadım. güvenlik duvarına baktım 1723 portu izinli hem gelende hem gidende olmadı firewallı komple kapattım yine bağlanamadım. Modemden port yönlendirmesini de yaptım. 

Gönderildi : 07/09/2016 14:35

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Tam olarak anlayamadım. Vpn ile nereye bağlanmaya çalışıyorsunuz ?

Evinizden ofisinize mi ulaşmak istiyorsunuz ?

Vpn sunucusunun kullandığı protokol nedir l2tp sstp pptp ?  Bu arada 1723 pptp olduğunu gösterir ancak eminmisiniz ?

l2tp kullandığınızı varsayarak preshared key veya sertifika tanımını yaptınız mı evinizde ki bilgisayar tarafında ?

Vpn bağlantısına bağlan dediğinizde aldoğınız hata nedir ?

Gönderildi : 07/09/2016 14:54

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam ben şimdi ilk önce denememi iş yerindeki serverda yaptım.

İş yerinde yaptığım ayarlar şunlar modemden 1723 portunu açtım firewall kapattım ve bahsettiğim şekilde vpni kurdum.

Rras yok, vpni ağ bağlantılarından kurdum bu yüzden protokol pptp oluyor sadece. Araştırmalarımda pptp portunun 1723 olduğunu buldum.

Cep telefonumdan veya evden, iş yerinin wan ip adresini girerek vpn bağlantısını yapabiliyorum hiç bir sıkıntı yok internete de çıkıyor hatta. 

Ama ben vpni evimdeki windows 10 kurulu bilgisayarımda kurduğum zaman bağlantı gerçekleşmiyor. 

İş yerinde uyguladığım ayarların aynısını uyguluyorum.

Gönderildi : 07/09/2016 15:05

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

http://www.avoiderrors.net/setup-vpn-windows-10/

Bu linkte ki adımları kontrol edip üstüne birde modeminizde firewall varsa kapatıp dener misiniz ?

Gönderildi : 07/09/2016 15:20

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim fakat bende aynısını yapıyorum. İş yerindeki modemde de firewall açık ama bağlanıyor.

Neyse önemli olan işyerine bağlanabilmek.

Hocam amacımı kısaca anlatayım. 

Erp programı olarak netsis kullanıyoruz, farklı bir şubeden ve kendi kullanıcılarımız rdp yoluyla bağlanıp işlem yapıyorlar. 

15 adet olan rd lisansını aşmışlar baya 🙂 Ben vpn kurarak erişimlerini sağlamak istiyorum evlerindeyken veya fabrika dışındayken.

Ben evden işyerine vpn bağlantımı yaptım servera eriştim netsisi kurayım dedim host error hatası verdi bu sorunu kendi makinamdaki hosts dosyasına serverı tanıtarak çözdüm fakat ağ bağlantısı çok yavaş oluyor. İş yerinde olduğu gibi olması gerekmez mi ?

Gönderildi : 07/09/2016 15:39

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

merhaba ;

vpn yaptıktan sonra localden çalışır gibi olmaz.

uzak 2 ofis arasındaki internet bağlantısının performansı ne ise o yansır size.

RDP de iş değişir çok düşük bir bandwith ile çalıştır ve performans alırsın .

Gönderildi : 07/09/2016 15:56

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Vpn kurmamın bi faydası yok o zaman bu şekilde devam edecez artık

teşekkür ederim Erol ve Hakan hocam

Gönderildi : 07/09/2016 16:22

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Rica ederim. Evet rdpde performanslı çalışır, çünkü tüm veriyi değil sadece tıkladığınız yerde ki veriyi çeker. 

İyi çalışmaşar. 

Gönderildi : 07/09/2016 17:59

Paylaş: