Forum

Windows 10 update

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 update

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
437 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Şirketteki tüm bilgisayarlar windows 10 ve 60'a yakın. Sorum şu; arada güncellemeler (au.v4.download.windowsupdate.com) otomatik olarak başlıyor ve internet felç oluyor bu güncellemeyi nasıl denetleriz, nasıl bir yol izlemeleliyiz? 

Teşekkürler 

Gönderildi : 15/06/2016 12:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

firewall , UTM gibi bir cihazınız var ise internet çıkışında windowsupdate için engelleme kuralı yazabilirsiniz

içeriye wsus kurup guncellemeleri bunun üzerinden dagıtabilirsiniz

Gönderildi : 15/06/2016 12:19

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

firewall , UTM gibi bir cihazınız var ise internet çıkışında windowsupdate için engelleme kuralı yazabilirsiniz

içeriye wsus kurup guncellemeleri bunun üzerinden dagıtabilirsiniz

Cevabınız için teşekkür ederim. Firewall cihazımız var evet söylediğinizi dikkate alacağım. WSUS konusunda da, kurulumu yaptığımızda gücellemeleri sadece o alır ve dağıtır değil mi? yani firewall'dan engelleme olursa o etkilenmez yani 

Gönderildi : 15/06/2016 12:26

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

wsus tarafında, local ip adresi için, firewall üzerinde windows update linklerine izin vermediğiniz sürece,

son kullanıcınız gibi erişim sağlayamayacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/06/2016 12:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1628
Noble Member

Wsus'u kurup ayarlarını yaptıktan sonra zaten firewall tarafında böyle bir engelleme yapmanıza gerek yok. Client'lar update'lerini WSUS üzerinden alacaklardır.

Gönderildi : 15/06/2016 12:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kesinlikle Wsus kurdum locale internet kendine geldi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/06/2016 13:00

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kesinlikle Wsus kurdum locale internet kendine geldi.

Server üzerinde çok yer kaplar mı yani bu kez de server'da sıkıntı çıkar mı?

Gönderildi : 15/06/2016 13:10

(@www-rizasahan-com)
_

Wsus veri tabanı içerideki işletim sistemlerinin çokluğu, driver, kritik, güncellemeler gibi detaylara göre farklılık gösterir. Ancak içeride sadece Windows 10 ve Kritik güncellemeleri tutacaksanız çok bir alan kaplamaz ve sunucu kasılmaz. Wsus için gerekli olan zaten disk alanı sunucu performansı pek önemli değil. Minimum gereksinimler olsa bile yeterli. Tabi daha iyisi daha iyi çalışma olanağı sunacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/06/2016 13:15

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Wsus veri tabanı içerideki işletim sistemlerinin çokluğu, driver, kritik, güncellemeler gibi detaylara göre farklılık gösterir. Ancak içeride sadece Windows 10 ve Kritik güncellemeleri tutacaksanız çok bir alan kaplamaz ve sunucu kasılmaz. Wsus için gerekli olan zaten disk alanı sunucu performansı pek önemli değil. Minimum gereksinimler olsa bile yeterli. Tabi daha iyisi daha iyi çalışma olanağı sunacaktır.

Anladım, teşekkür ederim tekrar. 

İyi çalışmalar

Gönderildi : 15/06/2016 13:30

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz. Saygılarımla.

Gönderildi : 15/06/2016 13:42

(@vasviuysal)
Üye

Wsus'u kurup ayarlarını yaptıktan sonra zaten firewall tarafında böyle bir engelleme yapmanıza gerek yok. Client'lar update'lerini WSUS üzerinden alacaklardır.

ben 2 ayrı öneri olarak düşünmüştüm hocam

wsus veya firewall ile engelleme konusunu

Gönderildi : 15/06/2016 17:49

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ben 2 ayrı öneri olarak düşünmüştüm hocam

wsus veya firewall ile engelleme konusunu

Cevap yazdıktan sonra anladım Vasvi Bey kusura bakmayın 🙂  and/or 🙂

Gönderildi : 15/06/2016 18:35

(@vasviuysal)
Üye

estağfurullah kusura bakacak bir durum yok

ben de duzgun ifade edememiş olabilirim.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 16/06/2016 12:27

Paylaş: