Forum

Windows 10 Ssd Topl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 Ssd Toplam Kapasite Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
994 Görüntüleme
(@ErayBenli)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar! Orjinal Windows 7 home premium için windows 10 yükseltmesi yaptım. Yükseltme yaparken Windows 7'yi sıfırdan kurdum ve hiç bir program vs yüklemeden yükseltmeyi gerçekleştirdim. 256 gb kapasiteli Sandisk ssd için toplam boyut 166 gb görünüyor. Bu kadar düşk olmamalı. Yapmam gereken bir şey var mı?

SSD'nin 70.79 GB'lık alanı kullanılamıyor görülüyor. Windows'un yüklü olduğu sürücüyü genişletemiyorum. Seçenek aktif değil. Ayrılmamış alanı da sürücü atayıp veya atamadan da kullaılabilir hale getiremiyorum. Denediğimde ise; "GPT biçimli seçilen disk "PARTITION_BASIC_DATA_GUID" türünde olmayan bir bölüm içeriyor ve bu bölümün hem önünden hem de arkasından "PARTITION_BASIC_DATA_GUID" türünde bir bölüm geliyor" iletisi alıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler...  resimde görüldüğü üzere 256 gb'lik ssdnin 70,79 gb'ı ayrılmamış görülüyor.

Gönderildi : 28/11/2015 04:37

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Windows.old klasörünü silerek alan kazanabilirsiniz. Bu klasörü sildiğinizde windows 7ye geri geçemiyor olacaksınız.

http://hakankaplanoglu.com.tr/windows-old-klasorunu-silmek/

Gönderildi : 28/11/2015 05:42

(@ErayBenli)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam benim derdim dosya, klasör silerek alan açmak değil. Diskte bölümlenemeyen 70 GB'lık alan var. Onu kullanılabilir yapmak...

Gönderildi : 28/11/2015 12:49

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Eray bey,

Windows 10 yükseltme yaptıysanız eski orjinal imaj'a ihtiyacınzı yoktur diye düşünüyorum. Boş 70 gibayttan önce arada gözüken iki alanı (Birisi tools diski diye gözküyor oradaki veriyi yedekleyebilirsiniz) silip boşa çıkan bütün bölümü C diskinizi expand ederek diskini genişletebilirsiniz. En temiz yöntem bu olur.
Yok ben orjinalleri imaj disk'te dursun istiyorum derseniz sondaki bölümü C eklemek için paralı disk partition düzenleme programlarını incelemenizi tavsiye ederim bunu yapan programlar vardır mutlaka.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2015 13:42

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Eray bey,

Windows 10 yükseltme yaptıysanız eski orjinal imaj'a ihtiyacınzı yoktur diye düşünüyorum. Boş 70 gibayttan önce arada gözüken iki alanı (Birisi tools diski diye gözküyor oradaki veriyi yedekleyebilirsiniz) silip boşa çıkan bütün bölümü C diskinizi expand ederek diskini genişletebilirsiniz. En temiz yöntem bu olur.
Yok ben orjinalleri imaj disk'te dursun istiyorum derseniz sondaki bölümü C eklemek için paralı disk partition düzenleme programlarını incelemenizi tavsiye ederim bunu yapan programlar vardır mutlaka.

Saygılarımla.

Pardon ben yukarıdaki öneriyi yazdım ama resme dikkatli bakınca ben C OS yüklü diski göremedim. 🙁 İşletim sistemi nerede yüklüki? Ben anlamadım. 🙁

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2015 13:51

Paylaş: