Forum

printer hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

printer hakkında

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
546 Görüntüleme
(@ArhanDogan)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Print server da tanımlı olan printerlarımızın Supervisor kullanıcılarının şifrelerini değiştirmemiz gerekmekteydi . Biz bir notepad' e yazarak değişiklikleri yaptık . Fakat kayıt etmedik . Bilgisayar biz yerimizde değilken kapandığından şifre de gitti. Supervisor şifresini resetleme imkanımız var mıdır acaba ? 

Gönderildi : 23/05/2014 14:50

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sorunuzu client tarafında açmışsınız. Print Server bir Windows Server üzerinde kurulu olan servis mi yoksa cihaz olarak mı ? Kullanıcılardaki süper vizor izinlerinden mi bahsediyorsunuz ?

Server üzerinde ise ortamda AD yok ise şifre kırma programları ile yapabilirsiniz. Kullanıcı bölümünde de aynı işlem geçerlidir. Eğer AD var ise ve Enterprise admin veya administrators hakkına sahip diğer kullanıcılardan biri ile resetleyebilirsiniz. Bunların da şifresini bilmiyorsanız. AD administrator unutulan şifre diye portalımızda aratırsanız ilgili makaleyi görebilirsiniz.

Gönderildi : 23/05/2014 18:57

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Portal kurallarına daha dikkat etmeye çalışırım 🙂

Genel Müdürlükte bulunan network printerlara web üzerinden ip adresini yazdığımızda erişebiliyoruz . Burada login olacağımız accountlardan birisi default olarak tanılanmış olan  ( Fabrika Ayarı  )  admin kullanıcısı ve supervisor kullanıcısı bulunmakta . Biz admin ve supervisor şifrelerini değiştirerek olası dışardan müdehaleleri önlemek istiyoruz. admin şifresini değiştirdim fakat supervisor şifresini kaybettim. Active directory üzerinde unuttuğum tanımlanmış olan bir kullanıcı ve şifre değil bu 🙂

Her network printerde olan ve default olarak tanımlı gelen kullanıcı. Supervisor kullanıcısı.

Bunu resetlemenin bir yolu var mıdır ?  

Gönderildi : 23/05/2014 22:12

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

printer marka ve modeline gore araştırma yaptığınızda birşey çıkmıyorsa üreticiden destek almalısınız.

Gönderildi : 24/05/2014 00:59

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Admin ile girip süpervizör şifresini değiştiremiyor musunuz ? Veya hangi bilgisayardan bu değişikliği yaptığınızı hatırlıyor iseniz o zaman o bilgisayarda hafızada daha önceden girilmiş olabilir. Onları ortaya çıkaracak bir program kullanabilirsiniz. Veya artık kaç tane varsa fabrika ayarlarına çevirip yeniden konfig yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 26/05/2014 04:50

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba

supervisor adminden daha üstte bir accountu olduğundan admin ile Supervisor şifresi resetlenmiyor.

ancak şöyle bir yöntemi var

örnek olarak ; ricoh mp 201 model bir printeri örnek alalım.

öncelikle printerin Manuel ayarlarına girmemiz gerekiyor

sarı c tuşuna basıp rakamla 107 yazıyoruz ardından kırmızı C tuşuna 10 saniye basıldı tutuyoruz.daha sonra ekran da rakamla 5 i seçip ilerliyoruz

sonrasında menüye 824 yazıp ok liyoruz burada NVRAM upload ekranı geliyor .Bunu SD karta düzgün bir şekilde upload yapabilirsek bir hex editör yardımıyla passwordü değiştirebiliyoruz,

fakat bende ki sorun SD karta upload yapmak istediğimde excecute failed vermesinden kaynaklanıyor

daha önce bu sorunla karşılaşan var ise lütfen yardımınızı rica ediyorum. 

Gönderildi : 09/09/2014 04:08

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sd karta Excetute yapmayı başardım. Ancak NVRAM içeriğine baktığımda ASCI karakterler çıkıyor. Bu karakterlerin karşığını convert edebileceğim bir yöntem var mıdır ?

mesela hex editor ile karakterleri açtığımda ekranın sağtarafında

(é«>ş¾.ørrrrrrrrrrrrr karakterleri çıkıyor .

sol tarafında ise

28 E9 AB 3E FE BE 7F F8 72 72 72 72 72 72 72 72 72 72 72 72 72  cıkıyor.

bu karakterleri nasıl convert edebilirim  

Gönderildi : 09/09/2014 17:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Karakterlerin karşılığını da siz yazmışsınız zaten. Bence çözümü yanlış yerlerde arıyorsunuz cihazın bilgisini de vermemişsiniz. Tüm cihazlarda şifrelerin sıfırlanabileceği yöntem bulunur bakmanız gereken service manuelleridir. Bazı markalar bunları support'a koymaz bu durumda ana service ulaşmak en kısa çözümdür. Kurumsal cihazlar yenelde ethernet, usb direk bağlantısı ve yönetim, firmware yazılımlarıyla da şifre sıfırlanabiliyor cihaz ekranından service moda almak gibi. Bazılarında da rom firmware atarak şifreleri default hale getirebilirsiniz software değil rom firmware. Yani cihazınıza göre sonuç üretmek lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2014 19:02

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cihazın modeli Ricoh MP201 SPF ama sadece 1 tane yok farklı modeller de var , Kyocera gibi  mesela . Karakter kaşılıkları Convertter yardımı ile buldum .Malesef tamamını bulmuyor. Peki Rom Firmware nasıl atılıyor. Onu  denemedim daha önce .

Örnek olarak MP201 SPF model bir cihaza ROM Firmware atmak için ne yapılmalı

Gönderildi : 09/09/2014 20:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Marka supportunda birşey görünmüyor pek ortalığa da koymazlar gerçi. Yukarıda yazdığınıza benzer şeyler yazmış insanlar denemek lazım. romu nvram ı silmek için program gerekli onu da uğraşıp bulmanız lazım. http://www.youtube.com/watch?v=MuBp_Q0HSPw
http://www.youtube.com/watch?v=3kJ1bc8KD48
Kyocera'lar ile ilgili bilgitaşı arayıp destek isteyebilirsiniz kyocera kullanıyorum ancak bunla uğraşmadım hiç cihazlarda kiralık olduğundan. Bu düzeyde karmaşık parola vererek ve tedbiri almayarak büyük hata olmuş malesef.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2014 01:19

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar cevap için teşekkürler 

yukarıda ki mesajımda baktığınızda model den örnek verdiğimi görebilirsiniz ayrıca dökümanlar bazen işe yaramaz oturup uğraşmak gerekir.çözümü buldum . Excecute yaptığım nvram i tekrar download yaptığımda ( ki bı arada nvram üzerinde ki ASCII kodları ile oynadım ) Supervisor parolasının boş geldiğini gördüm . Sonunda şifreyi istediğiniz gibi resetleyebiliyorsunuz.

Böylece sorduğum sorunun cevabını vermiş oldum.

teşekkürler çözümpark ailesi 

Gönderildi : 10/09/2014 04:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Buraya yazmanız güzel.
Açıkçası bu sorunu sizden başka çözecek yine kimse yoktu. 🙂 Doğru noktalara ulaşıp, uğraştınız. Biz baştan olayın bir standartı olmadığından, konunun yüzeyine bakabildik ancak.
Hatta sizi tanımadan dün akşam konuyu ve sizin uğraşınızı gençlere örnek olarak anlattım. 🙂 Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/09/2014 16:52

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

güzel düşünceniz için teşekkür ederim .Umarım katkım olmuştur  

Gönderildi : 17/09/2014 02:50

Paylaş: