Forum

Windows Xp Sp3 Wind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Xp Sp3 Windows Update Sorunu hakkında.

25 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,605 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Windows Xp Sp3 yüklü PC'de Windows Update ( v6 ) çalıştırıyorum fakat masaüstünde açılan IE sayfasında ( Update Sayfası ) donup kalıyor, yükleme, yada yüklenmesi gereken dosyalar getirmiyor karşıma. Neden kaynaklanıyor olabilir. Windows XP'nin desteğinin bitmesine yaklaşık 4 ay daha var ( 8 Nisan 2014 ) ne yaptıysam başaramadım güncellemeleri yüklemeyi, format attım çare olmadı.

WindowsXP-KB936929-SP3-x86-TRK

MicrosoftFixit50777

WindowsUpdateAgent30-x86

NetFx20SP2_x86 ( .NET )

dotNetFx40_Full_x86_x64 ( .NET )

Yukarıda yazılı olanlarıda tek tek denedim fayda etmedi. Bunun haricinde aşağıdaki yazdığım işlemide denedim fakat yine olumsuz

Windows'da Wups2.dll dosyasını kaydettirmek için,

net stop wuauserv
regsvr32 %windir%\system32\wups2.dll
net start wuauserv

Aşağıda yer alan resimde olduğu gibi saatlerce bekliyorum ekran görüntüsü böyle, bütün bir gece bıraktım bu pencereyi fakat sonuç yine aynı 🙁

Saygılarımla.

Gönderildi : 13/12/2013 14:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Yeniden yüklemenize rağmen sorun devam ediyor ise iki sebebi olabilir

1 - kullandığınız iso yani yükleme medyası sorunlu

2 - lisanslı olmayan bir işletim sistemi kullanıyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/12/2013 22:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sanırım sistemli bir politika xps3ler adam gibi update almıyor.
http://download.wsusoffline.net/  buradan offline wsus uygulamasını indirin ve bu program ile güncellemeleri geçin. Tamamını geçtikten sonra düzgünce update alacaktır. Ben kurduğum son 5 bilgisayarda bu yazılım vasıtası ile sorunu aştım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/12/2013 23:29

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Aynı problemi Windows XP Home Edition'da yaşıyorum. Lisanslı kurulum ama update almıyor.

Gönderildi : 15/12/2013 01:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Miyadı doldu demek ki ürünün 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2013 17:21

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Rıza bey, verdiğiniz link için. Sorunumu çözdüm. Tekrar teşekkür ederim. Ayrıca kullandığım Xp lisanslı üründür.

Ayrıca bir şey daha söylemek istiyorum.  Hakan beyin dediği gibi belki miyadı doldu evet katılıyorum. Fakat şunu biliyorumki miyadı Microsoft nazarında doldu, Türkiye'nin en önde gelen Bankalarında, dünyanın en tanınmış ve büyük Otomotiv şirketlerinde ( Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerinde ) halen Windows XP kullanılıyor, hatta ve hatta Türkiye'nin en tepesinde kendine yer edinmiş beyaz eşya firmalarında dahi Windows XP kullandığına bizzat gözümle şahit olmuşumdur 1-2 ay içinde gördüm hatta. Bu büyük firmalar, ciroları milyar dolarları bulan firmalar halen XP kullanıyorsa Microsofta göre miyadı dolduğuna inanırım, bizler ve firmalar halen kullanmakta. Alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz belkide 🙂

O kadar uğraşmama rağmen, burda sorunumu çözdüğüme o kadar çok seviniyorum ki anlatamam. Burayı ve üyeleri büyük yapanda bu zaten. İyiki varsınız. Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum sizlere.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/12/2013 20:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Güzel yorumlar, katıldığım noktalar var ama koca koca firmaların hala xp kullanıyor olması aslında koca koca olmalarından. Yani siz 15 20 kişilik bir firma olsanız hop bir günde windows 7 ye geçebilirsiniz, ama koca koca olunca misal 500, 1000 veya 20.000 makine olunca öyle ha deyince olmuyor.

Bana göre XP bitmiştir, çünkü gerçekten artık zamanın gereksinimleri için eski bir işletim sistemi, Windows 7 çok başarılı, yani Windows 8 demiyorum ama XP kullanan herkes sorunsuzca bence Windows 7 ye geçebilir.

Gönderildi : 15/12/2013 22:59

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun artık bu yazılımla ilerlersiniz sıkıntıyı neticede aşmak mümkün ama hocamın dediği gibi artık xp bitmek üzere. Sadece mecburi olarak çalıştırılması gereken yazılımların olduğu bilgisayarlarda xp kullanılıyor. Bizim iş yerinde 120 pc var 10 xp var zamanla onlarda erir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/12/2013 23:38

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Geçmiş olsun artık bu yazılımla ilerlersiniz sıkıntıyı neticede aşmak mümkün ama hocamın dediği gibi artık xp bitmek üzere. Sadece mecburi olarak çalıştırılması gereken yazılımların olduğu bilgisayarlarda xp kullanılıyor. Bizim iş yerinde 120 pc var 10 xp var zamanla onlarda erir.

Teşekkürler Rıza bey, bir önceki yazımdada belirttiğim gibi Nisan 2014'de Xp tamam artık, bitiyor. Şimdi benim çalıştığım Grup Şirketlerde bir şirketimde Windows 7, XP karışık PC var. IT Depertmanına bütçe ayrılmıyorsa XP olan makinalarla devam etmek zorundayım, en azından lisanslı 🙂 Gidip kızıpta Xp'yi silip korsan yüklemiyorum, bu daha vahim olurdu. Gittiği yere kadar :). Xp'yi geçtim Çinliler Ayı tekrar keşfetme aşamasında araç gönderiyorlar, ben halen bir şirketimde Windows 2000 Server kullanıyorum.  Hakan beyin dediği gibi, yazılım geçişleri maliyet gerektiren bir şey, pat diyo olmuyor. IT Departmanı, şirketlerde masraf departmanı olarak da gözükebiliyor.

Saygılarımla.

Gönderildi : 16/12/2013 11:48

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Aşağıda resimlerde görüldüğü üzere .NET Framework yüklenemiyor. Xp'nin diğer güncellemeleri yüklendi yaklaşık 140 adet. Fakat .NET yüklenmiyor bu sorun neden kaynaklı olabilir sizce..İlk önce Update sayfasında .NET Framework 3.0 ve 3.5 denedim olmadı, sonra Yazılım tarafında karşıma getirdiği .NET Framework 4.0 denedim oda olmadı.

Saygılarımla.

Benim PC'de yüklü olanlar

Microsoft Update Sitesinde karşıma gelenler

PC'de yüklenemedi hatası

Gönderildi : 16/12/2013 12:38

(@www-rizasahan-com)
_

.Net Framework'e ait bileşenlerin tamamını kaldırım manuel olarak download edip kurmayı denediniz mi?

Gönderildi : 16/12/2013 13:29

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

.Net Framework'e ait bileşenlerin tamamını kaldırım manuel olarak download edip kurmayı denediniz mi?

Merhaba Rıza Bey ;

Manuel olarakta denedim Rıza bey ama olmadı. Başka bir işlem olarak PC'deki tüm Update'leri kaldırıp Wsus çalıştırıp sonra Update yaptım yukarıda ilk resim olanda '' Benim PC'de yüklü olanlar'' yükledi. Fakat Update'de karşıma getirdiklerin yüklemiyor.

Wsus'u çalıştırıken içinde özel bir ayar yapmak gerekiyormu ?

Sonuçta .Net Framework'leri yüklemiş yukarıda resimde görüldüğü üzere. Update bana .Net Framework ile ilgili güvenlik güncelleştirmelerini karşıma getiriyor onları yüklemiyor. Bunların dışında .Net Framework 4 Client Profile'i yüklemeye çalıştım güvenlik güncelleştirmeleri haricinde onuda yüklemedi.

Saygılarımla.

Gönderildi : 16/12/2013 13:48

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Extra bir ayara gerek yok.
Normalde hatasız tamamlaması lazım. Yinede  https://www.youtube.com/watch?v=aXAOvbNJYyE  buradaki videoyu izleyip takip edebilirsiniz.

Gönderildi : 16/12/2013 19:31

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Extra bir ayara gerek yok.
Normalde hatasız tamamlaması lazım. Yinede  https://www.youtube.com/watch?v=aXAOvbNJYyE  buradaki videoyu izleyip takip edebilirsiniz.

Youtube üzerinden izledim videoyu, program üzerinde videoda izlediğim ayarlar aynı, aynısını yapmama rağmen yine sonuç olumsuz.

Tam oldu derken .NET sorun çıkardı. Entresan bir durum ile karşı karşıyayım.

Saygılar.

Gönderildi : 16/12/2013 19:56

(@www-rizasahan-com)
_

.net kullanmak zorunda olan bir bileşen var mı? Yada güncelleme alması zorunlu mu?

Gönderildi : 16/12/2013 23:10

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

.net kullanmak zorunda olan bir bileşen var mı? Yada güncelleme alması zorunlu mu?

Günaydın Rıza Bey ;

.NET kullanan programlarım var.  Şu an zaten .NET kullanan programlar çalışıyor, bir sıkıntım yok. Aslında PC .NET 1-2.0 ve 3.5 yüklemiş. Güncelleştiremeler Güvenlik güncelleştirmeleri olduğu için yükleme ısrarım oluşuyor. O kadar önemli değilse, bu update'leri bir daha karşıma getirme seçeneği ile ortadan kaldırabilirim. Ama PC içinde Update'lerin tam mı yapıldı yarım mı kaldı psikolojisi oluşacak insanın içinde ister istemez.

Saygılarımla.

Gönderildi : 17/12/2013 12:19

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

güvenlik öncelik ise zaten xp kullanmak (üretici firma destek vermediği için ) önceliğinize aykırı hareket etmek olacaktır.

Gönderildi : 17/12/2013 13:18

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

güvenlik öncelik ise zaten xp kullanmak (üretici firma destek vermediği için ) önceliğinize aykırı hareket etmek olacaktır.

Vasvi bey, IT departmanına bir bütçe ayrılmamışsa ne yapmalıyım. Elimde bulunan mevcut lisanslı bir ürünümü kullanmalıyım, yoksa gidip ilegal bir yazılımmı kurmalıyım. Güvenlik konusunda yasal bir lisansım var ise, ona güveneceğim elbette. İlegal bir yazılımdan çok daha iyidir şu an mevcut XP yazılımım. Patron bana '' Bütçe mütçe yok, parada yok '' deyince en ufak bir güvenlik güncelleştirmesinide yüklemek lazım.

Rıza bey başka bir öneriniz varmı acaba.

Saygılarımla.

Gönderildi : 17/12/2013 16:34

(@www-rizasahan-com)
_

Mert bey siz haklısınız ama Vasfi hocamda bu durumda haklı. Ben 3 makinada denemiştim onlarda .Net olmadığından sıkıntı olmadı. Geçenlerde bir makimda .Net versiyonu yükseltmem gerekti ama sıkıntı yaşadım. Sorunu update kıskacında değilde :net kıskacında çözümlemeniz lazım. Çünkü bu sorun update ile ilgili değil .Net ile ilgili.

Gönderildi : 17/12/2013 17:35

Sayfa 1 / 2
Paylaş: