Forum

HP Ultrabook ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Ultrabook üzerindeki Windows 8.1 de bulunmayan bir seçenek Hyper_V için yardım talebi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@SuleymanBican)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hp Ultrabook kullanıcısıyım. Satın aldığımda içinde Windows 8 single vardı. En son windows 8.1 Single a yükselttim.

Geçenlerde Windows 2012 server indirdim.

Vmware üzerine kurulmadığından Hyper_V üzerine kurayım düşüncesi ile Program ekleme kısmında yer alan Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneği içeriğinde Hyper_V yi aradım. Ama bu seçenek mevcut değil.

Bu durumun Windows8.1 single olması ile ilgisi varmı?

Diğer taraftan Vmware de sanal makine kurulum seçenekleri arasında windows 2012 yer almasına rağmen kurulamamasındaki sebep nedir Kullandığım işletim sisteminin windows 8.1  olmasının rolü varmı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar, 

Gönderildi : 04/12/2013 16:02

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Hp Ultrabook kullanıcısıyım. Satın aldığımda içinde Windows 8 single vardı. En son windows 8.1 Single a yükselttim.

Geçenlerde Windows 2012 server indirdim.

Vmware üzerine kurulmadığından Hyper_V üzerine kurayım düşüncesi ile Program ekleme kısmında yer alan Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneği içeriğinde Hyper_V yi aradım. Ama bu seçenek mevcut değil.

Bu durumun Windows8.1 single olması ile ilgisi varmı?

Diğer taraftan Vmware de sanal makine kurulum seçenekleri arasında windows 2012 yer almasına rağmen kurulamamasındaki sebep nedir Kullandığım işletim sisteminin windows 8.1  olmasının rolü varmı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar, 

Merhaba ;

1. Sorunuz ;

Windows 8.1 Single üzerinde Hyper-V Rolu bulunmamaktadır. Windows 8 Pro ile beraber geliyor diye biliyorum.Burada arkadaşlarda sizin bahsettiğiniz konuyu tartışmış.
http://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/d41f4478-03d7-42e0-b2ed-d615355251e3/hyper-v-is-not-listed-in-the-win-8-64-bit-platform-having-slat?forum=w8itprovirt

VMWare üzerinde Windows Server 2012 gözükmüyorsa, son sürüm VMWare indirip onu kurduğunuz zaman probleminiz kalmayacaktır. Şuan ESXI 5.5 üzerinde Windows Server 2012 sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Gönderildi : 04/12/2013 16:33

(@SuleymanBican)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.  

Wmware kurumu yapıyorum. ( sitesinden son kurulumu çektim. ) Sanal makina kurmak istediğimde windows 2012 server seçeneğini de görüp seçiyorum. Buraya kadar problem yok. Ama sonrasında herhangi bir kurulum gerçekleşmiyor. Windows 2012 server dvd sinin bulunduğu hedef dvd sürücüyüde belirtiyorum. Sonra düşündümde acaba bunu da mı windows8.1 single yaptırmıyor diye.

Diğer taraftan Vmware içine Windows Xp kursam sonra onun içine bir Vmware daha onunda içine windows 2012 kursam olurmu? 

Öyle ya madem windows8.1 de deki Vmware içine windows 2012 srv kuramıyorum. Bu durumda sanal Xpiçine bir Vmware daha onunda içine Windows srv2012 acaba hardware problemi yada ram yetersizliği olurmu? 🙂 

Gönderildi : 04/12/2013 16:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Kurulum gerçekleşmiyor derken nasıl bir hatayla karşı karşıya kalıyorsunuz ? Sanal Makine'nin özelliklerinden Floopy kaldırın ve CD/DVD donanımını Connect Power checklerinin işaretli olduğuna emin olunuz.

Kurulum'da hangi aşamada kaldığınızı ekran goruntusu olarak paylaşabilirseniz yardımcı olabilirim. 

VMWare içine XP xp'nin içe vmware onun içine bir makine daha kurmak hiç söylemediniz varsayıyorum 🙂 

Gönderildi : 04/12/2013 17:06

(@SuleymanBican)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kurulum gerçekleşmiyor derken nasıl bir hatayla karşı karşıya kalıyorsunuz ? Sanal Makine'nin özelliklerinden Floopy kaldırın ve CD/DVD donanımını Connect Power checklerinin işaretli olduğuna emin olunuz.

Kurulum'da hangi aşamada kaldığınızı ekran goruntusu olarak paylaşabilirseniz yardımcı olabilirim. 

VMWare içine XP xp'nin içe vmware onun içine bir makine daha kurmak hiç söylemediniz varsayıyorum 🙂 

Aşağıdaki seçenek uygun donanım ve dvd driver seçildiği halde hatta dvd den okyup yükleme şamasındaki bar ekranın orta kısmına geldikten sonra çıkıyor.

Yani dvd room takılı. bütün konfigrasyon da uyumlu en azından sistem gereksinimlerine uygun. Ama işte bu ekran çıkıyor ortaya.  

Gönderildi : 04/12/2013 19:48

(@SuleymanBican)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çözüme ulaştım.

Aynı problemi yaşayan biri olursa faydalansın diye cevaplamakta fayda var; 

Vmware eğer önceki mesajdaki gibi bir peroblem çıkarıyorsa, Windows server 2012 yi dvd den kurmak yerine ISO imajını lokal harddiske alıp bu dosyanın yolunu vmware e açılış yapınca kurulum sorunsuz olarak yapılabiliyor.

Saygılar, 

Gönderildi : 04/12/2013 23:48

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

virtualbox da alternatif olabilir sanallaştırma için

Gönderildi : 05/12/2013 11:58

Paylaş: