Forum

Windows 7 Network s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 Network sorunu.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@MertCakir)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle iyi çalışmalar.
Yaklaşık 2 aydır bana hep sorun çıkartan bilgisayar ile problemim mevcut.
Ortamda 1 domain var.
Bilgisayar Win 7 32 Bit Pro.
İlk başlarda sorun basit bir printer paylaşımıydı fakat ilerleyen zamanlarda daha fazla sorun çıkarmaya başladı.
Hp Deskjet 1280 yazıcı kurulumunda, yazıcının win7 driver desteği yok. En son vista sürümünü çıkarmışlar. Onunla idare edebiliyorduk. Bu yazıcı ayrıca paylaşımda. 2 kişi daha bağlanıyor. Ek sürücüler dahil hepsini denedim, zar zor çalıştırabildim(Diğer kullanıcılarında bağlanabilmesini).
Asıl problemim yine bu bilgisayarda.
Makinayı domainden düşürüp tekrar domaine aldıktan sonraki sadece 1 gün düzgün çalışıyor.
2-3 gün sonrasında diğer makinalar bu bahsettiğim makinaya bağlanamıyor.
İşin garibi sorunlu dediğim makinaya isimden ping çözme işlemi yaptıktan sonra başka birinin IP adresini gösteriyor.
Ersan-Pc isimli kullanıcıya verdiğim manual IP 192.168.0.145
İsme ping attıktan sonra 192.168.0.39 'a gidiyor..
192.168.0.39 olan pinge tracert çektiğimde o pingin orjinal kullanıcısı olan Rtutal-PC 'ye gidiyor.
Son olarak Ersan-PC'ye verdiğim manual IP olan 192.168.0.145 'e attığım tracert pingden isim çözümlemesini doğru yapıyor.
Resimlerle göstermeyi uygun gördüm.

Denediğim çözümler;

1. Komple sistem yenilemesi,
2. Domainden düşürüp tekrar domaine alma.
3. Manual ip verip oraya ping atma.

Sorunumla ilgilenen yada ilgilenmeye çalışan arkadaşlardan şimdiden teşekkür ederim.
Takıldığınız bir yer olduğunda lütfen yazınız. Yada kafanızın karıştığı bi noktada.

Tekrardan iyi çalışmalar dilerim.

Edit:  Çalıştır'dan \\Ersan-PC yazdığımda yine girmedi. Fakat yine Çalıştır'dan \\192.168.0.145 olarak bağlanabildim. Yazıcıyıda tanıttım.
Benim sorunumum büyük bir kısmı çözülmüştür arkadaşlar.
Çalıştır'da \\Ersan-PC olarak gittiğimde  buradaki hatayı alıyordum. Sunucuya ping attığı halde.
Nedense hiç aklıma gelmemişti 🙂  her 2-3 günde bir makinayı domainden düşürüp domaine sokmaktan bıkmıştım.

Gönderildi : 15/11/2012 17:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Mert bey,

DNS üzerinde elle kayıt açmış olabilirsiniz muhtemel, bu makinelere sabit ip verin ve sonra dns üzerinde bu ip adresleri için elle A kayıtlarını açın ve açılmış olan eski a kayıtları var ise silin. DNS konsolundan dns cache, sunucu üzerinde ise yine ipconfig /flushdns ile sunucu cahe ini temizleyin

aynı şekilde istemci cache inide silin sorun düzelecektir

Ek olarak umuyorum tüm istemci makinelerinizde dns olarak DC nin ip adresi girilidir değil mi 8.8.8.8 veya 195175.39.39 gibi ip adresleri olmamalı. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2012 19:01

Paylaş: